DZIŚ JEST:   05   KWIETNIA   2020 r.

Niedziela Palmowa
Św. Wincentego Ferreriusza
Św. Katarzyny Thomas
 
 
 
 

W Kołobrzegu stanie pierwszy pomnik ofiar „Operacji polskiej” NKWD

W Kołobrzegu stanie pierwszy pomnik ofiar „Operacji polskiej” NKWD

Pierwszy w kraju Pomnik Ofiar Operacji Antypolskiej NKWD 1937-1938 stanie z inicjatywy grupy patriotów w Kołobrzegu przy ulicy 6. Dywizji Piechoty. Jest już zgoda władz miasta.

 

 

Monument ma przedstawiać klęczącego Kresowianina z pochyloną głową i rękami skrępowanymi na plecach. Z tyłu widoczna jest postać enkawudzisty z pistoletem wycelowanym w tył głowy ofiary.

 

Koszt budowy pomnika szacowany jest na około 420 tysięcy złotych. Pieniądze pochodzą głównie ze społecznej zbiórki, która wciąż trwa. Postać Polaka, ofiary mordu, ma być wykonana z brązu, natomiast sowieckiego oprawcy – z betonu. Autorem koncepcji artystycznej i zarazem wykonawcą rzeźby jest szczeciński artysta, Romuald Wiśniewski. Na betonowej ścianie będącej częścią monumentu widnieć będzie napis: „Ku czci ofiar operacji antypolskiej NKWD 1937-1938 i zagłady Nadberezyńców w ZSRR”. Określenie „Nadberezyńcy” odnosi się do mieszkańców polskich zaścianków nad rzeką Berezyną (obecnie tereny Białorusi), którzy ponieśli śmierć z rąk sowietów.

 

Kolejna inskrypcja wyryta na betonowej ścianie to słynne zdanie z trzeciej części „Dziadów” Adama Mickiewicza: „Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie zapomnij o mnie”. Za pomnikiem ustawiony zostanie wysoki maszt z polską flagą narodową.

 

Pomnik zlokalizowany będzie przed wejściem głównym na Cmentarz Miejski w Kołobrzegu. Pierwotnie miał stanąć w dzielnicy uzdrowiskowej, jednak plan ten zablokowała Gmina Żydowska. Jej zdaniem, lokalizacja ta położona była zbyt blisko zniszczonego podczas wojny przez Niemców cmentarza. Protestowali też niektórzy mieszkańcy twierdząc, że wymowa pomnika jest zbyt brutalna.

 

Na internetowej stronie społecznego stowarzyszenia odpowiedzialnego za budowę pomnika czytamy, że pomnik ofiar „Operacji polskiej” NKWD „ma przypominać mieszkańcom Kołobrzegu, przewodnikom i turystom o dramatycznych losach mieszkańców polskich zaścianków”. Dużą część zamieszkałych w słynnym kurorcie stanowią bowiem repatrianci z dawnych Kresów RP i ich potomkowie. W zamyśle twórców pomnika ma on „ukazywać, jak ważnym, a jednak zapomnianym lub ukrywanym wydarzeniem w dziejach Europy był pogrom Polaków na ziemiach zajętych przez Sowietów” – napisano na stronie stowarzyszenia.

 

W Polsce, na podstawie ustawy dekomunizacyjnej, trwa proces likwidacji pomników komunistycznych oraz wznoszenie monumentów poświęconych ofiarom totalitaryzmu sowieckiego. Zbrodnie, które – według planów komunistów – miały być wydarte z pamięci polskiego narodu, są obecnie upamiętniane w całym kraju. W ten sposób uratowana przed zapomnieniem została m.in. obława augustowska – zbrodnicza sowiecka akcja z lipca 1945 roku. Jak dziś podają historycy, zamordowano w jej trakcie około 2 tysięcy żołnierzy AK. Pierwszy pomnik ofiar obławy augustowskiej stanął dopiero w czerwcu 2018 roku w Suwałkach, zaś nieco ponad rok później – w Augustowie. Natomiast na rok 2021 zaplanowane zostało odsłonięcie kolejnego takiego obiektu w Sokółce, mieście Cudu Eucharystycznego. W Kołobrzegu stanie zaś pierwszy pomnik ofiar operacji polskiej NKWD – sowieckiego ludobójstwa, które przez wiele lat było spychane w niepamięć.

 

„Operacja polska” NKWD to największa stalinowska zbrodnia na Polakach. Rozpoczęła się w sierpniu 1937 roku i trwała do jesieni 1938. Sowieci rozstrzelali około 111 tysięcy naszych rodaków, następne 100 tysięcy wywieźli na Sybir. Pierwsze pochówki ofiar „Operacji polskiej” odkryto na terenie Białorusi. NKWD rozstrzeliwała tam w kilku miejscach – oprócz Kobylackiej Góry koło Orszy, również m.in. na uroczysku Kuropaty koło Mińska oraz niedaleko Witebska.

 

 

Adam Białous

 

 

 


DATA: 2020-01-20 19:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.