DZIŚ JEST:   19   SIERPNIA   2018 r.

XX Niedziela zwykła
Św. Jana Eudesa
Św. Sykstusa III, papieża
 
 
 
 

W Klubie Ronina o rewolucji w Kościele i akcji Polonia Semper Fidelis

W Klubie Ronina o rewolucji w Kościele i akcji Polonia Semper Fidelis
Screen: Blogpress.pl

Trwająca w Kościele rewolucja była jednym z tematów poniedziałkowego spotkania Klubu Ronina. W debacie z udziałem ojca Mariusza Bigiela SJ oraz Tomasza Terlikowskiego uczestniczył także Krystian Kratiuk, redaktor naczelny portalu PCh24.pl.

 

Dyskusję już na początku rozgrzało przywołanie bulwersujących faktów z ostatnich tygodni: między innymi wypowiedzi przedstawicieli duchowieństwa aprobujących związki homoseksualne, informacji o spodziewanej rewizji zapisów encykliki „Humanae Vitae” czy też zapowiedzi (na szczęście, wciąż jednostkowych) odejścia od norm ogólnych, spójnego nauczania Kościoła w kierunku indywidualnego „rozeznawania” przez wiernych.

 

Czy to element programu pontyfikatu obecnego papieża i rewolucji duszpasterskiej? A może to tylko „wypadek przy pracy” i skutek zgody na decentralizację Kościoła? – zastanawiał się prowadzący rozmowę Tomasz Terlikowski.

 

Ojciec Mariusz Bigiel, powołując się na pisma świętego Ignacego z Loyoli przypomniał, iż pojęcie rozeznawania dotyczy sytuacji, gdy coś nie jest wiernym jasno zakazane bądź nakazane. Chodzi zatem o wybór pomiędzy czymś dobrym a lepszym. Nie można zatem rozeznawać czy zabijać, czy nie zabijać bądź cudzołożyć czy nie cudzołożyć, bądź też: pójść w niedzielę na Mszę albo wybrać inną formę kultu. Nie można rozeznawać: grzeszyć-nie grzeszyć, bowiem wybór w takiej sytuacji jest jednoznaczny.

 

Duchowny powiedział także, iż wspomniany wcześniej w dyskusji kardynał Marx już od trzech lat mówi o akceptacji dla związków homoseksualnych i nie jest to nowością. – Dobra nowina jest taka, że dekret 34. Kongregacji Towarzystwa Jezusowego numer 366 mówi, iż zadaniem nas, jezuitów jest wdrażać pierwotny plan Boga, który mówi o tym, że Bóg zaplanował pełnię szczęścia w związkach pomiędzy kobietami i mężczyznami – mówił ojciec Bigiel.

 

Redaktor Krystian Kratiuk zwrócił uwagę, iż rewolucyjne, sprzeczne z doktryną Kościoła pomysły – na przykład dotyczące aprobaty dla relacji jednopłciowych bądź udzielania Komunii świętej rozwodnikom w nowych związkach – w trakcie poprzednich pontyfikatów były piętnowane przez papieży. Dzisiaj natomiast spotykają się z przychylnością. – Przynajmniej w jakiejś części zmiana paradygmatu, o jakiej mówił przecież wprost sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin, odbywa się – mówił redaktor PCh24.pl.

 

Tomasz Terlikowski wyjaśnił słuchaczom kwestię zawartych w adhortacji „Amoris Laetitia” niejednoznacznych zapisów, wielokrotnie interpretowanych – za aprobatą Franciszka – w sposób rzekomo otwierający drogę do udzielania Komunii świętej cudzołożnikom. Po publikacji prywatnego listu papieża do biskupów argentyńskich oraz włączeniu tej korespondencji do oficjalnego spisu dokumentów Acta Apostolicae Sedis z adnotacją, że stała się częścią Magisterium, taka wykładnia miałaby obowiązywać w sumieniu wszystkich katolików.

 

Są kanony prawa kanonicznego, które obalają te tezy, a w przypadku wątpliwości się nie działa – ripostował jezuita. – Kanon 199 mówi, że cokolwiek byłoby wbrew prawu Bożemu, nigdy nie będzie obowiązywało. Kanon 1 060 mówi, że małżeństwo cieszy się przychylnością prawa. Te oraz wiele innych kanonów nie pozwalają przyjąć tego typu interpretacji – mówił duchowny. Ojciec Bigiel zwrócił też uwagę na potwierdzoną w encyklice Veritatis splendor zasadę niesprzeczności.

 

Świeccy uczestnicy dyskusji uświadamiali zebranym ogrom chaosu, jaki zapanował w Kościele wskutek dużej liczby „incydentów” z udziałem duchownych, wprost godzących w moralne nauczanie Kościoła.

 

Pragnę państwa poinformować, bo nie można się tego dowiedzieć za pośrednictwem mediów katolickich, że powstała inicjatywa katolików świeckich Polonia Semper Fidelis – zachęcał Krystian Kratiuk do włączenia się w akcję zachęcania polskich biskupów, by wbrew rozmaitym naciskom potwierdzili niezmienne nauczanie Kościoła w kwestii moralności małżeńskiej oraz dyscypliny sakramentalnej.

 

Ojciec Mariusz Bigiel apelował natomiast by wierni – zarówno duchowni, jak i świeccy – powrócili do zobowiązań podjętych przez nasz naród w ramach ślubów jasnogórskich, w tym także przyrzeczenia: „Bronić będziemy nierozerwalności małżeństwa!”.

 

 

Źródło: blogpress.pl

RoM

 

 

 

 

 

 

 


DATA: 2018-02-13 08:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Tego, który jest pokorny, Ojciec uczynił moją pychą. Tego, który jest przeczysty, Ojciec uczynił moją nieczystością. Tego, który jest prawdziwy, Ojciec uczynił każdym moim kłamstwem. Tego, który jest ubogi, Ojciec uczynił moją chciwością." - tamże, na deon-ie. Pytania do ks. Rysia - skoro Pan Jezus jest księdza grzechem - to ksiądz kocha Pana Jezusa, czy nienawidzi? chce do Pana Jezusa przylgnąć, czy się Go wyrzeka? PROSZĘ PUBLICZNIE ODPOWIEDZIEĆ NA TE PYTANIA!!!
6 miesięcy temu / kwiatek77
 
Jest pokusa aby się poddać, zwłaszcza jak czyta się takie teksty jak artykuł "Abp Grzegorz Ryś na początek Wielkiego Postu: Jezus Chrystus staje się moim grzechem" na deon-ie... można już zacząć pisać lamentacje, po posypaniu głowy popiołem to nawet pasuje - zamknąć się na świat zewnętrzny...Dlaczego Bóg tego nie zrobił? Choć raz próbował - zesłał potop...chętnie bym zesłała potop na tych wszystkich bluźnierców, cudzołożników, heretyków, aborcjonistów itd. tylko, że na końcu tej listy jestem ja sama...dlatego nie możemy się poddać, nie możemy się zamykać na pustelni! Musimy walczyć - tak jak Pan Jezus, do końca, do ostatniej kropli Krwi!!! Inaczej będziemy takimi samymi tchórzami jak zdrajcy, o których codziennie czytamy...zdrajcy wiary...Nawet jeśli nie będzie 100 Księży katolickich w Polsce, którzy poprowadziliby katolików...to mamy jednego - O.Pelanowskiego! a Wy możecie wymienić kolejnych...Mamy Pismo Święte, mamy pamięć własną i naszych rodzin, mamy Maryję!
6 miesięcy temu / kwiatek77
 
Warto posłuchać ks.Dominika Chmielewskiego,ks. Glasa,którzy mówią o proroctwach (też o Apokalipsie św.Jana) opisujących współczesne czasy,które to są czasami ostatecznymi,więc w których to "szatan,widząc,że mu nie pozostało dużo czasu,robi wszystko,żeby jak najwięcej dusz zgubić" św.Ludwik de Montfort. Jedyna nadzieja w oddaniu się Maryi,Arce Przymierza.
6 miesięcy temu / Margot
 
Ojciec Jezuita gorąco zachęca do sięgania po oryginalne wydanie Katechizmu Kościoła Katolickiego.Słusznie.Jest jednak mały problem.Jak zwykły,świecki katolik ma odróżnić wydanie oryginalne,przedruk z wydania oryginalnego od wydania ,,poprawionego"/modernistycznego/skoro jedno wydanie i wydanie drugie posiada imprimatur.Problem ten nie dotyczy tylko KKK ale również samego Pisma Świętego,Dzienniczka Św.Faustyny i wielu innych pozycji.Zmiana treści pomiędzy oryginałem przedrukiem a nowym wydaniem jest działaniem celowym prowadzonym w duchu nowego ,,rozeznania" a owocem tych ,, rozeznań" jest celowo wprowadzany zamęt rozsiewany kąkol przedstawienie zafałszowanego Oblicza Pana Boga z ,,ludzką twarzą". Kościół już wszystko dawno rozeznał i do wierzenia w oparciu o Pismo Święte i Tradycję w formie obiektywnej i doskonałej podał.Wszystko co ponad to jest od złego pochodzi. Sytuacjonizm to zło. Pan Bóg był taki sam przed SW II jest taki sam po SW II i na wieki wieków.AMEN.
6 miesięcy temu / Kazimierz
 
Nie będę słuchał żadnych jezuitów. Ani dominikanów.
6 miesięcy temu / Wojtek
 
Dla mnie już nie ma autorytetów - każdy jest podejrzany...wokół nas "gadające głowy", a historia lubi się powtarzać...rozglądajmy się za nowym Bolkiem, który będzie "skakał przez płot"...jeszcze pokolenie i Polska upodobni się do sąsiadów - nie będzie już nic dziwiło...myślałam, że ktoś chce nas uratować abyśmy się nie obudzili z ręką w nocniku lecz możliwe, że to zasłona dymna... kto jest kto? - przekonamy się za naszego życia? lub nigdy (bo czy następne pokolenia będą jeszcze katolickie?) DLATEGO JEŚLI KONSERWATYWNI KSIĘŻA KATOLICCY SIĘ TERAZ NIE ZORGANIZUJĄ, TO UZNAM, ŻE JUŻ NIE MA KONSERWATYWNYCH KSIĘŻY KATOLICKICH W POLSCE...pora umierać (czyli zamknąć się na pustelni)
6 miesięcy temu / kwiatek77
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.