DZIŚ JEST:   15   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
 
 
 
 

W gdańskiej Bazylice Mariackiej pochowano Pawła Adamowicza

W gdańskiej Bazylice Mariackiej pochowano Pawła Adamowicza
fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM

W gdańskiej Bazylice Mariackiej zakończył się pogrzeb zamordowanego przed kilku dniami prezydenta miasta, Pawła Adamowicza. W uroczystości pogrzebowej wzięły udział najwyższe władze państwowe.

 

Mszę Świętą odprawił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Zaapelował o „odbudowę polskiej wspólnoty wedle miary miłości, zaufania, szacunku”. Podkreślił także konieczność powrotu do „hierarchii trwałych, sprawdzonych wartości, budowanych na fundamencie rodziny, szkoły i Kościoła”.

 

W nabożeństwie uczestniczyli prezydent Andrzej Duda, szef Rady Europejskiej Donald Tusk z małżonką, byli prezydenci z żonami: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. W świątyni byli obecni także premier Mateusz Morawiecki z żoną oraz b. premierzy: Hanna Suchocka, Jan Krzysztof Bielecki, Włodzimierz Cimoszewicz, Waldemar Pawlak, Jerzy Buzek, Marek Belka, Kazimierz Marcinkiewicz i Ewa Kopacz.

 

Oprócz premiera w składzie delegacji rządowej znaleźli się także wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski.

 

Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz został zasztyletowany przez Stefana W., u którego wstępnie zdiagnozowano zaburzenia psychiczne. Do wydarzenia doszło podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Napastnik zaatakował prezydenta na scenie, krótko po wygłoszeniu przez niego przemówienia.

 

Wśród katolickich internautów wielkie kontrowersje wzbudziła decyzja o pochówku prezydenta Gdańska w kościele. Podnoszono, że Paweł Adamowicz aktywnie wspierał agendę aborcyjną (złożył między innymi podpis pod projektem ustawy Ratujmy kobiety, zakładającym nieograniczony dostęp do aborcji do 12. tygodnia życia dziecka) oraz popierał ruchy homoseksualne (brał udział w tak zwanych paradach równości i zapraszał homo-aktywistów na obrady Rady Miasta). Często przytaczano również kanon 1242 Kodeksu Prawa Kanonicznego, brzmiący: W kościołach nie należy grzebać zmarłych, chyba że chodzi o Biskupa Rzymskiego, kardynałów lub biskupów diecezjalnych, również emerytowanych, którzy powinni być chowani we własnym kościele.

 

Dla porządku dodać należy, że w gdańskiej bazylice pochowanych jest około... 6 tys. gdańszczan, wśród nich kilkudziesięciu burmistrzów miasta. Wynika to z długiej protestanckiej historii tej świątyni. Zgodnie z historycznymi przekazami jednak, pierwszymi pogrzebanymi w bazylice Mariackiej włodarzami miasta byli Konrad Leczkow i Albert Hecht, zamordowani przez Krzyżaków. Miało to miejsce jeszcze w czasie budowy kościoła w 1411 roku. W 2010 r. złożono do grobu Macieja Płażyńskiego, tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej marszałka Sejmu i Senatu. 

 

 

 

 

Źródło: TVPInfo

ged, kra


DATA: 2019-01-22 07:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Adamowicz był też znany z hamowania dekomunizacji gdańskich ulic oraz nazwania tramwaju imieniem nazisty Adolfa Friedricha Johanna Butenandta
8 miesięcy temu / ku pamięci
 
Jestem ciekawy jak czuła by się dusz potępiona gdyby pochować ja w kościele? Czy nie przysporzyło by jej to jeszcze większych mąk?
8 miesięcy temu / Zaciekawiony
 
@ Imer Zwykłe lęk.
8 miesięcy temu / Rys
 
"Dla porządku dodać należy, że w gdańskiej bazylice pochowanych jest około... 6 tys. gdańszczan, wśród nich kilkudziesięciu burmistrzów miasta." Wtedy jednak kanon 1242 Kodeksu Prawa Kanonicznego nie istniał.
8 miesięcy temu / Rys
 
Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 Kanon 1184 § 1. Jeśli przed śmiercią nie dali żadnych oznak pokuty, pogrzebu kościelnego powinni być pozbawieni: 1 notoryczni apostaci, heretycy i schizmatycy; 2 osoby, które wybrały spalenie swojego ciała z motywów przeciwnych wierze chrześcijańskiej; 3 inni jawni grzesznicy, którym nie można przyznać pogrzebu bez publicznego zgorszenia wiernych. Kanon 1210 W miejscu świętym dopuszcza się tylko to, co służy sprawowaniu i szerzeniu kultu, pobożności i religii, a zabrania się tego, co jest obce świętości miejsca. Ordynariusz miejscowy może przejściowo zezwolić na użycie go do innych celów, jednakże nie przeciwnych świętości miejsca. Kanon 1211 Miejsca święte zostają zbezczeszczone przez dokonanie w nich czynności ciężko niesprawiedliwych, połączonych ze zgorszeniem wiernych, co - zdaniem ordynariusza miejsca - jest tak poważne i przeciwne świętości miejsca, iż nie godzi się w nich sprawować kultu dopóki zniewaga nie będzie naprawiona
8 miesięcy temu / Jeszcze prawo kanoniczne
 
@Imer: Odpowiedzi znajdziesz w IPN i być może w zatajonym Aneksie. My nie ruszamy waszych...
8 miesięcy temu / erg
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.