DZIŚ JEST:   18   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 26  >   DZIEDZICTWO EUROPY

Dorota Niedźwiecka

W domu świętej Rity


Kolorowy korowód zbliża się do miasta. Ludzie witają go z uśmiechem na twarzach, podnosząc w górę pąsowe róże. Jest koniec maja. W Cascii, gdzie żyła św. Rita – patronka od spraw po ludzku beznadziejnych – rozpoczyna się świętowanie.

To jedna z najpopularniejszych we Włoszech świętych – wyjaśnia ks. Tomasz Wrona, proboszcz parafii położonej kilkadziesiąt kilometrów od Cascii, w górach środkowej Italii. – W „rankingu”, który przeprowadzono tu kilka lat temu, św. Rita zajęła trzecie miejsce, tuż po św. Antonim i św. Ojcu Pio.

Bój o rodzinę
Procesję rozpoczynają przedstawiciele bractw modlitewnych. Za nimi podążają kobiety oraz mężczyźni w kolorowych, średniowiecznych strojach. Ciemnozielone, granatowe i bordowe suknie z aksamitu i atłasu, tuniki oraz spływające z ramion płaszcze kontrastują z pastelowymi strojami dzieci. Wśród stu pięćdziesięciu ubranych na średniowieczną modłę osób wyróżniają się postaci symbolizujące świętą: dziewczynka trzymająca plaster miodu zatopiony w szkle, młoda kobieta w sukni ślubnej, owinięta czarną chustą wdowa i siostra zakonna ze stygmatem na czole. Porządku pilnują mundurowi: polizia di stato (czyli policja państwowa), guardia di finanza (straż skarbowa), carabinieri (karabinierzy), polizia stradale (policja patrolująca autostrady). Kilku funkcjonariuszy odbiera róże z rąk falującego wzdłuż głównej ulicy tłumu i rzuca na wysoki stos, u stóp figury Świętej. Przed nią kapłani z Cascii i Roccaporeny niosą relikwie.

Co jest aż tak pociągającego w tej prostej kobiecie, która żyła tu na przełomie XIV i XV wieku, że w dzień swego święta gromadzi kilka tysięcy osób?

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Centrum Życia i Rodziny uruchomiło petycję w obronie prof. Aleksandra Nalaskowskiego, który został zawieszony w obowiązkach wykładowcy za felieton krytykujący działalność środowisk LGBT. O petycji, cenzurze w środowisku akademickim i mobilizacji Polaków rozmawialiśmy z Kazimierzem Przeszowskim z Centrum Życia i Rodziny.

 
 

Nasze państwo czyni za mały użytek z prawa, które jest zapisane w Konstytucji RP, konkordacie. Za mały użytek państwo polskie czyni w kwestii prawnej ochrony Kościoła w Polsce, do czego jest zobowiązane – stwierdził w „Aktualnościach dnia” Radia Maryja ksiądz profesor Tadeusz Guz.

 

Wszystko wskazuje na to, że wyborcza zawierucha w Izraelu będzie nadal trwać, o czym świadczą wyniki sondaży exit polls, jakie zostały ogłoszone po wtorkowym głosowaniu. Według nich partia premiera Netanjahu Likud otrzyma w 120-osobowym Knesecie od 30 do 33 miejsc, zaś Niebiesko-Biali mogą liczyć na 32-34 miejsca.

 

„Władze wielkopolskiej Trzcianki miały prawo do demontażu mauzoleum żołnierzy Armii Czerwonej”, oświadczyło we wtorek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Magazyn „Foreign Policy” donosi, że podczas tegorocznej sesji ONZ w Nowym Jorku, gdzie już niebawem zjadą przywódcy najważniejszych państw świata, jedną z kluczowych kwestii ma być przyjęcie nowych zasad dotyczących zwalczania cyberprzestępczości. Autorzy artykułu radzą delegacji amerykańskiej by wycofała się z obrad, jeśli nie ma strategii i pełnego wsparcia Białego Domu, bo mogą przegrać w rosyjsko-chińską wizją regulacji internetu.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.