DZIŚ JEST:   14   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Małgorzaty Marii Alacoque
Bł. Radzima Gaudentego
 
 
 
 

W hołdzie niezłomnym bohaterom

W hołdzie niezłomnym bohaterom

Msza święta za dusze niezłomnych bohaterów polskiej niepodległości, przemarsz z okrzykami „Cześć ich pamięci Żołnierze Wyklęci”, wreszcie apel poległych w Parku im. Henryka Jordana, przy popiersiach pomordowanych przez komunistów – tak uczczono pamięć Wyklętych w Krakowie.

 

Duma z tego, że mieliśmy takich przodków, którzy nie złożyli broni przed drugą okupacją, tym razem sowiecką. I gorzka żałość, że III RP nie rozliczyła katów, nie odebrała im przywilejów, nawet symbolicznie nie pociągnęła ich do odpowiedzialności.

 

Już w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w kinie Kijów zaprezentowany został film dokumentalny „Kwatera Ł” z udziałem prof. Krzysztofa Szwagrzyka, kierującego pracami archeologicznymi na „Łączce”. Z koncertem „Waszej pamięci Żołnierze Wyklęci” wystąpił także raper Tadeusz „Tadek” Polkowski. Choć wykonuje on patriotyczny hip-hop, to jednak utwory te, zachowując swój raperski charakter, zostały wykonane symfonicznie, z towarzyszeniem chóru i orkiestry Passionart.

 

W sam dzień święta upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych o godz. 11.00 na Placu Inwalidów odbyło się spotkanie organizowane przez Zarząd Obszaru Południowego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w Krakowie. Lokalizacja tego miejsca nie jest przypadkowa – to właśnie tam miał siedzibę Urząd Bezpieczeństwa.

 

O godz. 14.30 odprawiona została uroczysta Msza św. w Bazylice Mariackiej. Wypełniona po brzegi tłumem świątynia modliła się za Ojczyznę i o spokój duszy Żołnierzy Wyklętych. Wyśpiewana „Rota” i „Boże, coś Polskę” wstrząsały filarami tej średniowiecznej świątyni. Ksiądz w homilii powiedział znamienne słowa:  - Starajmy się, byśmy teraz my byli spadkobiercami idei Żołnierzy Wyklętych. Widzę harcerzy, wielu młodych ludzi. Bądźcie wierni Bogu i Ojczyźnie!

 

Tuż po zakończeniu Mszy św. rozpoczęło się formowanie pochodu, który wkrótce ruszył w stronę ul. Szewskiej, by ul. Podwale dotrzeć do ul. Piłsudskiego i dalej aż do Parku Jordana. W trakcie Marszu zauważalne było całe spektrum prawicy patriotycznej, począwszy od Klubów „Gazety Polskiej”, przez środowiska narodowe, aż po harcerstwo czy poczty sztandarowe „Solidarności”, różnych szkół, organizacji i stowarzyszeń.

 

Maszerujący  śpiewali, a także wznosili okrzyki: „Cześć ich pamięci Żołnierze Wyklęci”, „Cześć i chwała bohaterom”, „Przypomnijmy o Rotmistrzu” oraz „Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę”. Reakcje Krakowian były różne – począwszy od spontanicznego przyłączania się do pochodu, aż po ironiczne uśmieszki czy wzruszenia ramion.


W Parku Jordana odbył się apel pamięci, w czasie którego przypomniane zostały sylwetki Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, Witolda Pileckiego, czy Danuty Siedzikówny „Inki”. Głos zabrała również p. Zuzanna Kurtyka, wdowa po śp. Januszu Kurtyce, prezesie IPN-u. Jej słowa wzbudziły wzruszenie i aplauz wśród zgromadzonych.

 

Wreszcie obchody krakowskiego dnia Żołnierzy Wyklętych zakończyła Msza św. w kościele ojców jezuitów w intencji śp. o. Władysława Gurgacza „Ojca”. Po liturgii odbył się koncert pieśni patriotycznych „Gaude Mater Polonia”.

 

Na terenie obecnego województwa małopolskiego działał jeden z najsłynniejszych Żołnierzy Wyklętych – mjr Józef Kuraś „Ogień”. Początkowo walczył z Niemcami, po nastaniu okupacji skierował się przeciw sowietom. Działał na Podhalu. Wraz ze swymi żołnierzami zorganizował i przeprowadził akcję rozbicia więzienia św. Michała w Krakowie (obecne Muzeum Archeologiczne), dzięki czemu uwolnił kilkudziesięciu żołnierzy AK, WiN i NSZ. Odebrał sobie życie w chwili okrążenia przez wojska komunistyczne i zmarł 22 lutego 1947 r. Miejsce jego pochówku jest nieznane.

 

O. Władysław Gurgacz SI nazywany jest niekiedy „jezuitą wyklętym”, nie tylko z racji potępienia przez komunistów, ale też zapomnienia o nim na długi czas przez współbraci. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1942 r. Po wojnie zaangażował się w Polską Podziemną Armię Niepodległościową, której posługiwał udzielając żołnierzom sakramentów, działając w Nowosądeckiem. Aresztowany przez UB został poddany upokarzającemu śledztwu. W celu skompromitowania go fotografowano o. Gurgacza z plikami dolarów, stułą, Biblią i pistoletem, którego nigdy zresztą nie użył. Został stracony 14 września 1949 r.


Tegoroczne obchody święta zyskały dodatkowo niezwykłą oprawę. Rynek Główny zamienił się w leśne obozowisko Niezłomnych. Rozstawione przy kościele św. Wojciecha Namioty Wyklętych stały się wyjątkowym miejscem spotkania z historią. Umieszczone wewnątrz wystawy przypominające sylwetki zarówno bohaterów święta, jak i ich oprawców, a także dzieje najważniejszych organizacji partyzancko-niepodległościowych dopełniły wykłady pracowników naukowych, znawców tematu. Szczególnego rodzaju świadectwa dostarczyli kombatanci, żołnierze, którzy po zakończeniu drugiej wojny światowej stanęli z bronią w ręku do walki z nowym okupantem. Ich przejmujące opowieści o życiu w konspiracji, ubeckich więzieniach, brutalnych śledztwach czy pokazowych procesach przyciągały uwagę przechodniów, tłum słuchał w milczeniu.

 

O możliwie najlepsze oddanie atmosfery partyzanckiego obozowiska zadbali przede wszystkim członkowie grup rekonstrukcyjnych. Każdy z odwiedzających Namioty Wyklętych mógł spocząć, spróbować prawdziwej wojskowej grochówki, wsłuchać się w słowa żołnierskich pieśni. Na krakowskim Rynku patriotyczna mużyka rozbrzmiewała do wieczora.


 

 

KRaj/Studenci dla Rzeczpospolitej


fot. Kajetan Rajski
DATA: 2014-03-02 19:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

hasło "cześć i chwała bohaterom" aż RAZI! jak można używać takiego hasła? odnosi się ono do okrzyku na cześć "bohaterom" UPA, Bandery... to oczywiste, że chcemy pomagać Ukrainie i podpisuje się pod tym, jednak dziwi mnie, że Instytut Pamięci Narodowej nie zna historii Polski, ludzie! rzeź wołyńska nie miała miejsca 200 lat temu tylko 70 lat temu, ci ludzie, dotknięci UPA jeszcze żyją... gdzie szacunek dla nich i ich/ naszych rodzin? To hasło przy naszych Żołnierzach Wyklętych sprawia, że przewracają się teraz w grobach...
ponad 5 lat temu / Polka
 
Chwała bohaterom. Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie.Amen
ponad 5 lat temu / halicz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.