DZIŚ JEST:   16   CZERWCA   2019 r.

Trójcy Przenajświętszej
Św. Benona, biskupa
Bł. Marii Teresy Scherer
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 56  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Jerzy Wolak

W kozie


Jakże niepoprawny politycznie tytuł nosi ten obraz pędzla Harolda Coppinga – Tuman (można też tłumaczyć jako „osioł”, „nieuk”, „tępak” czy „kapuściana głowa”). Któż dziś odważyłby się tak nazwać młodego człowieka, choćby nawet ów ze wszech miar na takie określenie zasługiwał? A jednak cóż w tym złego, gdy nie piętnujemy człowieka, lecz jego ewidentne wady – lenistwo i niechęć do wiedzy?

 

Przecież lenistwo jest jednym z siedmiu głównych grzechów, a niechęć do wiedzy zamyka człowieka na mądrość – „tchnienie mocy Bożej i przeczysty wypływ chwały Wszechmocnego (…) odblask wieczystej światłości, zwierciadło bez skazy działania Boga, obraz Jego dobroci” (Mdr 7, 25–26), czyli jest nie mniej grzeszna.

 

Nie człowieka więc piętnujemy, ale nękające go przywary. Wystarczy spojrzeć na tego młodzieńca: to przecież nie żaden matoł (znowu niepoprawne politycznie określenie, ale mniejsza z tym), tylko całkiem normalny, w miarę inteligentny chłopak, który dramatycznie cierpi na to, że mu się przeraźliwie nie chce. Zobaczmy, jak bezbrzeżna rozpacz maluje się na jego twarzy. Wprost słychać brzęczącą natrętnie w jego uszach rymowankę:

 

Rzuć tę książkę do rupieci,

Niech się w kawałki rozleci.

Niechaj zginie, niech przepadnie!

Chodź się bawić – patrz, jak ładnie!

 

A wystarczyłoby tak niewiele, żeby przełamał ogarniającą go niemoc. Wystarczyłaby odrobina mobilizacji…

I właśnie dlatego ten biedny chłopczyna siedzi w kozie. Była kiedyś taka instytucja edukacyjna – bardzo skuteczna – szkoda, że już ją zarzucono. Polegała na przymusowym pozostaniu w szkole po lekcjach i była karą za rozmaite wykroczenia, najczęściej związane z zachowaniem, choć również za nieuctwo.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Kobiety mogłyby zostać dopuszczone do święceń kapłańskich przez nowy Sobór Powszechny – uważa biskup Moguncji, Peter Kohlgraf. Dziś – jak twierdzi – jest przeciwko takiemu krokowi zbyt duży opór.

 
 

W Austrii deprawatorzy dzieci spod znaku LGBT nie będą mieć wstępu do szkół. Główne partie przygotowały ustawę, która zakazuje demoralizacji uczniów.

 

Ataki na chrześcijan stają się coraz bardziej agresywne – poinformował nigeryjski ksiądz John Bakeni. W afrykańskim kraju gwałtownie narasta terroryzm wobec wyznawców Chrystusa, za który odpowiadają muzułmanie dążący do islamizacji kraju.

 

Niedziela Trójcy Świętej to czas świętowania wspaniałej prawdy katolickiej wiary. Głosi ona, że jedyny Bóg jest Wspólnotą miłujących się osób. Jakiż to wielki i niedościgniony wzór dla nas, naszych rodzin i społeczeństw. Niestety prawdy tej nie przyjmują ani judaizm, ani islam. Jednak trudność tego dogmatu w niczym nie umniejsza jego prawdziwości i wzniosłości!

 

Dziś w liturgii słyszeliśmy nowe tłumaczenie „i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie” (Mt 6,13). Wielu woli je od tradycyjnego i odmawianego codziennie od wieków w pacierzu „i nie wódź nas na pokuszenie”. Mnie się ono jednak nie podoba. A co ważniejsze, wydaje się niezasadne.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.