DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


Tekst powyższy NIE JEST przykładem tolerancji religijnej.
8 miesięcy temu / Swan
 
Nie zachowała się wiedza o faktycznych praktykach pogańskich Słowian. Wszyscy te światowidy i peruny to XIX-wieczne rekonstrukcje na podstawie podań ludowych bez religijnego charakteru. Tylko z tego powodu "rodzimowiercy" powinni przestać się wygłupiać.
9 miesięcy temu / Robert
 
@anonim Jakoś nie znam żadnego chrześcijańskiego święta o nazwie "śmingus dyngus". Istnieje zabawa ludowa o podobniej nazwie, ale z religią nie ma to nic wspólnego i prawdopodobnie nigdy nie miało. Nie wiadomo nawet czy pogańscy Słowianie w ogóle mieli taki zwyczaj, bo pierwsze wzmianka o nim to dopiero XIV wiek.
9 miesięcy temu / Robert
 
''Mieszkańcy ziemi choroszczańskiej, w ogromnej większości katolicy, nie są zadowoleni z faktu, iż w Gajownikach, na terenie ich parafii założonej już w roku 1459 rodzimowiercy ustanowili miejsce pogańskiego kultu. Przykre jest dla nich również to, że poganie, choć uważają się za osoby religijne, a często też twierdzą, iż są obrażani przez chrześcijan, sami nie szanują czasu dla chrześcijan świętego. ? Boli mnie to, że rodzimowiercy, którzy urządzili sobie miejsce kultu w naszej miejscowości, nie mają szacunku dla chrześcijan, głównie katolików, którzy tu żyją, często od wielu pokoleń. Rodzimowiercy budują teraz wiatę i robią to akurat w niedzielę. U nas nikt w niedzielę nie pracuje i nie hałasuje przy tym na całą wieś, niedziela to czas dla Boga i rodziny ? powiedziała nam jedna z mieszkanek wsi.'' Oni tam są od początków Polski JAKBY TAK PATRZEĆ
9 miesięcy temu / W
 
Śmingus dyngus też jest pogański, a go obchodzimy. Wiele świąt pogańskich zmieniono tak, aby zblizyły się do chrześcijańskich.
9 miesięcy temu / anonim
 
diabelska propaganga bożków. Chrystus Król, Prawdziwy Bóg!
9 miesięcy temu / IHS
 
2+2=4 tylko w bardzo wąskim czysto matematycznym jednopłaszczyznowym postrzeganiu świata. Osoby powołujące się na taki przykład wykazują się bardzo wąskim spektrum obserwacji rzeczywistości. Bo o ile biorąc pod uwagę 2 kamienie + 2 kamienie to przez jakiś czas faktycznie dadzą nam 4 kamienie. Ale jak weźmiemy np. 2 króliki + 2 króliki to zaraz może się okazać ze jest ich 5 albo 8 czy 12 może się okazać też zero jak nie będziemy o nie dbać i wszystkie zdechną. Tym prostym przykładem apeluję o szersze spojrzenie na otaczający nas świat.
9 miesięcy temu / tc
 
Skoro może istnieć kościół latającego potwora spagetti, to już nic mnie nie zdziwi.
10 miesięcy temu / iwi.
 
Wszystkie te rzeczy LGBT, Lechici, sexualizacja itd. to są tylko narzędzia do niszczenia Polski i cywilizacji łacińskiej zachodniej naszej cywilizacji. Polska była od samego początku katolicka i Polacy to nie tylko Słowianie od samego początku składała się z ludzi o różnych korzeniach etnicznych. Polskość była zawsze kulturowa a nie rasowa i taka sama była polska idea narodowa. Polskie elity, które zginęły w czasie II WŚ są jagiellońskie a nie słowiańskie.
10 miesięcy temu / Tomek
 
No i dobrze. Cenię sobie folklor, jest on niezbędną składową naszej tożsamości. Nie rozumiem oburzenia.
10 miesięcy temu / Marek
 
Biedni, oszukani przez lucyfera ludzie.Najzabawniejsze jest to, ze Slowianie najprawdopodobnie wierzyli w jednego boga a nie byli wyznawcami wielobostwa.
11 miesięcy temu / Krzysztof
 
moj czlonek rodziny wlasnie w ten sposob oszalal. W nienawisci do wiary chrzescijanskiej nienawidzi ksiezy gorzej jak psow . WLanise od jakiegos czasu zrobil sie wielkim wyznawca Peruna I innych Swietopelkow. Twierdzi ze jest w Polsce najwyzszym kaplanem tej sekty. Do tego co smieszne, Marka Polka jakies bostwo w kotre wierzy powiedziala mu ze w naszej wsi wlasnie powstala ta cala wiara I dlatego on tam sie narozdzil :D mowie Wam , te gusla I brak prawdziwej wiary prowadfza do wlasnie takiego ostyrego zapalenia I wprostowania platow mozgowych.
11 miesięcy temu / Katarzyna
 
Good job!
11 miesięcy temu / PI Grembowicz
 
Zakaz bałwochwalstwa został najdobitniej wyrażony w Księdze Wyjścia, opisującej jak Bóg wyzwolił Hebrajczyków z niewoli w Egipcie i uczynił ich swoim ludem na górze Synaj. Izrael przyrzeka, że będzie oddawał cześć tylko jednemu Bogu Wj 19-24, zwłaszcza 19,1-8. Odstępstwo ludu od swego podstawowego zobowiązania zostało przedstawione jako kult złotego cielca Wj 32, którego tekst określa jako bożka 32,8 BT: bóg. Z 1 Krl 12,28 dowiadujemy się, że Jeroboam zbudował sanktuaria poza Jerozolimą dla potrzeb tej pierwotnej apostazji. Wielu uczonych uważa, że cielec w Księdze Wyjścia początkowo oznaczał zwierzę służące za tron dla bóstwa, a nie samo bóstwo. Niektóre rzeźby, znalezione w miejscach zasiedlenia zachodnich Semitów, przedstawiają boga dosiadającego zwierzęcia, inne tylko zwierzę. W drugim przypadku wyobrażano sobie, że bóg w sposób niewidzialny zasiada na zwierzęciu jako na tronie. Teksty z Księgi Wyjścia i Ksiąg Królewskich, dotyczące złotego cielca, zdają
11 miesięcy temu / janka
 
Bóg "Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu ponieważ ja, Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym Biblia Wj 20,3-5; por. Pwt 5,7-9;
11 miesięcy temu / janka
 
Mimo wszelkich dominujących tu uprzedzeń, niechęci i pogardy, Rodzimy Kościół Polski jest zarejestrowanym w Polsce związkiem wyznaniowym i korzysta z takiej samej ochrony, jak liczniejsza i bogatsza konkurencja, czyli np. z osławionego art. 196, zakazującego obrażania czyichś uczuć religijnych. Każdemu z nas jest dany, niestety, tylko jednorazowy pobyt na tym padole i niezależnie od tego, czy ktoś za praprzyczynę uznaje Bożą ingerencję czy też wierzy nauce, niech go wykorzysta jak najlepiej dla siebie i z pożytkiem dla bliźnich. Koniecznym do tego jest kompromis, tolerancja, szacunek a czasem współczucie. Dyskusja o poglądach religijnych i ich braku służy jedynie ich przedstawieniu i zareklamowaniu lub autokreacji głoszących, natomiast z reguły nie doprowadza do ich zaszczepienia adwersarzom.
11 miesięcy temu / wwm
 
"Weles przedstawiany z rogami na głowie" - czy to aby nie jest patron TW BOLKA ?
ponad 1 rok temu / Nbd
 
to jest efekt zapomnianych 10 PRZYKAZAŃ BOŻYCH
ponad 1 rok temu / ana
 
Szkoda mi tych ludzi. Myślą, że będzie dobra zabawa, fajna impreza plenerowa, a za jakiś czas będą przetrzepywać internet w poszukiwaniu dobrego egzorcysty...
ponad 1 rok temu / Ciekawe
 
Powinni poprosić o audiencję u papieża Bergolia.
ponad 1 rok temu / maron
 
Lubia sie pobawic, popic, potanczyc i bezmysnie zaspokoic glod wiary.
ponad 1 rok temu / Moimzdaniem1
 
To nie obrona pogan, "tak-tak, nie-nie". Co innego jest problemem: @Nunga tropi "mokre sny" z obsesją wskazującą na niezbyt pobożne i dające prawo do korzystania z sakramentów życie. Jeśli tak dalej pójdzie, może po śmierci się przekonać, że jego potępienie jest sroższe niż potępienie wielu jawnych, rozpasanych bluźnierców i apostatów. Oceany siarki gorejącej spijać będzie @Nunga co dowolnie znikomy ułamek momentu.
ponad 1 rok temu / Łże-prawica
 
Kultura Słowian-to nasza, historia faktów.
ponad 1 rok temu / onbkvcy
 
a Melitele..? ;
ponad 1 rok temu / Znick
 
Wojtek, zapomniałeś o bezwstydnych orgiach podczas Nocy Kupały. Skąd wy razem z AM bierzecie te rewelacje? Ze swoich mokrych snów?
ponad 1 rok temu / Nunga
 
Odnośnie rozbiorów pisał nawet ten portal https://www.m.pch24.pl/dobrodziejstwo-rozbiorow,19119,i.html
ponad 1 rok temu / Hugo
 
Nazwa rodzimowiercy jest myląca bo w gruncie rzeczy traktowanie tego tylko jako zabawy wtedy gdy mamy na to ochotę to żadna wiara, ateizm w pozostałym czasie. Chrztu także nie przyjęli jakies obce nacje tylko ci sami poganie którzy że tak powiem zapragneli pójść inną drogą stworzenia nowego państwa jakim była Polska. Takiego silniejszego organizmu napewno w odpowiedzi do tego co wcześniej nastepowalo na zachodzie. Było to zwyczajnie czymś dobrym a nie złym. Plemiona w tamtejszej,,wierze'' nie były w stanie się tak zjednoczyć itp.
ponad 1 rok temu / Ave Maria!.
 
Z jednej strony oni sami i ich poplecznicy nie traktują tego poważnie - zapraszają na śpiewy tańce żarcie i ognicho, piszą tu o jakiejś pasji i hobby. Z drugiej strony żeby dla "strawy i napitku' przy ognisku oddawać duszę na zatracenie... No i ironicznie - to na pewno ludzie nowocześni, ekologiczni, czyli antykatoliccy weganie - to jak oni będą składać ofiary ze zwierząt i je pożerać jak już dojdą do poważnego kultu zamiast biesiadowania, chyba z soi ulepią?
ponad 1 rok temu / Wojtek
 
Skoro szkoda ci czasu na wyciąganie logicznych wniosków z faktów i danych które sam przytaczasz, to nie rób tego. Jeszcze sobie przegrzejesz organ odpowiedzialny za samodzielne myślenie. Żyj dalej w świecie - twoje słowa - absurdalnych kretynizmów, bezkrytycznej propagandy i braku prawdy.
ponad 1 rok temu / @Histeryk
 
Szkoda mi czasu na tego rodzaju absuradlne kretynizmy. Jak ktoś nie wyniósł stosownej, podstawowej wiedzy ze szkoły, to naukowe opracowania też mu wiele nie pomogą. Będzie wówczas bezmyślnie tkwił i coraz bardziej utwierdził się w tego typu bezkrytycznej propagandzie, za nic mając prawdę i samodzielne myślenie.
ponad 1 rok temu / Historyk
 
@ Historyk CD Targowiczanie wskazywali jedyny realistyczny kierunek ratowania Polski - w oparciu o Rosje. Niestety Rosja, którą kierowała Niemka - zawioddła, i zamiast sojuszu z Polską wybrała Jej rozbiory.
ponad 1 rok temu / Ryś
 
Nie rozumiem tego tytułu: "rodzimowiercy" - nie apostaci, nie odstępcy - tymczasem naszą rodzimą religia jest chrześcijaństwo; "kwitnie" - tak mówimy o czymś dobrym, godnym podziwu - raczej powinno być "straszy".
ponad 1 rok temu / Ryś
 
@ Histroyk CD Hitorię trzeba budować na faktach. Święte słowa. A nic przed rokiem 966 nie zanotowano.
ponad 1 rok temu / Ryś
 
Widocznie nie rozumiesz własnych wpisów i dlatego nie widzisz w nich "większej bzdury". Przecież z danych które przytaczasz wynika że katolicy niemal zawsze stanowili większość obywateli Polski. Władcy też wtedy generalnie byli katolikami. Czyli unikalne zalety Polski które opisujesz wynikały właśnie z katolicyzmu. Jak by wyglądała Polska pogańska? Nijak, już by jej dawno nie było, tak skończyli np. Prusowie. Dlatego barskie hasło obrony wiary katolickiej, mające na celu umocnienie duchowe Polaków, było w pełni uzasadnione. Piszesz jak mało katolików było przed rozbiorami - no i jak się ten stan skończył dla Polski? To był jeden z czynników utraty niepodległości. Aspekt Targowicy był reakcją na dużo większe możliwe zło: powstanie na terenie Polski państwa bezbożnego. Zresztą, wtedy Polska i tak by zniknęła, lecz po bezbożnej agitce już by się nie podniosła w XX wieku, gdyż to w rodzinach katolickich zachowało się największe pragnienie niepodległości.
ponad 1 rok temu / @Histroyk
 
...Polskę" - i tak wygląda rzeczywistość, a historię wypada budować na faktach a czczych zachciankach i gdybaniach. "Wszak gdy nastała Polska, to niemal natychmiast nastał katolicyzm." - większej bzdury dawno nie czytałem.
ponad 1 rok temu / Histroyk CD
 
W liczbach: Niedawno, bo w 1931 roku, katolicy stanowili tylko około 65 procent ludności Polski; w 1791 r. ? zaledwie 54 procent. Ponad 200 lat temu Polska była wielokulturową republiką królewską szczycącą się długoletnią tradycją tolerancji religijnej. Jak podkreśla historyk Ray Taras, w roku 1573 Konfederacja Warszawska ?oficjalnie ustanowiła tolerancję i równość religijną, co sprawiło, że Polska stała się jednym z najbardziej liberalnych społeczeństw w Europie?. Polska była wtedy znana jako ?kraj bez stosów?, jako ?miejsce schronienia? dla ofiar prześladowań religijnych, jako ?Paradissus Judaeorum? raj żydowski. Według brytyjskiego historyka Normana Daviesa, Polska była ?unikalna w Europie?, ponieważ pozwalała na ?pokojowe współistnienie katolicyzmu, prawosławia, ormianizmu, judaizmu i islamu?. Jest znaczącym i mało znanym faktem, jak twierdzi polski historyk Jędrzej Giertych, że ?zasada tolerancji religijnej została wprowadzona do ideologii europejskiej przez
ponad 1 rok temu / Historyk CD
 
cd: ...Chyba jednak największym udziałem Kościoła katolickiego w "zachowaniu" naszej niepodległości i przetrwaniu jako narodu dokonał popierając targowicę i wskazując drogę do drugiego rozbioru. Kler aktywnie popierał targowickich zdrajców, bo nie mógł się pogodzić z "bezbożnym, jakobińskim dziełem Konstytucji 3 maja", postępowymi hasłami oraz utratą majątków, które Sejm Wielki przeznaczył na odbudowę wojska.
ponad 1 rok temu / Historyk CD
 
To po pierwsze przypomnę, że Wg Normana Daviesa opieram się na jego książce ?Boże Igrzysko? tom I str 228 katolicy stanowili tuż przed pierwszym rozbiorem w 1772 roku mniej niż połowę wszystkich mieszkańców Polski. Po drugie przypomnę, że głównym hasłem Konfederacji Barskiej była "obrona wiary" objawiająca się obroną absolutnej dominacji katolicyzmu w państwie - dopiero na drugim miejscu stawiany był postulat niepodległości Rzeczypospolitej. Już jezuita Piotr Skarga pisał: "Pierwej Kościoła i dusz ludzkich bronić aniźli ojczyzny. Pierwej o chwałę Bożą zastawić się niźli o cześć świecką. Pierwej wiecznej ojczyzny nabywać niż doczesnej." Ale za nim do tego doszło - i to po trzecie - Polska uchodziła przez wieki za jeden z najbardziej tolerancyjnych wyznaniowo krajów Europy nie działo się tak bez przyczyny: zarówno obowiązujące w Polsce prawo, jak i tradycja gwarantowały obywatelom swobodę wyznania i nakazywały unikanie waśni religijnych. Chyba jednak największym udziałem
ponad 1 rok temu / Historyk
 
Oczywiście że rodzimą wiarą Polaków jest tylko katolicyzm. Wszak gdy nastała Polska, to niemal natychmiast nastał katolicyzm. Polskość i katolicyzm zostały połączone na długie lata.
ponad 1 rok temu / @Ryś
 
@ NeOP Skąd te wiadomości? Wyssane z palca.
ponad 1 rok temu / Ryś
 
Nie są to żadni "rodzimowiercy", tylko ostępcy - apostaci. Przypuszczam, że każdy z nich został ochrzczony. Rodzimą wiarą jest tylko RZYMSKI KATOLICYZM. Nie było i nie ma żadnej innej "wiary".
ponad 1 rok temu / Ryś
 
Wielonocnikowy, idź trollować gdzie indziej i przestań w końcu skomleć.
ponad 1 rok temu / Norbi
 
Źle napisałem że będą. Oczywiście już są. A ruch New Age czy jak to nazwać tworzy nowy kościół pod którym znajdzie się miejsce dla wszystkich wyznań włącznie z katolicyzmem niszcząc je wszystkie z osobna.
ponad 1 rok temu / Ch
 
Ale macie świadomość, że przed założoną w 1459 roku parafią, miały na tych ziemiach miejsce obrzędy rodzimego, słowiańskiego kultu, np. na Babiej Górze koło Choroszczy?
ponad 1 rok temu / NeOP
 
Kłamiesz, bo potrafię się podpisać własnym nickiem, tylko po prostu nie chcę. Za to ty podpisujesz się wieloma nickami, więc daruj sobie obłudne docinki co do nicka, a także hipokryzję o empatii bo też jej nie okazujesz. Odpowiadam na pytanie: na katolickim portalu, katolików atakują poganie, szerząc oszczerstwa m.in. jakobym kłamał w słowach o świętowaniu wiecznego potępienia przez pogan świadomie odrzucających chrześcijaństwo. Żaden z was nie wykazał że jest to kłamstwo, tylko starał się zaspamować dyskusję kolejnymi kłamstwami. I to ma być ta wasza wiara oparta m.in. na filarze "myśl"? Gdyby tak było, znalazłby się choć jeden z was gotów do wysilenia organu odpowiadającego za myślenie i do merytorycznego wykazania, co jest niby fałszywego w katolicyzmie. I jeszcze ten filar "poznawaj" i ta "zmysłowa obserwacja". To co poznałeś np. na temat przyczyn wyładowań atmosferycznych? Są samoloty, drony. Zaobserwowałeś boga Peruna siedzącego na chmurce i walącego gromami?
ponad 1 rok temu / @wielonickowy
 
Ale to już się od pewnego czasu dzieje w ramach tzw. NewAge, które jest czystym miszmaszem rożnych systemów wyznaniowych i założeń teologicznych.
ponad 1 rok temu / Do.Ch
 
Zgadzam się. Dlatego uważam że dziś oprócz tradycyjnego powrotu do starych wierzeń będą też takie bardziej chwytliwe, nowoczesne czyli mieszanka różnych wyznań.
ponad 1 rok temu / ch
 
Człowieku, który nawet nie potrafisz się podpisać własnym nickiem, kto tu kogo atakuje i kto szerzy oszczerstwa? Rodzimowierstwo słowiańskie nie polega wyłącznie na odtwórstwie. To żywa wiara polegająca na zmysłowej i pozazmysłowej obserwacji otaczającego nas świata, obserwacji zapoczątkowanej przez naszych słowiańskich przodków. Opiera się na trzech filarach: odczuwaj, myśl, poznawaj, i żaden gotowy przepis na godne życie nie zastąpi w niej samodzielnego myślenia i empatii, których niektórym komentującym tutaj najwyraźniej brakuje.
ponad 1 rok temu / 0pak
 
Człowieku, który nawet nie potrafisz się podpisać własnym nickiem, kto tu kogo atakuje i kto szerzy oszczerstwa? Rodzimowierstwo słowiańskie nie polega wyłącznie na odtwórstwie. To żywa wiara polegająca na zmysłowej i pozazmysłowej obserwacji otaczającego nas świata, obserwacji zapoczątkowanej przez naszych słowiańskich przodków. Opiera się na trzech filarach: odczuwaj, myśl, poznawaj i żaden gotowy przepis na godne życie nie zastąpi w niej samodzielnego myślenia i empatii, których tobie najwyraźniej brakuje.
ponad 1 rok temu / 0rczyk
 
Hitlerowcy nawiązywali mocno do wszystkiego co mogło się przysłużyć umocnieniu ich pozycji. Kwestie religijne i wierzeniowe traktowali czysto instrumentalnie, czerpiąc z róznych systemów wyznaniowych, w tym chrześcijaństwa. Sam Hitler dorastał w rodzinie katolickiej. Pomimo wyraźnej postawy antyklerykalnej, z spośród wyznań chrześcijańskich faworyzował protestantyzm uznając go za najbardziej otwarty na reinterpretację. Co więcej, na potrzeby nazizmu został stworzony wręcz, specjalnie spreparowany system wierzeń oparty na terminologii chrześcijańskiej - tzw. "pozytywne chrześcijaństwo".
ponad 1 rok temu / DO.Ch
 
Rodzimowiercy to ogólnie ci co trzymają się starych wierzeń. Nawet hitlerowcy mocno do tego nawiazywali i szukali ważnych dla siebie rzeczy na Bliskim Wschodzie.
ponad 1 rok temu / ch
 
---CENZORZE, OSZCZERSTWA POGANINA PRZEPUŚCIŁEŚ, A KATOLIKOWI UNIEMOŻLIWIASZ OBRONĘ?--- Kłamiesz że wystawiam atakującym katolików poganom fałszywe świadectwo w słowach o świętowaniu wiecznego potępienia przez pogan świadomie odrzucających chrześcijaństwo. Już to uzasadniłem, dodając jeszcze że nie ja o tym zdecydowałem. Dorzuciłeś też kłamstwo jakobym wyrwał wersety z kontekstu. Słowa Biblii "kto nie uwierzy, będzie potępiony" są jednoznaczne i nie ma żadnego wyrywania czy innego kontekstu ich interpretacji jak ten głoszony przez Kościół Katolicki. Zresztą, gdyby była inna sensowna interpretacja Mk16,16, odmienna niż podaje Kościół, to byś ją przedstawił, a tego nie robisz. Przy okazji, co ma do rzeczy XXI wiek, bo często bezmyślni ośmieszają się gdy piszą z bezsilności ten "argument"? Czy chodzi wam o to, że współczesność jest wiekiem masowej plagi braku umiejętności używania logicznej argumentacji, podczas gdy "w czasach inkwizycji" rozum ludzki triumfował?
ponad 1 rok temu / @Kolo
 
A może tak, zamiast czerpać wiedzę na temat przedchrześcijańskich, słowiańskich wierzeń z pozostawiających bardzo wiele do życzenia podręczników do podstawówki a tym bardziej z Disnejowskich produkcji, sięgniesz raczej do ?Kultura ludowa Słowian? Moszyńskiego lub ?Mitologia Słowian? Gieysztora?
ponad 1 rok temu / DoL
 
kara dla tych szatanistów moze byc surowa jak nie powrócą di wiary w Chrystusa
ponad 1 rok temu / bolo
 
cd. Po raz pierwszy zwróciłam na to uwagę, gdy obejrzałam pierwszą część "Czarownicy", gdzie diablica jest pokazana jako ofiara bezdusznego mężczyzny. To ona jest postacią pozytywną, a człowiek totalnie złą. W podręcznikach gdańskiego wydawnictwa wiele jest tekstów mających, zdaje się, ten sam cel, pojawiają się tam wesołe, przyjacielskie diabełki, czarownice walczące o sprawiedliwość, mnóstwo magii. Czary nie są jednak przedstawiane jako coś złego, a odwrotnie. Apeluję do rodziców i nauczycieli, by byli w tym względzie czujni. Większość zapewne nie ma pojęcia, jaki obraz świata przekazuje swoim uczniom. Ludzie dają się mamić. Ci rodzimowiercy z pewnością w większości nie wiedzą, że zostali po prostu wkręceni w jakąś akcję i wierzą w fantastyczne twory może nawet współczesnych autorów. Bądźcie ostrożni, proszę.
ponad 1 rok temu / L
 
Wszędzie można przeczytać, że mitologia słowiańska zawiera bardzo, bardzo mało informacji popartych źródłami. Przeogromna większość to fantazja autorów, którzy w ten sposób próbują uzupełniać braki. Niedobrze, że teksty, które są w większości fikcją, prezentuje się jako rzeczywiste wierzenia Słowian, m. in. Polaków i próbuje się dzieciom tak je przedstawiać. W podręczniku do j. polskiego dla jednej ze starszych klas podstawówki, można przeczytać o Hambohu- władcy piekielnych zastępów wyglądającym jak diabeł, którego rogi świadczą o władzy nad Biełbohem- dobrym bogiem i Czernobohem- bogiem złym, a także o tym, że jest wyrozumiały, cierpliwy i silny. Hamboh, w/g tekstu, godzi spory między bogami dobra i zła, ponadto to on stworzył świat i z jego pomocą zostali stworzeni ludzie. Hamboha nie znalazłam nigdzie indziej. Jest to jeden z dowodów na zorganizowaną akcję mającą na celu nie tylko oswajanie z szatanem, ale przedstawianie go jako postać pozytywną.cdn.
ponad 1 rok temu / L
 
Szczęśliwej podróży.
ponad 1 rok temu / @Lechita
 
Nasłuchali się pewnie metalu w młodości i na starość, gdy do kościoła już zupełnie nieswojo chodzić, poszukują jakiejś namiastki duchowości. I znaleźli.
ponad 1 rok temu / PK
 
Mam pytanie - dlaczego w punkcie nr 1 nie jest zawarta informacja, że nie wolno zamieszczać komentarzy obrażających wiarę rodzimą, której początek końca szacuje się na datę chrztu Polski?
ponad 1 rok temu / Nikita
 
Dla mnie artykuł w porządku. Nie ma czegoś takiego jak rodzimy bóg. Obrządki pogańskie nie mają dużo wspólnego ani z naszym krajem ani z innymi ponieważ świat słowiański obejmuje wiele krajów więc granice w istocie przeszkadzają.
ponad 1 rok temu / nwo
 
Mam szacunek do bliźniego. A rozumiesz w ogóle znaczenie słów "szacunek" i "bliźni"? Podpowiem, że zgodnie z Ewangelią nie każdy człowiek jest bliźnim. Podpowiem też, że czym innym jest szacunek do człowieka jako dzieła Bożego, a czym innym szacunek dla poglądów. Proste pytanie: szanujesz Hitlera, Stalina, Kim Dzong Una?
ponad 1 rok temu / @Ughy
 
Robię to też w realnym świecie. Poza tym, nie ma nic złego w ewangelizacji przez internet.
ponad 1 rok temu / @Nunga
 
W innym wątku skomentowałaś prześladowanie chrześcijan słowami: "hm zawsze mogą zostać męczennikami a nie uciekać czy zamykać kościoły". Dziękuję za kolejny dowód twej hipokryzji, gdy nawołujesz mnie do jej okazywania, a sama nie masz za grosz empatii do prześladowanych niewinnych ludzi.
ponad 1 rok temu / @klik
 
Jak chcesz ewangelizować rób to w realnym świecie a nie ukrywając się za ekranem monitora.
ponad 1 rok temu / Nunga
 
Twoim zadaniem jest głosić Ewangelię? To wpierw zacznij postępować i żyć zgodnie z nią, w szacunku do bliźniego i drugiego człowieka.
ponad 1 rok temu / Ughy
 
+inne nicki jedna osobo. Jest wyobraźnia zdrowa, bazująca na faktach. Jest też wyobraźnia chora, bazująca na mitach. Jednym z takich mitów jest, jakoby jakaś konkretna, już narodzona osoba, mogła urodzić się, nawet w tym samym momencie, w diametralnie innym środowisku - ale jako TA SAMA osoba. Sorry, takie rzeczy się nie zdarzają. Na współczucie zasługuje brak zdrowej wyobraźni, gdyż niebezpiecznie odrywa chorego od rzeczywistości. Dlatego w tej sprawie współczucie kieruj do siebie samej. Dlaczego - dowiesz się w przyszłości, gdy staniesz w pełni prawdy o sobie i w obliczu konsekwencji za swe czyny. A co do empatii, to prawda - nie mam jej do tych którzy atakują katolików. Dostają w odpowiedzi obronną reakcję. A właśnie, skoro matematyki nie znasz, to zapewne nie znasz też zasady z fizyki "reakcja równa się akcji"?
ponad 1 rok temu / @klik
 
Przestałem ewangelizować osoby , które tego nie chcą.Zauważyłem, że dobrą metodą ewangelizacji jest katolickie podejście do życia, takie "na pokaz", przyznanie się do wad i walka z nimi - z grzechem. Pan Bóg dał nam min. dar inteligencji ale nie tylko katolikom. Nie katolicy, wykorzystują inteligencję do oskarżania nas katolików przed samym sobą i wytykają nam zachowań nie katolickich , co nas bardzo denerwuje , bo mają rację a ich satysfakcjonuje. Przyznanie im racji , kiedy ją mają i pokora , wytrąca im oręż w dyskusji z nami. P.S. Mamy dwie matematyki różniczkową dla "plebsu" i tą "tajną" topologiczną dla wybranych. W topologicznej 2+2 nie zawsze = 4. Chociaż na moim zakręcie życia matematyka połączona z fizyką oraz genetyka, pozwoliły mi, zbliżyć się do Boga. Teraz wiem , że Bóg to nie "oko uzbrojone w szkiełko".
ponad 1 rok temu / mario
 
cyt"To bzdura jakobym mógł się urodzić Hindusem"-jeśli zupełnie nie masz wyobraźni to również jesteś pozbawiony umiejętności współczucia ,jak rozumiesz w takim razie nauki Jezusa które na tym się opierają ,'Miłuj bliźniego swego jak siebie samego" czyli wyobraź sobie ze on czuje jak ty - a ponieważ bliźniego obowiązuje to samo wykazujecie się empatia a ty??
ponad 1 rok temu / do @klik
 
Doktryna katolicka dotyczy katolików i w niczym nie zmienia to tego, że kłamiesz a wystawiając bliźniemu fałszywe świadectwo dodatkowo łamiesz przykazania mesjasza an którego się powołujesz. Może twoje metody i dialektyka sprawdzała się w czasach inkwizycji ale obecnie mamy XXI wiek.
ponad 1 rok temu / Kolo
 
+ inne nicki jedna osobo - bardzo ci współczuję braku wyobraźni i empatii
ponad 1 rok temu / @@klik @hipokry
 
Odpiszę analogicznie: nie tobie decydować co jest grzechem według doktryny katolickiej. Według doktryny katolickiej nie skłamałem w słowach: "słowa o świętowaniu wiecznego potępienia nie są fałszem". Powołałem się na słowa samego Boga, Jezusa Chrystusa. Dobrowolne odrzucenie chrześcijaństwa jest grzechem śmiertelnym, skazującym na wieczne potępienie. Nie ja to wymyśliłem i nie ja o tym zdecydowałem. Moim zadaniem jest głosić Ewangelię i ostrzegać przynajmniej tych, którzy jeszcze się wahają.
ponad 1 rok temu / @hipokryta
 
To bzdura jakobym mógł się urodzić Hindusem, gdyż nie istnieją rzeczywistości alternatywne. Urodziłem się tu gdzie się urodziłem, zgodnie z Bożą wolą. Jowita podkreśliła empatię??? Wobec kogo? Bo nie wobec katolików. Nad kwestią słowa "jedyna" nie muszę się już skupiać, bo przeanalizowałem ją w przykładzie z dodawaniem, gdzie JEDYNA prawdziwa odpowiedź to 2+2=4. Gdybyś w końcu poznała podstawy matematyki, byś to zrozumiała. Co do traktowania wrogiego czyichś wypowiedzi, kolejny raz potwierdzasz swą hipokryzję, bo przecież tak właśnie od dawna traktujesz moje wypowiedzi. Ja twoje oczywiście też, ale ja ci tego nie wypominam, gdyż to jedna z nielicznych spraw do których podchodzisz logicznie - skoro wrogo traktujesz doktrynę katolicką, więc nic dziwnego że katolików traktujesz za wrogów, a pogan za kumpli.
ponad 1 rok temu / @klik
 
Niektórzy zagubieni ludzie chcą w coś wierzyć, niestety często błądzą ulegając różnym ideologiom. Może my chrześcijanie nie dajemy wystarczającego świadectwa wiary i dobrego przykładu swoim życiem?
ponad 1 rok temu / Babunia
 
Okultyzm jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem> Nigdy nie wiemy tak do końca kiedy mamy do czynienia z czymś niebezpiecznym. Nie wiem czy chodzi w tym przypadku o zwykłą zabawę czy ....? Kto szuka znajduje , kto szuka a nie jest to szukanie Chrystusa , może znaleźć coś złego.
ponad 1 rok temu / mario
 
"Kłamiesz,bo słowa o świętowaniu wiecznego potępienia nie są fałszem." - są, bo nie tobie o tym decydować, nawet jeśli zasłaniasz się przy tym wyrwanymi z kontekstu cytatami z Biblii. Czyli to już twój drugi grzech dzisiaj.
ponad 1 rok temu / Kolo
 
Tylko Bóg mój jest bogiem prawdziwym i tylko on jest najważniejszy. Kiedy Bóg jest na pierwszym miejscu wszystko jest tam gdzie powinno być. Ten kto w Boga nie wierzy zasługuje na wieczne potępienie i piekła niezmierzone. Będzie na kolanach wchodził po płąnących węglach a w ustach jego będzie ruszt żelazny rozpalony do czerwoności. Będą go biczowały diabły a jego skóra będzie krwawić i będzie pełna pęcherzy. Jego cierpienie będzie wieczne i nieskończone a każda sekunda będzie trwała tyle ile żyje słońce.
ponad 1 rok temu / wierzący
 
Czy Światowid to taki bóg co patrzy na cztery strony świata i wskazuje potem co robić. Trudno powiedzieć żeby te obrzędy, historia i otoczka z tym związana tzn. mitologia były jakoś nieznane. To nie jeden bóg tylko potem pojawia się wielu od różnych spraw a więc i przepisów, zaleceń, nakazów też całe mnóstwo. Nie sądzę żeby w to chciało wchodzić jakoś szczególnie dużo ludzi.
ponad 1 rok temu / pt
 
wolę już rodzimowierców, niż dewiantów z LGBT albo eskimosów.
ponad 1 rok temu / janek
 
gdybyś urodził się np Hindusem z równym zapałem bronił byś buddyzmu ,pomyśl o tym szerzej
ponad 1 rok temu / do @klik
 
Jowita podkreśliła swoja empatię ,skup się na słowie "jedyną" i ty trzymaj się zasady 'Nie rozumiesz-nie komentuj" i jeszcze jedno -każdą czyjąś wypowiedź traktujesz wrogo
ponad 1 rok temu / do @klik
 
Kłamiesz,bo słowa o świętowaniu wiecznego potępienia nie są fałszem. Pan Jezus powiedział: "Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony" Mk16,16. Tzw. rodzimowiercy to nie są jacyś poganie z buszu którzy nigdy nie słyszeli o Panu Jezusie. Oni chrześcijaństwo dobrze znają i DOBROWOLNIE je odrzucają. Dlatego zostaną potępieni na zawsze w piekle. A skoro w takiej sytuacji świętują, to właśnie świętują własne potępienie. Oczywiście cały czas, póki żyją, mają szansę zmądrzeć i uniknąć potępienia, o ile przed śmiercią uwierzą w Pana Jezusa jako jedynego Zbawiciela.
ponad 1 rok temu / @Opik
 
Serio uważasz że "2+2=4" jest tylko "moim zdaniem"? To może powinnaś w końcu pójść do szkoły na lekcję podstaw matematyki? Co do kultury, a niby co napisałem niekulturalnie? Ostro - zgoda, ale nie zmyślaj że niekulturalnie. I nie kłam że Jowita NIKOGO nie uraziła, skoro uraziła choćby mnie, choćby w słowach "Żadna z wiar nie jest jedyną prawdziwą", gdyż z tych słów logicznie wynika jakoby OBIEKTYWNIE katolicyzm był wiarą fałszywą, a to jest tylko jej SUBIEKTYWNE zdanie. Gdyby właśnie dopisała "moim zdaniem", nie ripostowałbym jej. Ale ty oczywiście w swej hipokryzji będziesz zarzucać TYLKO katolikowi że nie użył "moim zdaniem", a pogance w takiej samej sytuacji to już nic nie zarzucasz. Nota bene, Jowita w słowach "Żadna z wiar nie jest jedyną prawdziwą" ośmieszyła się, bo skoro uważa że ŻADNA wiara nie jest prawdziwa, to samobójczo określiła TAKŻE wiarę swoją i innych pogan jako nieprawdziwą - co akurat jest prawdą i W TYM KONTEKŚCIE nie mam do Jowity zastrzeżeń.
ponad 1 rok temu / @klik
 
dodaj do swoich zdań "moim zdaniem " bo pycha to grzech,post Jowity to sama kultura ,nikogo nie uraziła a ty?
ponad 1 rok temu / ewa do @Jowita
 
Lepsi rodzimowiercy słowiańscy, mający przynajmniej tutejsze etniczne, kulturowe korzenie, niż muslimy.
ponad 1 rok temu / Prawiczek
 
Fałszywym świadectwem przeciw bliźniemu jest przykładowo twierdzenie ktoś tu świętuje wieczne potępienie. Mam nadzieje, że przedmówca uwzględni ten grzech w swoim rachunku sumienia.
ponad 1 rok temu / Opik
 
Poganstwo kwitnie,a u was coraz mniej wiernych. Rodzimowierstwo sola w oku.
ponad 1 rok temu / Lech
 
Nie może być szacunku dla ewidentnych bzdur, jak choćby tej jakoby żadna z wiar nie była jedyną prawdziwą. Akurat jedna z wiar jest prawdziwa. Podobnie, jak wynik 2+2 w wielu przypadkach nie jest prawdziwy 2+2=10, 2+2=0,..., ale to nie znaczy że dodawanie jest zawsze fałszywe, bo w jednym przypadku ten wynik jest prawdziwy: 2+2=4. Po drugie, prawda nie obraża. Po trzecie, to fałszywe uproszczenie jakoby dekalog uważał kłamstwo za grzech. Grzechem jest fałszywe świadectwo przeciw bliźniemu. Po czwarte, to nieprawda że obchodzimy święta podobnie, bo my świętujemy wieczne szczęście a wy wieczne potępienie, o ile nie zmądrzejecie przed śmiercią.
ponad 1 rok temu / @Jowita
 
Należy ewangelizować. Niszczenie nie ma sensu. Katolicy w pogańskim Rzymie starali się uzywac logiki i pokazywać miłość np. w czasie zarazy byli jedynymi, którzy się zajmowali chorymi. Trzeba to raczej traktowac jako efekt ludzi ktorzy walczą z religią prawdziwą, ateusze, masoni itd. Dziś na świecie ateistów jest bardzo dużo często wiecej niż wierzących. To minie, za 100 lat nikt nie będzie się tym przyejmował. Wielu innowierców walczyło z Kościołem, arianie nawet 900 lat, protestanci dopiero 500. Spokojna głowa. W końcu nie chodzi o to by ich się pozbyć ale by poznali Boga.
ponad 1 rok temu / dfhdrt5ty bob
 
W Polsce mamy wolność wyznania i słowa. Byłabym jednak wdzięczna gdyby tworzący artykuły trzymali się rzetelnego dziennikarstwa i nie umniejszali Rodzimowiercom. Można nie przepadać za tym, że ktoś ma inne wyznanie ale inteligentnym osobom nie wypada innych z tego powodu obrażać, a już na pewno nie wypada publikować fałszywych informacji, jak ta, że "Rodzimowiercy poprosili o poświęcenie posągu". Zakładam, że autor jest Chrześcijaninem a dekalog ponoć uważa kłamstwo za grzech. Wszystkim wzburzonym przypominam, że i Rodzimowiercy i Chrześcijanie święta obchodzą podobnie, bo mają one swój rodowód z czasów przedchrześcijańskich, dzięki czemu pozostały żywe. Rodzimowiercy postanowili po prostu wrócić do korzeni bez naleciałości bliskowschodnich. Każdy ma prawo wierzyć w to co mu w sercu gra. Żadna z wiar nie jest jedyną prawdziwą. I tak. Niektórzy z nas wierzą w Bogów tak mocno jak Chrześcijanie w Syna Bożego. Mimo to w obu wyznaniach nie mozna naukowo potwierdzić istnienia siły wy
ponad 1 rok temu / Jowita
 
"Nie jest tajemnicą, że rodzimowiercy nie darzą sympatią wiary chrześcijańskiej". No tak, bo przecież chrześcijaństwo dostarczyło mnóstwo powodów by poganie darzyli je szacunkiem i wdzięcznością...
ponad 1 rok temu / Salak
 
Piłka jest krótka: "Nie będziesz miał Bogów cudzych przede Mną" Tyle w temacie
ponad 1 rok temu / andrzejopatka
 
A mnie zupełnie nie dziwi "desant rodzimowierców" pod tym postem, który w końcu traktuje o nich i niejako ich wywołuje do zajęcia stanowiska. Wystarczy, że link do tego materiału pojawił się na ich facebookowej grupie "Rodzimowierstwo słowiaśńkie" i ludzie stamtąd będą czytać i komentować. To całkiem zrozumiałe. Co do określenia gusła, to rozumiem że analogicznie katolicy nie będą się czuli obrażeni, gdy tym terminem inni zaczną określać ich msze i pozostałe ceremonie obrzędowe? Po za tym to nie jest jedyne lekceważące określenie w powyższym materiale skierowane pod adresem rodzimowierców. Warto więc głęboko się zastanowić czy przypadkiem nie warto innych traktować tak, jak sami chcielibyśmy być przez nich traktowani. Wymagamy szacunku od innych, sami go okazujmy.
ponad 1 rok temu / Arleta
 
Po tysiącu lat chrześcijaństwa w Polsce Episkopat tłumaczy wiernym, że Hostia to jest Ciało Pańskie.Problemem jest kremówkowy kościół, a nie "Dziady" .
ponad 1 rok temu / ena
 
Przypomnijmy, że ten paragraf może mieć zastosowanie również w przypadku katolików, dopuszczających się profanacji cudzych przedmiotów czci religijnej lub miejsc przeznaczonych do publicznego wykonywania obrzędów religijnych innych wyznań: Art. 196. Obrażanie uczuć religijnych innych osób Dz.U.2019.0.1950 t.j. - Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. - do odpowiedzialności mogą być wówczas pociągnięte również osoby nawołujące do tych czynów i szerzące nienawiść międzywyznaniową.
ponad 1 rok temu / Kronk
 
w Rzymie 4 kardynalów wniosło posąg Makoszy do kościoła.Papież nazwał Matkę Ziemię swoją siostrą.Kto to jest poganin? Według wikipedii, człowiek, który żyje w zgodzie naturą.Po synodzie amazońskim rodzimowiercy stali się awangardą Chrześci jaństwa.
ponad 1 rok temu / Stary wilk.
 
Może gdybyście wy też nauczyli się pracować dla swojej wspólnoty niezależnie od pory tygodnia lecz zależnie od potrzeby, to byście w końcu do czegoś w tym kraju doszli, zamiast za wszelką cenę szukać wszędzie wrogów rzekomo odpowiedzialnych za wasze życiowe porażki.
ponad 1 rok temu / Nunga
 
No więc nie za każdego. Rodzimowiercom słowiańskim rzekome, domniemanie zbawienie nie jest do niczego potrzebne czy konieczne. I nikt nie "czci wyciosanych w drzewie bożków" tak jak nikt nie czci figurek Matki Boskiej ustawianych na rozstajach dróg w kapliczkach.
ponad 1 rok temu / DoM.D.
 
Ale oni nie mają cudzych bogów, tylko swoich własnych, tutejszych, słowiańskich.
ponad 1 rok temu / DoMarta
 
Masowy desant rodzimowiercow na PCH24
ponad 1 rok temu / Rrr
 
Jestem zaskoczony ilością wpisów rodzimowierców. Chyba wszyscy z Was czytają Pch24. Jeśli o mnie chodzi, to dziwią mnie pogańskie obrzędy, jednak ich nie piętnuję, mówi się na nie gusła. Nie doszukujcie się tu obrazy, bo to często używane sformułowanie.
ponad 1 rok temu / Michu.
 
Poczułam się bardzo obrażona tym artykułem. Jak można w taki sposób pisać o czyjejś wierze? Mamy swoich Bogów, których czcimy i Obrzędy a nie żadne gusła. Proszę nas nie szkalować i nie obrażać. Nikomu krzywdy nie robimy i swojej wiary nie narzucamy siłą, jak to przez wieki robiło chrześcijaństwo.
ponad 1 rok temu / Miłochna
 
Bardzo brzydki artykuł o rodzimowiercach. Okropne sformułowani o"GUSŁACH ODPRAWIANYCH PRZEZPOGAN"O bo?ku ich a nie o ich Bogu KULTURY i POSZANOWANIA DLA INNOßCI PROSZÉ NIE OBRA?ZA?
ponad 1 rok temu / Dźgoma
 
Pokoj i Dobro Nie bedziesz mial bogow cudzych przedemna...koniec dyskusji. Jezu zanurz ich w Swojej Przenajswietszej Krwi i obmyj z wszystkich grzechow i odnow przez Ducha Swietego Amen
ponad 1 rok temu / Marta
 
Boli mnie to, że katolicy, którzy urządzili sobie miejsce kultu w naszej miejscowości, nie mają szacunku dla rodzimowierców, którzy żyją tu od tysięcy lat.
ponad 1 rok temu / Paweł
 
Chrystus umarł za każdego człowieka na Drzewie Krzyża. Czemu zamiast Jemu dziękować i Jego kochać niektórzy ludzie wolą czcić wyciosane w drzewie bożki? Wstecznictwo!!!
ponad 1 rok temu / M.D.
 
Polska ginie, idziemy w złą stronę. Wróg nam niszczy Ducha narodu, chyba może nas tylko Fatima jakiś cud z nieba uratować.
ponad 1 rok temu / Ona
 
Proszę - mamy i naszą pachamamę. Czekać tylko jak biskup nawet mam kandydata wniesie bałwana do kościoła.
ponad 1 rok temu / Wojtek
 
Najbardziej obiektywny jest ostatni akapit chociaż liczbę rodzimowierców w Polsce określa się na kilkanaście tysięcy. No i zawsze więcej w temacie można się dowiedzieć na stronach wymienionego w artykule związku. Może czasem warto, przed zamieszczeniem kolejnego komentarza.
ponad 1 rok temu / Olo
 
"Nie przypuszczałem, że neopoganie tak chętnie odwiedzają PCh24. Ciekawe, czy i katolicy trollują na ich forach?" - a czy neopoganie prowadzą przeciw monoteistom krucjaty, mające na celu ich nawrócenie lub zgładzenie?
ponad 1 rok temu / DoJAN
 
Jakie wykształcenie trzeba mieć by .... "jest be" "to już "cacy"
ponad 1 rok temu / Nico
 
"Nie jest tajemnicą, że rodzimowiercy nie darzą sympatią wiary chrześcijańskiej." - a jak mają darzyć sympatią, skoro ich obrzędy i praktyki religijne notabene do których mają takie samo prawo jak katolicy ktoś lekceważąco określa gusłami, a analogicznie wyznawanych przez nich Bogów, bożkami? Pierwsze też słyszę by "zwrócili się do proboszcza choroszczańskiej parafii z prośbą o poświęcenie" posągu. To jakaś całkowita wyssana z palca bzdura.
ponad 1 rok temu / NeoP
 
Utozsamianie chrześcijan z ajwajami to chybiony argument. W naszej historii są kojarzeni bardziej z kultami poganskimi.
ponad 1 rok temu / pr
 
Mam rozumieć, że chrześcijanie są bez skazy i szanują inne religie? Historia już to udowodniła - wszystko, co przeciwne jest katolicyzmowi, jest be. Ale topić Marzannę prastary słowiański obrzęd czy malować jajka na "wielkanoc" to już cacy? No i nazywanie Bogów "bożkami", a rytuałów "gusłami".. To ma być szacunek do innych? Wątpię. Nikt z kręgu rodzimowierczego nie nawraca na siłę innych, nie wpychamy innym swojej tradycji na siłę. To ma być wolność religijna w Polsce? Tylko katolicy mają prawo głosu, reszta ma siedzieć cicho? Wolne żarty..
ponad 1 rok temu / Bytomir
 
Trochę nieścisłości jest w tym artykule, może wystarczyło kogoś poprosić o rozmowę? Nie rozumiem też tego oburzenia i protekcjonalnego tonu - to w końcu prywatna działka i wolność Tomku w swoim domku.
ponad 1 rok temu / Paulina
 
Rzekł więc Jezus do Dwunastu: Czyż i wy chcecie odejść? Odpowiedział Mu Szymon Piotr: Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. A myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Świętym Boga J 6,55.60-69. Ci od pogańskich bożków napiszcie co one wam obiecują i gdzie przygarną po śmierci. Ślepe oddawanie bałwanom czci godzi w inteligencję, chociaż kogo Bóg chcę pokarać to mu rozum odbiera. Wtedy jeśliby wam kto powiedział: "Oto tu jest Mesjasz" albo: "Tam", nie wierzcie! Powstaną bowiem fałszywi mesjasze i fałszywi prorocy. I POWSTALI, stawili się w pełnym składzie.
ponad 1 rok temu / Marek
 
A co to komu przeszkadza? Grupa zapaleńców ma swoją pasję, podobnie jak inni pesjonaci, czy to będą organizatorzy święta wikingów w Wolinie, czy rekonstruktorzy średniowiecznych bitew.
ponad 1 rok temu / Margeritta
 
A gdzie miejsce na tolerancję religijną? TOLERANCJĘ nie akceptacje.
ponad 1 rok temu / trooper
 
Czy oni po odprawieniu swoich guseł nie idą czasem na Mszę św.? Przecież nie wierzą chyba w to, że drewniane słupki maja jakąkolwiek moc. Jezus Chrystus to co innego.
ponad 1 rok temu / TZ.
 
@ ollek: ~Adam był Słowianinem, a Ewa mu była bliska od wschodu do zachodu... Niebotyczna jest twoja erudycja w temacie.
ponad 1 rok temu / gość
 
Zasiew zatrutych nasion posoborowia wschodzi na słowiańskim Wschodzie. Ponad tysiąc lat chrześcijaństwa na nic - dla tych neopogan. Jak się odchodzi od Pana Boga, to wpada się w ciemność, żeby nie powiedzieć ciemnotę.
ponad 1 rok temu / gość katolik
 
Razu pewnego będąc u kolegi był u niego jego kolega, którego wcześniej nie znałem. Gdy ten się dowiedział, że wyznaję Chrystusa, radził mi bym jako Słowianin czcił raczej Światowida. Spontaniczne objechałem go ostro wytykając, że Jezus za niego śmierć krzyżową poniósł a on zamiast być Mu wdzięcznym powołuje się na bałwana. Myślałem, że stracę parę zębów bo kawał chłopa ale on uszy po sobie i zamilkł ku uciesze mojego kolegi. Problem w tym, że tydzień później człowiek ten zmarł nagle. Jako że naukę elementarną otrzymał, mam nadzieję, że w chwili zgonu przydała się jemu.
ponad 1 rok temu / czloax
 
Jot, no właśnie, a jeśli ktoś nie wierzy albo wcale nie jest Jeden? Albo wierzy inaczej, jak rodzimowiercy? Co wówczas? I owszem, powody konfliktów mogą być różne ale pewne ideologie wybitnie sprzyjają ich wyszukiwaniu.
ponad 1 rok temu / NeoP
 
"Nie jest tajemnicą, że rodzimowiercy nie darzą sympatią wiary chrześcijańskiej." - a jak mają darzyć sympatią, skoro ich obrzędy i praktyki religijne notabene do których mają takie samo prawo jak katolicy ktoś lekceważąco określa gusłami, a analogicznie wyznawanych przez nich Bogów, bożkami? Pierwsze też słyszę by "zwrócili się do proboszcza choroszczańskiej parafii z prośbą o poświęcenie" posągu. To jakaś całkowita wyssana z palca bzdura.
ponad 1 rok temu / NeoP
 
Czy ja dobrze czytam, że fakt istnienia świątyni obraża chrześcijan? To ta słynna lewacka tolerancja? Ah... xD
ponad 1 rok temu / Michal
 
Nie przypuszczałem, że neopoganie tak chętnie odwiedzają PCh24. Ciekawe, czy i katolicy trollują na ich forach?
ponad 1 rok temu / Jan
 
@ollek, widzę, że i prymitywny antysemityzm nie jest ci obcy. To jednak trochę obciachowe, niezależnie od tego, że - przy okazji - bluźnisz.
ponad 1 rok temu / Anna
 
Mimo tysiąca lat okupacji wiara słowian przetrwała.
ponad 1 rok temu / tak trzymać
 
Naszą rodziną wiarą jest katolicyzm rzymski. Obrzędy pogańskie to raczej starowierstwo.
ponad 1 rok temu / Jacek
 
Krzysztof Drecz, ono nie udoskonaliło prawd uniwersalnych, dostępnych niezależnie większości kultur, lecz poprzedziło je własnymi prawami mającymi zapewnić JHWH monopol wyznaniowy. Zerknij choćby do Dekalogu.
ponad 1 rok temu / Lechta
 
A co Jot, jeśli Jego prawdziwe imię w języku Słowian to Świętowit? Czy różni ludzie nie mogą mieć różnych sposobów dla siebie możliwie najlepszych, dostępnych by zbliżyć się do doskonałości?
ponad 1 rok temu / Lechita
 
Jot, czyli problem jest w ludziach, którzy swój sposób zbliżenia się do Boga Najwyższego uznają za jedyny słuszny i prawdziwy? No to nie dziwota, że zdecydowana większość tzw. wojen religijnych czyli takich, których pretekstem jest kwestia wyznaniową to wojny monoteizmów. To może to pogaństwo wcale nie jest takie najgorsze? Niech każdy sobie wierzy jak chce byleby z tego powodu nie krzywdził innych ludzi?
ponad 1 rok temu / Lechita
 
Troszkę szacunku od strony piszącego ów "artykuł" do wiary swoich przodków by się przydało, bo brzmi ten tekst mocno tendencyjnie.
ponad 1 rok temu / sarna23
 
Lechita - bo wiesz w czym problem? W tym że jest Jeden Bóg. I fakt - tu niema miejsca na pluralizm. Albo wierzysz w to i siłą rzeczy MUSISZ się sprzeciwiać fałszywym bożkom albo nie wierzysz - i mamy konflikt. To dlatego ludzie słusznie zarzucają religiom że są przyczyną konfliktów. Z tym że bez religii też by były - bez obaw - każdy powód dobry.
ponad 1 rok temu / Jot
 
ollek - piszesz z pozycji osoby której jest wszystko jedno. To nie jest wszystko jedno. Jeśli jest Jeden Prawdziwy Bóg to On nie pochodzi bynajmniej z bliskiego wschodu ani z dalekiego zachodu. Wierzymy że stworzył świat - nie tylko bliski wschód. Łapiesz o co biega?
ponad 1 rok temu / Jot
 
w Skandynawii pamietają o Wikingach ,w Anglii o Celtach ,dlaczego u nas mamy zapomnieć o korzeniach to folklor nie demonizujcie
ponad 1 rok temu / chichot
 
To jest nasza prawdziwa wiara. Przypominam,że chrześcijaństwo nie jest wiarą słowiańską a wiarą bliskowchodnią.
ponad 1 rok temu / ollek
 
Oni często mieszają fakty z romantycznymi niesłowiańskimi wymysłami. Przykładowo światli poganie Słowiańscy, przed przybyciem chrześcijaństwa, mieli już pewien zakres zasad, chrześcijaństwu bliskich, które chrześcijaństwo wydoskonaliło. Tym rodzimowiercom, takie fakty o Słowianach często niezbyt odpowiadają:
ponad 1 rok temu / Krzysztof Drecz
 
Ooo,to i u nas są elementy prymitywnych wierzeń!
ponad 1 rok temu / takżetaksze
 
Ojojojoj, biedna, uciskana, dominującą, katolicka większość. Halloween złe bo to "obca, satanistyczna tradycja", słowiańskie Dziady złe bo to "pogańskie gusła". I tak źle i tak niedobrze. Chyba czas się spakować i wyjechać do Izraela. Aj waj!
ponad 1 rok temu / Lechita
 
Nie rozumiem w czym problem. Kosciol boi sie ze ludzie wroca do rodzimowierstwa i tyle. Fakty sa takie ze te wierzenia byly u nas od tysiecy lat, Kosciol katolicki od ok 1000 lat dopiero, kiedy wszedl wywiozl wszystkie dokumenty ktore byly z przed tego okresu, zniszczone zostaly swiatynie i kaplice. Nasza historia nie zaczela sie od Mieszka 1 tylko duzo duzo wczesniej. Zreszta nie ma nic zlego w rodzimowierstwie, tam zreszta nie bedzie na pewno czegos takiego ze jakis ksiadz powie "trzeba przyjac imigrantow z afryki" jak to niektorzy potrafia robic.
ponad 1 rok temu / k233w
 
Nie ma żadnych dowodów, że "światowid" ma coś wspólnego z Polską.
ponad 1 rok temu / Ryś
 
Że ktoś się na to daje nabierać!
ponad 1 rok temu / Ryś
 
Straszne! Maryjo Królowo Polski ratuj błagam Polskę!! Co się z tymi Polakami dzieje! Różaniec potężna broń modlitwa może tą naiwna Polskę uratować. Albo Polska będzie Katolicka albo nie będzie jej wcale!!
ponad 1 rok temu / Gosc
 
Matka Ziemia? Niedługo dołączy do nich Franciszek.
ponad 1 rok temu / kid
 
Jeśli hierarchia w Watykanie czci Pachamamę, to dlaczego protestować przeciwko Światowidowi? Inkulturacja w całej krasie. Kardynałowie nawołują do szacunku dla bożków pogańskich, noszą ich wizerunki na ramionach. Jaki problem?
ponad 1 rok temu / gość
 
W sumie nie można im zabronić, jest wolność religijna. Problem jest gdy to sie dzieje w Kościele, a dzieje się.
ponad 1 rok temu / Me
 

Skomentuj ten arytukuł
 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.