DZIŚ JEST:   16   STYCZNIA   2021 r.

Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
 
 
 
 

W katedrze w Quebecu otwarto "drzwi święte"

W katedrze w Quebecu otwarto "drzwi święte"
Bazylika Najświętszej Maryi Panny w Québeku, fot. Daderot / Wikimedia Commons / licencje GNU i CC
#KATEDRA    #    #QUEBEC    #DRZWI    #ŚWIĘTE

W niedzielę w bazylice katedralnej Najświętszej Maryi Panny w Québeku (Notre-Dame de Québec) w Kanadzie zostały otwarte siódme w świecie, i jedyne poza Europą “drzwi święte”. Kościół ten jest uznawany za matkę wszystkich kościołów w Ameryce Północnej. Wraz z otwarciem “drzwi świętych” rozpoczął się tam rok jubileuszowy. Tamtejsza parafia w przyszłym roku będzie obchodziła 350. rocznicę utworzenia. Po zakończeniu jubileuszu “święte drzwi” zostaną zamurowane i opieczętowane. O dacie ich ponownego otwarcia zadecyduje Papież.

 

O przywilej zbudowania “drzwi świętych” w Kanadzie wystąpił, jeszcze za pontyfikatu Benedykta XVI abp Gérald Cyprien Lacroix ISPX, ordynariusz Québeku. Jak informuje Radio Watykańskie, prace konstrukcyjne rozpoczęły się pod koniec sierpnia i trwały do listopada. Miejsce na drzwi zostało wybite w murze kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa.

 

Do uroczystości nawiązał w niedzielę w czasie modlitwy Anioł Pański Ojciec Święty Franciszek: “Łączymy się duchowo z Kościołem w Ameryce Północnej, który dziś wspomina założenie 350 lat temu swojej pierwszej parafii: Najświętszej Marii Panny z Québeku. Dziękujemy za drogę przebytą od tamtego czasu, zwłaszcza za świętych i męczenników, którzy użyźnili te ziemie. Z serca błogosławię wszystkim wiernym, którzy świętują ten jubileusz” – powiedział Papież.

 

Jak przypomina watykańska rozgłośnia, “drzwi święte” znajdują się we wszystkich czterech bazylikach większych w Rzymie: św. Piotra, św. Pawła za murami, św. Jana na Lateranie i Matki Bożej Większej. Poza Rzymem przywileju ich posiadania dostąpiły do tej pory tylko dwa miasta: hiszpańskie Santiago de Compostela i francuskie Ars.

 

Źródło: Radio Watykańskie

 


DATA: 2013-12-10 07:21
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

jest błąd w linku na pierwszej stronie
ponad 7 lat temu / razar
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.