DZIŚ JEST:   04   CZERWCA   2020 r.

Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Św. Franciszka Caracciolo
Św. Optata z Mileve
 
 
 
 

W jakim stanie jest budżet państwa polskiego? Takiej sytuacji nie było od ćwierćwiecza!

W jakim stanie jest budżet państwa polskiego? Takiej sytuacji nie było od ćwierćwiecza!
Wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. Fot. Krystian Maj/FORUM

Ministerstwo Finansów może pochwalić się niesłychanym osiągnięciem – polski budżet po czerwcu znajduje się w nienotowanym nigdy wcześniej stanie. Resort zanotował w kasie państwa rekordową i nieznaną o tej porze roku nadwyżkę, a jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, sytuacja może utrzymać się przez kilka kolejnych miesięcy.

 

Powody dobrej sytuacji budżetu są dwa. Pierwszy z nich to przelew ze strony NBP. Narodowy Bank Polski zawsze wpłaca do skarbu państwa swoje zyski, a w tym roku wysokość wpłaty była rekordowa.

 

O dobrej kondycji budżetu zdecydował jednak inny czynnik, gdyż ze strony NBP do resortu finansów zawsze trafiały kwoty podobnego rzędu wielkości. O niesłychanej sytuacji – nadwyżce budżetowej – zdecydowała lepsza niż kiedykolwiek ściągalność podatku VAT.

 

Wpływy z VAT są obecnie o 11 miliardów złotych wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy wyniosły blisko 80 miliardów złotych, czyli znacznie ponad połowę planowanych, co spowodowane jest ograniczeniem liczby niepłacących. Stąd też możliwe było zanotowanie budżetowej nadwyżki mimo wzrostu wydatków państwa na programy socjalne jak np. Rodzina 500 Plus.

 

„Nasi rozmówcy z MF potwierdzają: budżet zakończył czerwiec na sporym plusie. Ale o samych wielkościach mówią bardzo ostrożnie. Jedno jest pewne: nadwyżka w budżecie po sześciu miesiącach to rzecz bez precedensu. Od 1992 roku, czyli od czasów, gdy MF prowadzi porównywalne budżetowe statystyki, nigdy takiego wyniku nie udało się osiągnąć na tym etapie wykonania ustawy budżetowej. Choć kilkakrotnie wypłata dużego zysku NBP miała dla niego duże znaczenie” – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Dzisiaj można szacować, że deficyt budżetowy na koniec roku zamknie się w kwocie ok. 30 mld zł, czyli będzie o połowę niższy niż limit z ustawy – powiedział „DGP” Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista mBanku.

 


Źródło: gosc.pl , gazetaprawna.pl

MWł
 


DATA: 2017-07-11 14:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No nic dziwnego, skoro na uszczelnienia podatków nie poprzestać. Doszło to tego kilka innych podatków i jeszcze podwyżki innych. I przy tym wzrostowa koniunktura w niemal całej Europie. Rząd się chwali jak by sam te miliardy zarabiał, a to jest bardzo drogi poborca. Komunizm w nowoczesnym wydaniu ????
ponad 2 lata temu / Damian
 
Jeżeli jest tak dobrze, to dlaczego obecny Rząd "cichaczem" chce wprowadzić dodatkowy podatek na drogi (w cenie benzyny)i to podatek, który może być podnoszony??? Podatek ten uderzy we wszystkich, bo cena benzyny wpływa na większość cen! Coś mi się wydaje, że wcale tak dobrze nie jest i ktoś coś źle policzył - a hurra optymizm nie jest niczym uzasadniony!
ponad 2 lata temu / a-z
 
jezeli jest tak dobrze, to dlaczego jest tak zle, ze podnosi sie podatki?????? morawiecki popatrz na Wegry i inne kraje
ponad 2 lata temu / pytam
 
Skoro jest tak dobrze, to wreszcie rząd ma obowiązek zrobić coś dla Polaków. Obniżyć podatki, zwiększyć kwotę wolną i uwolnić polską przedsiębiorczość. Polacy z wygnania wrócą do Polski i zaczniemy normalnie się rozwijać. Zwolnieni urzędnicy będą mogli założyć jakąś działalność i robić rzeczy potrzebne bliźnim zamiast prześladować swoich sąsiadów.
ponad 2 lata temu / des
 
No to zaczynamy spłacać bilionowy dług
ponad 2 lata temu / Juja57
 
Tylko jak to się ma do pomysłu podwyższenia ceny benzyny?
ponad 2 lata temu / abc
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.