DZIŚ JEST:   14   LISTOPADA   2019 r.

Św. Józefa Pignatellego
Św. Hipacego, biskupa
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


Z jednej strony oni sami i ich poplecznicy nie traktują tego poważnie - zapraszają na śpiewy tańce żarcie i ognicho, piszą tu o jakiejś pasji i hobby. Z drugiej strony żeby dla "strawy i napitku' przy ognisku oddawać duszę na zatracenie... No i ironicznie - to na pewno ludzie nowocześni, ekologiczni, czyli antykatoliccy weganie - to jak oni będą składać ofiary ze zwierząt i je pożerać jak już dojdą do poważnego kultu zamiast biesiadowania, chyba z soi ulepią?
4 godziny temu / Wojtek
 
Skoro szkoda ci czasu na wyciąganie logicznych wniosków z faktów i danych które sam przytaczasz, to nie rób tego. Jeszcze sobie przegrzejesz organ odpowiedzialny za samodzielne myślenie. Żyj dalej w świecie - twoje słowa - absurdalnych kretynizmów, bezkrytycznej propagandy i braku prawdy.
22 godzin temu / @Histeryk
 
Szkoda mi czasu na tego rodzaju absuradlne kretynizmy. Jak ktoś nie wyniósł stosownej, podstawowej wiedzy ze szkoły, to naukowe opracowania też mu wiele nie pomogą. Będzie wówczas bezmyślnie tkwił i coraz bardziej utwierdził się w tego typu bezkrytycznej propagandzie, za nic mając prawdę i samodzielne myślenie.
1 dzień temu / Historyk
 
@ Historyk CD Targowiczanie wskazywali jedyny realistyczny kierunek ratowania Polski - w oparciu o Rosje. Niestety Rosja, którą kierowała Niemka - zawioddła, i zamiast sojuszu z Polską wybrała Jej rozbiory.
1 dzień temu / Ryś
 
Nie rozumiem tego tytułu: "rodzimowiercy" - nie apostaci, nie odstępcy - tymczasem naszą rodzimą religia jest chrześcijaństwo; "kwitnie" - tak mówimy o czymś dobrym, godnym podziwu - raczej powinno być "straszy".
1 dzień temu / Ryś
 
@ Histroyk CD Hitorię trzeba budować na faktach. Święte słowa. A nic przed rokiem 966 nie zanotowano.
1 dzień temu / Ryś
 
Widocznie nie rozumiesz własnych wpisów i dlatego nie widzisz w nich "większej bzdury". Przecież z danych które przytaczasz wynika że katolicy niemal zawsze stanowili większość obywateli Polski. Władcy też wtedy generalnie byli katolikami. Czyli unikalne zalety Polski które opisujesz wynikały właśnie z katolicyzmu. Jak by wyglądała Polska pogańska? Nijak, już by jej dawno nie było, tak skończyli np. Prusowie. Dlatego barskie hasło obrony wiary katolickiej, mające na celu umocnienie duchowe Polaków, było w pełni uzasadnione. Piszesz jak mało katolików było przed rozbiorami - no i jak się ten stan skończył dla Polski? To był jeden z czynników utraty niepodległości. Aspekt Targowicy był reakcją na dużo większe możliwe zło: powstanie na terenie Polski państwa bezbożnego. Zresztą, wtedy Polska i tak by zniknęła, lecz po bezbożnej agitce już by się nie podniosła w XX wieku, gdyż to w rodzinach katolickich zachowało się największe pragnienie niepodległości.
1 dzień temu / @Histroyk
 
...Polskę" - i tak wygląda rzeczywistość, a historię wypada budować na faktach a czczych zachciankach i gdybaniach. "Wszak gdy nastała Polska, to niemal natychmiast nastał katolicyzm." - większej bzdury dawno nie czytałem.
1 dzień temu / Histroyk CD
 
W liczbach: Niedawno, bo w 1931 roku, katolicy stanowili tylko około 65 procent ludności Polski; w 1791 r. ? zaledwie 54 procent. Ponad 200 lat temu Polska była wielokulturową republiką królewską szczycącą się długoletnią tradycją tolerancji religijnej. Jak podkreśla historyk Ray Taras, w roku 1573 Konfederacja Warszawska ?oficjalnie ustanowiła tolerancję i równość religijną, co sprawiło, że Polska stała się jednym z najbardziej liberalnych społeczeństw w Europie?. Polska była wtedy znana jako ?kraj bez stosów?, jako ?miejsce schronienia? dla ofiar prześladowań religijnych, jako ?Paradissus Judaeorum? raj żydowski. Według brytyjskiego historyka Normana Daviesa, Polska była ?unikalna w Europie?, ponieważ pozwalała na ?pokojowe współistnienie katolicyzmu, prawosławia, ormianizmu, judaizmu i islamu?. Jest znaczącym i mało znanym faktem, jak twierdzi polski historyk Jędrzej Giertych, że ?zasada tolerancji religijnej została wprowadzona do ideologii europejskiej przez
1 dzień temu / Historyk CD
 
cd: ...Chyba jednak największym udziałem Kościoła katolickiego w "zachowaniu" naszej niepodległości i przetrwaniu jako narodu dokonał popierając targowicę i wskazując drogę do drugiego rozbioru. Kler aktywnie popierał targowickich zdrajców, bo nie mógł się pogodzić z "bezbożnym, jakobińskim dziełem Konstytucji 3 maja", postępowymi hasłami oraz utratą majątków, które Sejm Wielki przeznaczył na odbudowę wojska.
1 dzień temu / Historyk CD
 
To po pierwsze przypomnę, że Wg Normana Daviesa opieram się na jego książce ?Boże Igrzysko? tom I str 228 katolicy stanowili tuż przed pierwszym rozbiorem w 1772 roku mniej niż połowę wszystkich mieszkańców Polski. Po drugie przypomnę, że głównym hasłem Konfederacji Barskiej była "obrona wiary" objawiająca się obroną absolutnej dominacji katolicyzmu w państwie - dopiero na drugim miejscu stawiany był postulat niepodległości Rzeczypospolitej. Już jezuita Piotr Skarga pisał: "Pierwej Kościoła i dusz ludzkich bronić aniźli ojczyzny. Pierwej o chwałę Bożą zastawić się niźli o cześć świecką. Pierwej wiecznej ojczyzny nabywać niż doczesnej." Ale za nim do tego doszło - i to po trzecie - Polska uchodziła przez wieki za jeden z najbardziej tolerancyjnych wyznaniowo krajów Europy nie działo się tak bez przyczyny: zarówno obowiązujące w Polsce prawo, jak i tradycja gwarantowały obywatelom swobodę wyznania i nakazywały unikanie waśni religijnych. Chyba jednak największym udziałem
1 dzień temu / Historyk
 
Oczywiście że rodzimą wiarą Polaków jest tylko katolicyzm. Wszak gdy nastała Polska, to niemal natychmiast nastał katolicyzm. Polskość i katolicyzm zostały połączone na długie lata.
2 dni temu / @Ryś
 
@ NeOP Skąd te wiadomości? Wyssane z palca.
2 dni temu / Ryś
 
Nie są to żadni "rodzimowiercy", tylko ostępcy - apostaci. Przypuszczam, że każdy z nich został ochrzczony. Rodzimą wiarą jest tylko RZYMSKI KATOLICYZM. Nie było i nie ma żadnej innej "wiary".
2 dni temu / Ryś
 
Wielonocnikowy, idź trollować gdzie indziej i przestań w końcu skomleć.
2 dni temu / Norbi
 
Źle napisałem że będą. Oczywiście już są. A ruch New Age czy jak to nazwać tworzy nowy kościół pod którym znajdzie się miejsce dla wszystkich wyznań włącznie z katolicyzmem niszcząc je wszystkie z osobna.
3 dni temu / Ch
 
Ale macie świadomość, że przed założoną w 1459 roku parafią, miały na tych ziemiach miejsce obrzędy rodzimego, słowiańskiego kultu, np. na Babiej Górze koło Choroszczy?
3 dni temu / NeOP
 
Kłamiesz, bo potrafię się podpisać własnym nickiem, tylko po prostu nie chcę. Za to ty podpisujesz się wieloma nickami, więc daruj sobie obłudne docinki co do nicka, a także hipokryzję o empatii bo też jej nie okazujesz. Odpowiadam na pytanie: na katolickim portalu, katolików atakują poganie, szerząc oszczerstwa m.in. jakobym kłamał w słowach o świętowaniu wiecznego potępienia przez pogan świadomie odrzucających chrześcijaństwo. Żaden z was nie wykazał że jest to kłamstwo, tylko starał się zaspamować dyskusję kolejnymi kłamstwami. I to ma być ta wasza wiara oparta m.in. na filarze "myśl"? Gdyby tak było, znalazłby się choć jeden z was gotów do wysilenia organu odpowiadającego za myślenie i do merytorycznego wykazania, co jest niby fałszywego w katolicyzmie. I jeszcze ten filar "poznawaj" i ta "zmysłowa obserwacja". To co poznałeś np. na temat przyczyn wyładowań atmosferycznych? Są samoloty, drony. Zaobserwowałeś boga Peruna siedzącego na chmurce i walącego gromami?
3 dni temu / @wielonickowy
 
Ale to już się od pewnego czasu dzieje w ramach tzw. NewAge, które jest czystym miszmaszem rożnych systemów wyznaniowych i założeń teologicznych.
3 dni temu / Do.Ch
 
Zgadzam się. Dlatego uważam że dziś oprócz tradycyjnego powrotu do starych wierzeń będą też takie bardziej chwytliwe, nowoczesne czyli mieszanka różnych wyznań.
3 dni temu / ch
 
Człowieku, który nawet nie potrafisz się podpisać własnym nickiem, kto tu kogo atakuje i kto szerzy oszczerstwa? Rodzimowierstwo słowiańskie nie polega wyłącznie na odtwórstwie. To żywa wiara polegająca na zmysłowej i pozazmysłowej obserwacji otaczającego nas świata, obserwacji zapoczątkowanej przez naszych słowiańskich przodków. Opiera się na trzech filarach: odczuwaj, myśl, poznawaj, i żaden gotowy przepis na godne życie nie zastąpi w niej samodzielnego myślenia i empatii, których niektórym komentującym tutaj najwyraźniej brakuje.
3 dni temu / 0pak
 
Człowieku, który nawet nie potrafisz się podpisać własnym nickiem, kto tu kogo atakuje i kto szerzy oszczerstwa? Rodzimowierstwo słowiańskie nie polega wyłącznie na odtwórstwie. To żywa wiara polegająca na zmysłowej i pozazmysłowej obserwacji otaczającego nas świata, obserwacji zapoczątkowanej przez naszych słowiańskich przodków. Opiera się na trzech filarach: odczuwaj, myśl, poznawaj i żaden gotowy przepis na godne życie nie zastąpi w niej samodzielnego myślenia i empatii, których tobie najwyraźniej brakuje.
3 dni temu / 0rczyk
 
Hitlerowcy nawiązywali mocno do wszystkiego co mogło się przysłużyć umocnieniu ich pozycji. Kwestie religijne i wierzeniowe traktowali czysto instrumentalnie, czerpiąc z róznych systemów wyznaniowych, w tym chrześcijaństwa. Sam Hitler dorastał w rodzinie katolickiej. Pomimo wyraźnej postawy antyklerykalnej, z spośród wyznań chrześcijańskich faworyzował protestantyzm uznając go za najbardziej otwarty na reinterpretację. Co więcej, na potrzeby nazizmu został stworzony wręcz, specjalnie spreparowany system wierzeń oparty na terminologii chrześcijańskiej - tzw. "pozytywne chrześcijaństwo".
3 dni temu / DO.Ch
 
Rodzimowiercy to ogólnie ci co trzymają się starych wierzeń. Nawet hitlerowcy mocno do tego nawiazywali i szukali ważnych dla siebie rzeczy na Bliskim Wschodzie.
3 dni temu / ch
 
---CENZORZE, OSZCZERSTWA POGANINA PRZEPUŚCIŁEŚ, A KATOLIKOWI UNIEMOŻLIWIASZ OBRONĘ?--- Kłamiesz że wystawiam atakującym katolików poganom fałszywe świadectwo w słowach o świętowaniu wiecznego potępienia przez pogan świadomie odrzucających chrześcijaństwo. Już to uzasadniłem, dodając jeszcze że nie ja o tym zdecydowałem. Dorzuciłeś też kłamstwo jakobym wyrwał wersety z kontekstu. Słowa Biblii "kto nie uwierzy, będzie potępiony" są jednoznaczne i nie ma żadnego wyrywania czy innego kontekstu ich interpretacji jak ten głoszony przez Kościół Katolicki. Zresztą, gdyby była inna sensowna interpretacja Mk16,16, odmienna niż podaje Kościół, to byś ją przedstawił, a tego nie robisz. Przy okazji, co ma do rzeczy XXI wiek, bo często bezmyślni ośmieszają się gdy piszą z bezsilności ten "argument"? Czy chodzi wam o to, że współczesność jest wiekiem masowej plagi braku umiejętności używania logicznej argumentacji, podczas gdy "w czasach inkwizycji" rozum ludzki triumfował?
4 dni temu / @Kolo
 
A może tak, zamiast czerpać wiedzę na temat przedchrześcijańskich, słowiańskich wierzeń z pozostawiających bardzo wiele do życzenia podręczników do podstawówki a tym bardziej z Disnejowskich produkcji, sięgniesz raczej do ?Kultura ludowa Słowian? Moszyńskiego lub ?Mitologia Słowian? Gieysztora?
4 dni temu / DoL
 
kara dla tych szatanistów moze byc surowa jak nie powrócą di wiary w Chrystusa
4 dni temu / bolo
 
cd. Po raz pierwszy zwróciłam na to uwagę, gdy obejrzałam pierwszą część "Czarownicy", gdzie diablica jest pokazana jako ofiara bezdusznego mężczyzny. To ona jest postacią pozytywną, a człowiek totalnie złą. W podręcznikach gdańskiego wydawnictwa wiele jest tekstów mających, zdaje się, ten sam cel, pojawiają się tam wesołe, przyjacielskie diabełki, czarownice walczące o sprawiedliwość, mnóstwo magii. Czary nie są jednak przedstawiane jako coś złego, a odwrotnie. Apeluję do rodziców i nauczycieli, by byli w tym względzie czujni. Większość zapewne nie ma pojęcia, jaki obraz świata przekazuje swoim uczniom. Ludzie dają się mamić. Ci rodzimowiercy z pewnością w większości nie wiedzą, że zostali po prostu wkręceni w jakąś akcję i wierzą w fantastyczne twory może nawet współczesnych autorów. Bądźcie ostrożni, proszę.
4 dni temu / L
 
Wszędzie można przeczytać, że mitologia słowiańska zawiera bardzo, bardzo mało informacji popartych źródłami. Przeogromna większość to fantazja autorów, którzy w ten sposób próbują uzupełniać braki. Niedobrze, że teksty, które są w większości fikcją, prezentuje się jako rzeczywiste wierzenia Słowian, m. in. Polaków i próbuje się dzieciom tak je przedstawiać. W podręczniku do j. polskiego dla jednej ze starszych klas podstawówki, można przeczytać o Hambohu- władcy piekielnych zastępów wyglądającym jak diabeł, którego rogi świadczą o władzy nad Biełbohem- dobrym bogiem i Czernobohem- bogiem złym, a także o tym, że jest wyrozumiały, cierpliwy i silny. Hamboh, w/g tekstu, godzi spory między bogami dobra i zła, ponadto to on stworzył świat i z jego pomocą zostali stworzeni ludzie. Hamboha nie znalazłam nigdzie indziej. Jest to jeden z dowodów na zorganizowaną akcję mającą na celu nie tylko oswajanie z szatanem, ale przedstawianie go jako postać pozytywną.cdn.
4 dni temu / L
 
Szczęśliwej podróży.
4 dni temu / @Lechita
 
Nasłuchali się pewnie metalu w młodości i na starość, gdy do kościoła już zupełnie nieswojo chodzić, poszukują jakiejś namiastki duchowości. I znaleźli.
4 dni temu / PK
 
Mam pytanie - dlaczego w punkcie nr 1 nie jest zawarta informacja, że nie wolno zamieszczać komentarzy obrażających wiarę rodzimą, której początek końca szacuje się na datę chrztu Polski?
4 dni temu / Nikita
 
Dla mnie artykuł w porządku. Nie ma czegoś takiego jak rodzimy bóg. Obrządki pogańskie nie mają dużo wspólnego ani z naszym krajem ani z innymi ponieważ świat słowiański obejmuje wiele krajów więc granice w istocie przeszkadzają.
5 dni temu / nwo
 
Mam szacunek do bliźniego. A rozumiesz w ogóle znaczenie słów "szacunek" i "bliźni"? Podpowiem, że zgodnie z Ewangelią nie każdy człowiek jest bliźnim. Podpowiem też, że czym innym jest szacunek do człowieka jako dzieła Bożego, a czym innym szacunek dla poglądów. Proste pytanie: szanujesz Hitlera, Stalina, Kim Dzong Una?
5 dni temu / @Ughy
 
Robię to też w realnym świecie. Poza tym, nie ma nic złego w ewangelizacji przez internet.
5 dni temu / @Nunga
 
W innym wątku skomentowałaś prześladowanie chrześcijan słowami: "hm zawsze mogą zostać męczennikami a nie uciekać czy zamykać kościoły". Dziękuję za kolejny dowód twej hipokryzji, gdy nawołujesz mnie do jej okazywania, a sama nie masz za grosz empatii do prześladowanych niewinnych ludzi.
5 dni temu / @klik
 
Jak chcesz ewangelizować rób to w realnym świecie a nie ukrywając się za ekranem monitora.
5 dni temu / Nunga
 
Twoim zadaniem jest głosić Ewangelię? To wpierw zacznij postępować i żyć zgodnie z nią, w szacunku do bliźniego i drugiego człowieka.
5 dni temu / Ughy
 
+inne nicki jedna osobo. Jest wyobraźnia zdrowa, bazująca na faktach. Jest też wyobraźnia chora, bazująca na mitach. Jednym z takich mitów jest, jakoby jakaś konkretna, już narodzona osoba, mogła urodzić się, nawet w tym samym momencie, w diametralnie innym środowisku - ale jako TA SAMA osoba. Sorry, takie rzeczy się nie zdarzają. Na współczucie zasługuje brak zdrowej wyobraźni, gdyż niebezpiecznie odrywa chorego od rzeczywistości. Dlatego w tej sprawie współczucie kieruj do siebie samej. Dlaczego - dowiesz się w przyszłości, gdy staniesz w pełni prawdy o sobie i w obliczu konsekwencji za swe czyny. A co do empatii, to prawda - nie mam jej do tych którzy atakują katolików. Dostają w odpowiedzi obronną reakcję. A właśnie, skoro matematyki nie znasz, to zapewne nie znasz też zasady z fizyki "reakcja równa się akcji"?
5 dni temu / @klik
 
Przestałem ewangelizować osoby , które tego nie chcą.Zauważyłem, że dobrą metodą ewangelizacji jest katolickie podejście do życia, takie "na pokaz", przyznanie się do wad i walka z nimi - z grzechem. Pan Bóg dał nam min. dar inteligencji ale nie tylko katolikom. Nie katolicy, wykorzystują inteligencję do oskarżania nas katolików przed samym sobą i wytykają nam zachowań nie katolickich , co nas bardzo denerwuje , bo mają rację a ich satysfakcjonuje. Przyznanie im racji , kiedy ją mają i pokora , wytrąca im oręż w dyskusji z nami. P.S. Mamy dwie matematyki różniczkową dla "plebsu" i tą "tajną" topologiczną dla wybranych. W topologicznej 2+2 nie zawsze = 4. Chociaż na moim zakręcie życia matematyka połączona z fizyką oraz genetyka, pozwoliły mi, zbliżyć się do Boga. Teraz wiem , że Bóg to nie "oko uzbrojone w szkiełko".
5 dni temu / mario
 
cyt"To bzdura jakobym mógł się urodzić Hindusem"-jeśli zupełnie nie masz wyobraźni to również jesteś pozbawiony umiejętności współczucia ,jak rozumiesz w takim razie nauki Jezusa które na tym się opierają ,'Miłuj bliźniego swego jak siebie samego" czyli wyobraź sobie ze on czuje jak ty - a ponieważ bliźniego obowiązuje to samo wykazujecie się empatia a ty??
5 dni temu / do @klik
 
Doktryna katolicka dotyczy katolików i w niczym nie zmienia to tego, że kłamiesz a wystawiając bliźniemu fałszywe świadectwo dodatkowo łamiesz przykazania mesjasza an którego się powołujesz. Może twoje metody i dialektyka sprawdzała się w czasach inkwizycji ale obecnie mamy XXI wiek.
5 dni temu / Kolo
 
+ inne nicki jedna osobo - bardzo ci współczuję braku wyobraźni i empatii
5 dni temu / @@klik @hipokry
 
Odpiszę analogicznie: nie tobie decydować co jest grzechem według doktryny katolickiej. Według doktryny katolickiej nie skłamałem w słowach: "słowa o świętowaniu wiecznego potępienia nie są fałszem". Powołałem się na słowa samego Boga, Jezusa Chrystusa. Dobrowolne odrzucenie chrześcijaństwa jest grzechem śmiertelnym, skazującym na wieczne potępienie. Nie ja to wymyśliłem i nie ja o tym zdecydowałem. Moim zadaniem jest głosić Ewangelię i ostrzegać przynajmniej tych, którzy jeszcze się wahają.
5 dni temu / @hipokryta
 
To bzdura jakobym mógł się urodzić Hindusem, gdyż nie istnieją rzeczywistości alternatywne. Urodziłem się tu gdzie się urodziłem, zgodnie z Bożą wolą. Jowita podkreśliła empatię??? Wobec kogo? Bo nie wobec katolików. Nad kwestią słowa "jedyna" nie muszę się już skupiać, bo przeanalizowałem ją w przykładzie z dodawaniem, gdzie JEDYNA prawdziwa odpowiedź to 2+2=4. Gdybyś w końcu poznała podstawy matematyki, byś to zrozumiała. Co do traktowania wrogiego czyichś wypowiedzi, kolejny raz potwierdzasz swą hipokryzję, bo przecież tak właśnie od dawna traktujesz moje wypowiedzi. Ja twoje oczywiście też, ale ja ci tego nie wypominam, gdyż to jedna z nielicznych spraw do których podchodzisz logicznie - skoro wrogo traktujesz doktrynę katolicką, więc nic dziwnego że katolików traktujesz za wrogów, a pogan za kumpli.
5 dni temu / @klik
 
Niektórzy zagubieni ludzie chcą w coś wierzyć, niestety często błądzą ulegając różnym ideologiom. Może my chrześcijanie nie dajemy wystarczającego świadectwa wiary i dobrego przykładu swoim życiem?
5 dni temu / Babunia
 
Okultyzm jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem> Nigdy nie wiemy tak do końca kiedy mamy do czynienia z czymś niebezpiecznym. Nie wiem czy chodzi w tym przypadku o zwykłą zabawę czy ....? Kto szuka znajduje , kto szuka a nie jest to szukanie Chrystusa , może znaleźć coś złego.
5 dni temu / mario
 
"Kłamiesz,bo słowa o świętowaniu wiecznego potępienia nie są fałszem." - są, bo nie tobie o tym decydować, nawet jeśli zasłaniasz się przy tym wyrwanymi z kontekstu cytatami z Biblii. Czyli to już twój drugi grzech dzisiaj.
5 dni temu / Kolo
 
Tylko Bóg mój jest bogiem prawdziwym i tylko on jest najważniejszy. Kiedy Bóg jest na pierwszym miejscu wszystko jest tam gdzie powinno być. Ten kto w Boga nie wierzy zasługuje na wieczne potępienie i piekła niezmierzone. Będzie na kolanach wchodził po płąnących węglach a w ustach jego będzie ruszt żelazny rozpalony do czerwoności. Będą go biczowały diabły a jego skóra będzie krwawić i będzie pełna pęcherzy. Jego cierpienie będzie wieczne i nieskończone a każda sekunda będzie trwała tyle ile żyje słońce.
5 dni temu / wierzący
 
Czy Światowid to taki bóg co patrzy na cztery strony świata i wskazuje potem co robić. Trudno powiedzieć żeby te obrzędy, historia i otoczka z tym związana tzn. mitologia były jakoś nieznane. To nie jeden bóg tylko potem pojawia się wielu od różnych spraw a więc i przepisów, zaleceń, nakazów też całe mnóstwo. Nie sądzę żeby w to chciało wchodzić jakoś szczególnie dużo ludzi.
5 dni temu / pt
 
wolę już rodzimowierców, niż dewiantów z LGBT albo eskimosów.
5 dni temu / janek
 
gdybyś urodził się np Hindusem z równym zapałem bronił byś buddyzmu ,pomyśl o tym szerzej
5 dni temu / do @klik
 
Jowita podkreśliła swoja empatię ,skup się na słowie "jedyną" i ty trzymaj się zasady 'Nie rozumiesz-nie komentuj" i jeszcze jedno -każdą czyjąś wypowiedź traktujesz wrogo
5 dni temu / do @klik
 
Kłamiesz,bo słowa o świętowaniu wiecznego potępienia nie są fałszem. Pan Jezus powiedział: "Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony" Mk16,16. Tzw. rodzimowiercy to nie są jacyś poganie z buszu którzy nigdy nie słyszeli o Panu Jezusie. Oni chrześcijaństwo dobrze znają i DOBROWOLNIE je odrzucają. Dlatego zostaną potępieni na zawsze w piekle. A skoro w takiej sytuacji świętują, to właśnie świętują własne potępienie. Oczywiście cały czas, póki żyją, mają szansę zmądrzeć i uniknąć potępienia, o ile przed śmiercią uwierzą w Pana Jezusa jako jedynego Zbawiciela.
5 dni temu / @Opik
 
Serio uważasz że "2+2=4" jest tylko "moim zdaniem"? To może powinnaś w końcu pójść do szkoły na lekcję podstaw matematyki? Co do kultury, a niby co napisałem niekulturalnie? Ostro - zgoda, ale nie zmyślaj że niekulturalnie. I nie kłam że Jowita NIKOGO nie uraziła, skoro uraziła choćby mnie, choćby w słowach "Żadna z wiar nie jest jedyną prawdziwą", gdyż z tych słów logicznie wynika jakoby OBIEKTYWNIE katolicyzm był wiarą fałszywą, a to jest tylko jej SUBIEKTYWNE zdanie. Gdyby właśnie dopisała "moim zdaniem", nie ripostowałbym jej. Ale ty oczywiście w swej hipokryzji będziesz zarzucać TYLKO katolikowi że nie użył "moim zdaniem", a pogance w takiej samej sytuacji to już nic nie zarzucasz. Nota bene, Jowita w słowach "Żadna z wiar nie jest jedyną prawdziwą" ośmieszyła się, bo skoro uważa że ŻADNA wiara nie jest prawdziwa, to samobójczo określiła TAKŻE wiarę swoją i innych pogan jako nieprawdziwą - co akurat jest prawdą i W TYM KONTEKŚCIE nie mam do Jowity zastrzeżeń.
5 dni temu / @klik
 
dodaj do swoich zdań "moim zdaniem " bo pycha to grzech,post Jowity to sama kultura ,nikogo nie uraziła a ty?
5 dni temu / ewa do @Jowita
 
Lepsi rodzimowiercy słowiańscy, mający przynajmniej tutejsze etniczne, kulturowe korzenie, niż muslimy.
5 dni temu / Prawiczek
 
Fałszywym świadectwem przeciw bliźniemu jest przykładowo twierdzenie ktoś tu świętuje wieczne potępienie. Mam nadzieje, że przedmówca uwzględni ten grzech w swoim rachunku sumienia.
6 dni temu / Opik
 
Poganstwo kwitnie,a u was coraz mniej wiernych. Rodzimowierstwo sola w oku.
6 dni temu / Lech
 
Nie może być szacunku dla ewidentnych bzdur, jak choćby tej jakoby żadna z wiar nie była jedyną prawdziwą. Akurat jedna z wiar jest prawdziwa. Podobnie, jak wynik 2+2 w wielu przypadkach nie jest prawdziwy 2+2=10, 2+2=0,..., ale to nie znaczy że dodawanie jest zawsze fałszywe, bo w jednym przypadku ten wynik jest prawdziwy: 2+2=4. Po drugie, prawda nie obraża. Po trzecie, to fałszywe uproszczenie jakoby dekalog uważał kłamstwo za grzech. Grzechem jest fałszywe świadectwo przeciw bliźniemu. Po czwarte, to nieprawda że obchodzimy święta podobnie, bo my świętujemy wieczne szczęście a wy wieczne potępienie, o ile nie zmądrzejecie przed śmiercią.
6 dni temu / @Jowita
 
Należy ewangelizować. Niszczenie nie ma sensu. Katolicy w pogańskim Rzymie starali się uzywac logiki i pokazywać miłość np. w czasie zarazy byli jedynymi, którzy się zajmowali chorymi. Trzeba to raczej traktowac jako efekt ludzi ktorzy walczą z religią prawdziwą, ateusze, masoni itd. Dziś na świecie ateistów jest bardzo dużo często wiecej niż wierzących. To minie, za 100 lat nikt nie będzie się tym przyejmował. Wielu innowierców walczyło z Kościołem, arianie nawet 900 lat, protestanci dopiero 500. Spokojna głowa. W końcu nie chodzi o to by ich się pozbyć ale by poznali Boga.
6 dni temu / dfhdrt5ty bob
 
W Polsce mamy wolność wyznania i słowa. Byłabym jednak wdzięczna gdyby tworzący artykuły trzymali się rzetelnego dziennikarstwa i nie umniejszali Rodzimowiercom. Można nie przepadać za tym, że ktoś ma inne wyznanie ale inteligentnym osobom nie wypada innych z tego powodu obrażać, a już na pewno nie wypada publikować fałszywych informacji, jak ta, że "Rodzimowiercy poprosili o poświęcenie posągu". Zakładam, że autor jest Chrześcijaninem a dekalog ponoć uważa kłamstwo za grzech. Wszystkim wzburzonym przypominam, że i Rodzimowiercy i Chrześcijanie święta obchodzą podobnie, bo mają one swój rodowód z czasów przedchrześcijańskich, dzięki czemu pozostały żywe. Rodzimowiercy postanowili po prostu wrócić do korzeni bez naleciałości bliskowschodnich. Każdy ma prawo wierzyć w to co mu w sercu gra. Żadna z wiar nie jest jedyną prawdziwą. I tak. Niektórzy z nas wierzą w Bogów tak mocno jak Chrześcijanie w Syna Bożego. Mimo to w obu wyznaniach nie mozna naukowo potwierdzić istnienia siły wy
6 dni temu / Jowita
 
"Nie jest tajemnicą, że rodzimowiercy nie darzą sympatią wiary chrześcijańskiej". No tak, bo przecież chrześcijaństwo dostarczyło mnóstwo powodów by poganie darzyli je szacunkiem i wdzięcznością...
6 dni temu / Salak
 
Piłka jest krótka: "Nie będziesz miał Bogów cudzych przede Mną" Tyle w temacie
6 dni temu / andrzejopatka
 
A mnie zupełnie nie dziwi "desant rodzimowierców" pod tym postem, który w końcu traktuje o nich i niejako ich wywołuje do zajęcia stanowiska. Wystarczy, że link do tego materiału pojawił się na ich facebookowej grupie "Rodzimowierstwo słowiaśńkie" i ludzie stamtąd będą czytać i komentować. To całkiem zrozumiałe. Co do określenia gusła, to rozumiem że analogicznie katolicy nie będą się czuli obrażeni, gdy tym terminem inni zaczną określać ich msze i pozostałe ceremonie obrzędowe? Po za tym to nie jest jedyne lekceważące określenie w powyższym materiale skierowane pod adresem rodzimowierców. Warto więc głęboko się zastanowić czy przypadkiem nie warto innych traktować tak, jak sami chcielibyśmy być przez nich traktowani. Wymagamy szacunku od innych, sami go okazujmy.
6 dni temu / Arleta
 
Po tysiącu lat chrześcijaństwa w Polsce Episkopat tłumaczy wiernym, że Hostia to jest Ciało Pańskie.Problemem jest kremówkowy kościół, a nie "Dziady" .
6 dni temu / ena
 
Przypomnijmy, że ten paragraf może mieć zastosowanie również w przypadku katolików, dopuszczających się profanacji cudzych przedmiotów czci religijnej lub miejsc przeznaczonych do publicznego wykonywania obrzędów religijnych innych wyznań: Art. 196. Obrażanie uczuć religijnych innych osób Dz.U.2019.0.1950 t.j. - Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. - do odpowiedzialności mogą być wówczas pociągnięte również osoby nawołujące do tych czynów i szerzące nienawiść międzywyznaniową.
6 dni temu / Kronk
 
w Rzymie 4 kardynalów wniosło posąg Makoszy do kościoła.Papież nazwał Matkę Ziemię swoją siostrą.Kto to jest poganin? Według wikipedii, człowiek, który żyje w zgodzie naturą.Po synodzie amazońskim rodzimowiercy stali się awangardą Chrześci jaństwa.
6 dni temu / Stary wilk.
 
Może gdybyście wy też nauczyli się pracować dla swojej wspólnoty niezależnie od pory tygodnia lecz zależnie od potrzeby, to byście w końcu do czegoś w tym kraju doszli, zamiast za wszelką cenę szukać wszędzie wrogów rzekomo odpowiedzialnych za wasze życiowe porażki.
6 dni temu / Nunga
 
No więc nie za każdego. Rodzimowiercom słowiańskim rzekome, domniemanie zbawienie nie jest do niczego potrzebne czy konieczne. I nikt nie "czci wyciosanych w drzewie bożków" tak jak nikt nie czci figurek Matki Boskiej ustawianych na rozstajach dróg w kapliczkach.
6 dni temu / DoM.D.
 
Ale oni nie mają cudzych bogów, tylko swoich własnych, tutejszych, słowiańskich.
6 dni temu / DoMarta
 
Masowy desant rodzimowiercow na PCH24
6 dni temu / Rrr
 
Jestem zaskoczony ilością wpisów rodzimowierców. Chyba wszyscy z Was czytają Pch24. Jeśli o mnie chodzi, to dziwią mnie pogańskie obrzędy, jednak ich nie piętnuję, mówi się na nie gusła. Nie doszukujcie się tu obrazy, bo to często używane sformułowanie.
6 dni temu / Michu.
 
Poczułam się bardzo obrażona tym artykułem. Jak można w taki sposób pisać o czyjejś wierze? Mamy swoich Bogów, których czcimy i Obrzędy a nie żadne gusła. Proszę nas nie szkalować i nie obrażać. Nikomu krzywdy nie robimy i swojej wiary nie narzucamy siłą, jak to przez wieki robiło chrześcijaństwo.
6 dni temu / Miłochna
 
Bardzo brzydki artykuł o rodzimowiercach. Okropne sformułowani o"GUSŁACH ODPRAWIANYCH PRZEZPOGAN"O bo?ku ich a nie o ich Bogu KULTURY i POSZANOWANIA DLA INNOßCI PROSZÉ NIE OBRA?ZA?
6 dni temu / Dźgoma
 
Pokoj i Dobro Nie bedziesz mial bogow cudzych przedemna...koniec dyskusji. Jezu zanurz ich w Swojej Przenajswietszej Krwi i obmyj z wszystkich grzechow i odnow przez Ducha Swietego Amen
6 dni temu / Marta
 
Boli mnie to, że katolicy, którzy urządzili sobie miejsce kultu w naszej miejscowości, nie mają szacunku dla rodzimowierców, którzy żyją tu od tysięcy lat.
6 dni temu / Paweł
 
Chrystus umarł za każdego człowieka na Drzewie Krzyża. Czemu zamiast Jemu dziękować i Jego kochać niektórzy ludzie wolą czcić wyciosane w drzewie bożki? Wstecznictwo!!!
6 dni temu / M.D.
 
Polska ginie, idziemy w złą stronę. Wróg nam niszczy Ducha narodu, chyba może nas tylko Fatima jakiś cud z nieba uratować.
6 dni temu / Ona
 
Proszę - mamy i naszą pachamamę. Czekać tylko jak biskup nawet mam kandydata wniesie bałwana do kościoła.
6 dni temu / Wojtek
 
Najbardziej obiektywny jest ostatni akapit chociaż liczbę rodzimowierców w Polsce określa się na kilkanaście tysięcy. No i zawsze więcej w temacie można się dowiedzieć na stronach wymienionego w artykule związku. Może czasem warto, przed zamieszczeniem kolejnego komentarza.
6 dni temu / Olo
 
"Nie przypuszczałem, że neopoganie tak chętnie odwiedzają PCh24. Ciekawe, czy i katolicy trollują na ich forach?" - a czy neopoganie prowadzą przeciw monoteistom krucjaty, mające na celu ich nawrócenie lub zgładzenie?
6 dni temu / DoJAN
 
Jakie wykształcenie trzeba mieć by .... "jest be" "to już "cacy"
6 dni temu / Nico
 
"Nie jest tajemnicą, że rodzimowiercy nie darzą sympatią wiary chrześcijańskiej." - a jak mają darzyć sympatią, skoro ich obrzędy i praktyki religijne notabene do których mają takie samo prawo jak katolicy ktoś lekceważąco określa gusłami, a analogicznie wyznawanych przez nich Bogów, bożkami? Pierwsze też słyszę by "zwrócili się do proboszcza choroszczańskiej parafii z prośbą o poświęcenie" posągu. To jakaś całkowita wyssana z palca bzdura.
6 dni temu / NeoP
 
Utozsamianie chrześcijan z ajwajami to chybiony argument. W naszej historii są kojarzeni bardziej z kultami poganskimi.
6 dni temu / pr
 
Mam rozumieć, że chrześcijanie są bez skazy i szanują inne religie? Historia już to udowodniła - wszystko, co przeciwne jest katolicyzmowi, jest be. Ale topić Marzannę prastary słowiański obrzęd czy malować jajka na "wielkanoc" to już cacy? No i nazywanie Bogów "bożkami", a rytuałów "gusłami".. To ma być szacunek do innych? Wątpię. Nikt z kręgu rodzimowierczego nie nawraca na siłę innych, nie wpychamy innym swojej tradycji na siłę. To ma być wolność religijna w Polsce? Tylko katolicy mają prawo głosu, reszta ma siedzieć cicho? Wolne żarty..
6 dni temu / Bytomir
 
Trochę nieścisłości jest w tym artykule, może wystarczyło kogoś poprosić o rozmowę? Nie rozumiem też tego oburzenia i protekcjonalnego tonu - to w końcu prywatna działka i wolność Tomku w swoim domku.
6 dni temu / Paulina
 
Rzekł więc Jezus do Dwunastu: Czyż i wy chcecie odejść? Odpowiedział Mu Szymon Piotr: Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. A myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Świętym Boga J 6,55.60-69. Ci od pogańskich bożków napiszcie co one wam obiecują i gdzie przygarną po śmierci. Ślepe oddawanie bałwanom czci godzi w inteligencję, chociaż kogo Bóg chcę pokarać to mu rozum odbiera. Wtedy jeśliby wam kto powiedział: "Oto tu jest Mesjasz" albo: "Tam", nie wierzcie! Powstaną bowiem fałszywi mesjasze i fałszywi prorocy. I POWSTALI, stawili się w pełnym składzie.
6 dni temu / Marek
 
A co to komu przeszkadza? Grupa zapaleńców ma swoją pasję, podobnie jak inni pesjonaci, czy to będą organizatorzy święta wikingów w Wolinie, czy rekonstruktorzy średniowiecznych bitew.
6 dni temu / Margeritta
 
A gdzie miejsce na tolerancję religijną? TOLERANCJĘ nie akceptacje.
6 dni temu / trooper
 
Czy oni po odprawieniu swoich guseł nie idą czasem na Mszę św.? Przecież nie wierzą chyba w to, że drewniane słupki maja jakąkolwiek moc. Jezus Chrystus to co innego.
6 dni temu / TZ.
 
@ ollek: ~Adam był Słowianinem, a Ewa mu była bliska od wschodu do zachodu... Niebotyczna jest twoja erudycja w temacie.
6 dni temu / gość
 
Zasiew zatrutych nasion posoborowia wschodzi na słowiańskim Wschodzie. Ponad tysiąc lat chrześcijaństwa na nic - dla tych neopogan. Jak się odchodzi od Pana Boga, to wpada się w ciemność, żeby nie powiedzieć ciemnotę.
6 dni temu / gość katolik
 
Razu pewnego będąc u kolegi był u niego jego kolega, którego wcześniej nie znałem. Gdy ten się dowiedział, że wyznaję Chrystusa, radził mi bym jako Słowianin czcił raczej Światowida. Spontaniczne objechałem go ostro wytykając, że Jezus za niego śmierć krzyżową poniósł a on zamiast być Mu wdzięcznym powołuje się na bałwana. Myślałem, że stracę parę zębów bo kawał chłopa ale on uszy po sobie i zamilkł ku uciesze mojego kolegi. Problem w tym, że tydzień później człowiek ten zmarł nagle. Jako że naukę elementarną otrzymał, mam nadzieję, że w chwili zgonu przydała się jemu.
6 dni temu / czloax
 
Jot, no właśnie, a jeśli ktoś nie wierzy albo wcale nie jest Jeden? Albo wierzy inaczej, jak rodzimowiercy? Co wówczas? I owszem, powody konfliktów mogą być różne ale pewne ideologie wybitnie sprzyjają ich wyszukiwaniu.
6 dni temu / NeoP
 
"Nie jest tajemnicą, że rodzimowiercy nie darzą sympatią wiary chrześcijańskiej." - a jak mają darzyć sympatią, skoro ich obrzędy i praktyki religijne notabene do których mają takie samo prawo jak katolicy ktoś lekceważąco określa gusłami, a analogicznie wyznawanych przez nich Bogów, bożkami? Pierwsze też słyszę by "zwrócili się do proboszcza choroszczańskiej parafii z prośbą o poświęcenie" posągu. To jakaś całkowita wyssana z palca bzdura.
6 dni temu / NeoP
 
Czy ja dobrze czytam, że fakt istnienia świątyni obraża chrześcijan? To ta słynna lewacka tolerancja? Ah... xD
6 dni temu / Michal
 
Nie przypuszczałem, że neopoganie tak chętnie odwiedzają PCh24. Ciekawe, czy i katolicy trollują na ich forach?
6 dni temu / Jan
 
@ollek, widzę, że i prymitywny antysemityzm nie jest ci obcy. To jednak trochę obciachowe, niezależnie od tego, że - przy okazji - bluźnisz.
6 dni temu / Anna
 
Mimo tysiąca lat okupacji wiara słowian przetrwała.
6 dni temu / tak trzymać
 
Naszą rodziną wiarą jest katolicyzm rzymski. Obrzędy pogańskie to raczej starowierstwo.
6 dni temu / Jacek
 
Krzysztof Drecz, ono nie udoskonaliło prawd uniwersalnych, dostępnych niezależnie większości kultur, lecz poprzedziło je własnymi prawami mającymi zapewnić JHWH monopol wyznaniowy. Zerknij choćby do Dekalogu.
6 dni temu / Lechta
 
A co Jot, jeśli Jego prawdziwe imię w języku Słowian to Świętowit? Czy różni ludzie nie mogą mieć różnych sposobów dla siebie możliwie najlepszych, dostępnych by zbliżyć się do doskonałości?
6 dni temu / Lechita
 
Jot, czyli problem jest w ludziach, którzy swój sposób zbliżenia się do Boga Najwyższego uznają za jedyny słuszny i prawdziwy? No to nie dziwota, że zdecydowana większość tzw. wojen religijnych czyli takich, których pretekstem jest kwestia wyznaniową to wojny monoteizmów. To może to pogaństwo wcale nie jest takie najgorsze? Niech każdy sobie wierzy jak chce byleby z tego powodu nie krzywdził innych ludzi?
6 dni temu / Lechita
 
Troszkę szacunku od strony piszącego ów "artykuł" do wiary swoich przodków by się przydało, bo brzmi ten tekst mocno tendencyjnie.
6 dni temu / sarna23
 
Lechita - bo wiesz w czym problem? W tym że jest Jeden Bóg. I fakt - tu niema miejsca na pluralizm. Albo wierzysz w to i siłą rzeczy MUSISZ się sprzeciwiać fałszywym bożkom albo nie wierzysz - i mamy konflikt. To dlatego ludzie słusznie zarzucają religiom że są przyczyną konfliktów. Z tym że bez religii też by były - bez obaw - każdy powód dobry.
6 dni temu / Jot
 
ollek - piszesz z pozycji osoby której jest wszystko jedno. To nie jest wszystko jedno. Jeśli jest Jeden Prawdziwy Bóg to On nie pochodzi bynajmniej z bliskiego wschodu ani z dalekiego zachodu. Wierzymy że stworzył świat - nie tylko bliski wschód. Łapiesz o co biega?
6 dni temu / Jot
 
w Skandynawii pamietają o Wikingach ,w Anglii o Celtach ,dlaczego u nas mamy zapomnieć o korzeniach to folklor nie demonizujcie
6 dni temu / chichot
 
To jest nasza prawdziwa wiara. Przypominam,że chrześcijaństwo nie jest wiarą słowiańską a wiarą bliskowchodnią.
6 dni temu / ollek
 
Oni często mieszają fakty z romantycznymi niesłowiańskimi wymysłami. Przykładowo światli poganie Słowiańscy, przed przybyciem chrześcijaństwa, mieli już pewien zakres zasad, chrześcijaństwu bliskich, które chrześcijaństwo wydoskonaliło. Tym rodzimowiercom, takie fakty o Słowianach często niezbyt odpowiadają:
6 dni temu / Krzysztof Drecz
 
Ooo,to i u nas są elementy prymitywnych wierzeń!
6 dni temu / takżetaksze
 
Ojojojoj, biedna, uciskana, dominującą, katolicka większość. Halloween złe bo to "obca, satanistyczna tradycja", słowiańskie Dziady złe bo to "pogańskie gusła". I tak źle i tak niedobrze. Chyba czas się spakować i wyjechać do Izraela. Aj waj!
6 dni temu / Lechita
 
Nie rozumiem w czym problem. Kosciol boi sie ze ludzie wroca do rodzimowierstwa i tyle. Fakty sa takie ze te wierzenia byly u nas od tysiecy lat, Kosciol katolicki od ok 1000 lat dopiero, kiedy wszedl wywiozl wszystkie dokumenty ktore byly z przed tego okresu, zniszczone zostaly swiatynie i kaplice. Nasza historia nie zaczela sie od Mieszka 1 tylko duzo duzo wczesniej. Zreszta nie ma nic zlego w rodzimowierstwie, tam zreszta nie bedzie na pewno czegos takiego ze jakis ksiadz powie "trzeba przyjac imigrantow z afryki" jak to niektorzy potrafia robic.
6 dni temu / k233w
 
Nie ma żadnych dowodów, że "światowid" ma coś wspólnego z Polską.
6 dni temu / Ryś
 
Że ktoś się na to daje nabierać!
6 dni temu / Ryś
 
Straszne! Maryjo Królowo Polski ratuj błagam Polskę!! Co się z tymi Polakami dzieje! Różaniec potężna broń modlitwa może tą naiwna Polskę uratować. Albo Polska będzie Katolicka albo nie będzie jej wcale!!
6 dni temu / Gosc
 
Matka Ziemia? Niedługo dołączy do nich Franciszek.
6 dni temu / kid
 
Jeśli hierarchia w Watykanie czci Pachamamę, to dlaczego protestować przeciwko Światowidowi? Inkulturacja w całej krasie. Kardynałowie nawołują do szacunku dla bożków pogańskich, noszą ich wizerunki na ramionach. Jaki problem?
6 dni temu / gość
 
W sumie nie można im zabronić, jest wolność religijna. Problem jest gdy to sie dzieje w Kościele, a dzieje się.
7 dni temu / Me
 

Skomentuj ten arytukuł

 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.