DZIŚ JEST:   13   LIPCA   2020 r.

III Objawienie w Fatimie
Św. Andrzeja Świerada, pustelnika
Św. Benedykta, męczennika
 
 
 
 

W katedrze polowej uczczono pamięć o policjantach i pogranicznikach pomordowanych na Wschodzie

W katedrze polowej uczczono pamięć o policjantach i pogranicznikach pomordowanych na Wschodzie

Pamięć o policjantach, żołnierzach Korpusu Ochrony Pogranicza oraz funkcjonariuszach straży więziennej zamordowanych na Wschodzie uczczono dziś Mszą św. w katedrze polowej. Po Mszy św. w sali konferencyjnej katedry polowej odbył się koncert "Wieczernica Miednoje 1940" poświęcony pamięci poległych.


Eucharystia sprawowana była niejako w zastępstwie pielgrzymki do Miednoje, którą co roku organizują środowiska służb podlegających ministerstwu spraw wewnętrznych, aby uczcić spoczywających tam funkcjonariuszy i pracowników wymiaru sprawiedliwości. W tym roku z powodu sytuacji politycznej na Ukrainie pielgrzymka ta nie mogła się odbyć.

W homilii bp Guzdek podkreślił, że 17 września 1939 roku rozpoczął się jeden z największych dramatów w historii naszego narodu. - Rozpoczęły się masowe deportacje rodzin a nawet całych miejscowości na Syberię i stepy Kazachstanu. Wiosną 1940 roku wydarzyło się coś, czego nikt nie mógł przewidzieć. Ponad dwadzieścia tysięcy oficerów Wojska Polskiego, policjantów, funkcjonariuszy służby więziennej i wysokich urzędników państwowych zostało zamordowanych na rozkaz Stalina strzałem w tył głowy - przypomniał.

Biskup polowy dodał też, że bliscy ofiar zbrodni katyńskiej nie mieli żadnej informacji o losie swoich mężów i ojców, nie powiadomiono ich o wykonanym na nich wyroku, ani nie wskazano miejsca pochówku. - Wrzuceni do dołów śmierci mieli umrzeć po raz drugi. Pamięć o nich miała być także zabita - powiedział.


Ordynariusz wojskowy powiedział, że dzisiejsza Msza św., w miejsce pielgrzymki "to czas szczególnej rozmowy z Bogiem o bohaterach, którzy oddali życie za Ojczyznę" i "czas modlitwy w intencji policjantów, pograniczników i funkcjonariuszy służby więziennej". - Dzisiejsze spotkanie i modlitwa są także wielkim dziękczynieniem wobec "Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 "– strażników i kustoszy prawdy o pomordowanych na nieludzkiej ziemi”. Tylko prawda jest fundamentem pokoju w wymiarze życia rodzinnego i społecznego, narodowego i międzynarodowego. Jest ona także warunkiem wolności, rozwoju i owocnej współpracy ludów i narodów - podkreślił.

Na koniec bp Guzdek zaapelował o zachowanie pamięci o poległych i pomordowanych na Wschodzie polskich policjantach, pogranicznikach i funkcjonariuszach straży więziennej.

Mszę św. koncelebrowali kapelani związani ze środowiskiem policjantów oraz straży granicznej. W Eucharystii uczestniczyli gen. insp. Marek Działoszyński, komendant główny policji, gen. bryg. Jacek Włodarski, dyrektor generalny służby więziennej, gen. bryg. SG Marek Borkowski, zastępca komendanta głównego straży granicznej. Obecni byli członkowie "Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939", rodziny funkcjonariuszy poległych na Wschodzie, wojsko i przedstawiciele ministerstwa spraw wewnętrznych.

Po błogosławieństwie w kaplicy katyńskiej, pod tabliczkami z nazwiskami funkcjonariuszy i pracowników wymiaru sprawiedliwości spoczywających w Miednoje delegacja ministerstwa spraw wewnętrznych złożyła kwiaty i znicze.

Następnie uczestnicy uroczystości udali się do sali konferencyjnej przy katedrze polowej, gdzie zaprezentowany został spektakl "Wieczernica Miednoje 1940" z udziałem Orkiestry i Chóru Reprezentacyjnego Policji, a także aktorów, grupy rekonstrukcyjnej i wolontariuszy. W programie znalazły się fragmenty muzyki poważnej oraz poezja m. in. Cypriana Kamila Norwida i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Po zakończeniu spektaklu biskup polowy wyróżnił ośmiu członków "Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939" medalami bł. ks. Jerzego Popiełuszki.KAI, kraWięcej o Korpusie Ochrony Pogranicza czytaj w tekście Krzysztofa Gędłka:


 

Nierówna walka obrońców kresowych stanic


Pierwszymi, którzy inwazję Sowietów przyjęli niemal wprost na swoje piersi, byli żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza. 17 września 1939 roku stanęli oni do nierównej walki z wielokrotnie przewyższającymi ich liczebnie siłami wroga.


DATA: 2014-09-19 07:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.