DZIŚ JEST:   08   LIPCA   2020 r.

Św. Jana z Dukli
Św. Kiliana, męczennika
 
 
 
 

W jedności z Watykanem czy też nie… Ważne, że dał na WOŚP

W jedności z Watykanem czy też nie… Ważne, że dał na WOŚP
Fot. Daniel Dmitriew / FORUM
#KOŚCIÓŁ    #WATYKAN    #JEZUICI    #DEON    #PAPIEŻ    #SCHIZMA    #RZYM    #KOŚCIÓŁ POLSKOKATOLICKI    #WOŚP

Nie uznają dogmatu o Niepokalanym Poczęciu i Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny, mają „wolnościowe podejście” do celibatu księży i nie podlegają Watykanowi – to jednak nie przeszkadza portalowi Deon w promowaniu kościoła polskokatolickiego. Wystarczyło, że ksiądz reprezentujący tę grupę wiernych przekazał tacę na WOŚP.

 

„Ksiądz z Elbląga całą tacę dał na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy” – obwieścił w tytule swojej publikacji portal deon.pl, dając się uwieść „finałowej atmosferze”. Sęk w tym, że chodzi tu o księdza kościoła… polskokatolickiego.

 

Informacja ta wprawdzie pojawia się w materiale, ale nieco gubi się w przekazie o geście kapłana i w połączeniu z dość jednoznacznie odczytywanym w Polsce tytułem (ksiądz kojarzy się z wiarą rzymskokatolicką) może powodować u czytelnika dezinformację.

 

Niestety portal, którego – jak czytamy – misją jest m.in. „informowanie o znaczących wydarzeniach społecznych oraz interpretowanie tych wydarzeń z punktu widzenia Kościoła” milcząco przechodzi nad tym czym jest ów kościół polskokatolicki i że nie można – mimo zachowanych dużych podobieństw zewnętrznych – mylić go z Kościołem rzymskokatolickim.

 

Bo różnice są zasadnicze. Wyznawcy kościoła polskokatolickiego – choć czczą Maryję – nie uznają dogmatu o Niepokalanym Poczęciu i Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny, pozostawiają wolność w zakresie celibatu i nie uznają zwierzchnictwa Ojca Świętego. Co więcej, praktykują dwa modele spowiedzi: indywidualny i zbiorowy (przy czym do spowiedzi indywidualnej są zobowiązane przystępować dzieci oraz młodzież do przyjęcia bierzmowania) oraz twierdzą, że małżeństwo nie jest nierozerwalne. Ponadto najwyższą władzą zwierzchnią i prawodawczą kościoła polskokatolickiego jest synod, w skład którego wchodzą duchowni i świecy.

 

O tych różnicach z opublikowanej na deon.pl informacji się nie dowiemy. To, czego nie uczynił portal, nadrobili jego Czytelnicy, punktując m.in. wprowadzane zamieszanie informacyjne.

MA


DATA: 2019-01-14 14:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ważna informacja. Dziękuję
ponad 1 rok temu / kskiba19
 
Wiara bez uczynków jest martwa. Zamiast zastanawiać się nad dogmatyką i różnicami powinniśmy brać przykład z CZŁOWIEKA przez to co zrobił - zdecydował się pomóc choć nie musiał. To sie ceni
ponad 1 rok temu / Czujny
 
Kościół polskokatolicki, powstał w USA jako odpowiedź części polskiej emigracji, na niesprawiedliwość dokonaną na niej przez Watykan. Jeżeli chodzi o sam sposób wyznawania wiary to Kościół polskokatolicki, jest po prostu Kościołem starokatolickim, czyli miedzy innymi nie uznaje dogmatu o nieomylności papieża.
ponad 1 rok temu / Janek
 
Tak działa Deon, nie tylko w tym wypadku.
ponad 1 rok temu / Rys
 
Każdemu wolno pomagać,zwracaniem uwagi na to kim był darczyńca sprawicie ze wielu zainteresuje się kościołem polskokatolickim ...i nie wiadomo czy im się nie spodoba
ponad 1 rok temu / lil
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.