DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 26  >   DZIEDZICTWO EUROPY

Dorota Niedźwiecka

W domu świętej Rity


Kolorowy korowód zbliża się do miasta. Ludzie witają go z uśmiechem na twarzach, podnosząc w górę pąsowe róże. Jest koniec maja. W Cascii, gdzie żyła św. Rita – patronka od spraw po ludzku beznadziejnych – rozpoczyna się świętowanie.

To jedna z najpopularniejszych we Włoszech świętych – wyjaśnia ks. Tomasz Wrona, proboszcz parafii położonej kilkadziesiąt kilometrów od Cascii, w górach środkowej Italii. – W „rankingu”, który przeprowadzono tu kilka lat temu, św. Rita zajęła trzecie miejsce, tuż po św. Antonim i św. Ojcu Pio.

Bój o rodzinę
Procesję rozpoczynają przedstawiciele bractw modlitewnych. Za nimi podążają kobiety oraz mężczyźni w kolorowych, średniowiecznych strojach. Ciemnozielone, granatowe i bordowe suknie z aksamitu i atłasu, tuniki oraz spływające z ramion płaszcze kontrastują z pastelowymi strojami dzieci. Wśród stu pięćdziesięciu ubranych na średniowieczną modłę osób wyróżniają się postaci symbolizujące świętą: dziewczynka trzymająca plaster miodu zatopiony w szkle, młoda kobieta w sukni ślubnej, owinięta czarną chustą wdowa i siostra zakonna ze stygmatem na czole. Porządku pilnują mundurowi: polizia di stato (czyli policja państwowa), guardia di finanza (straż skarbowa), carabinieri (karabinierzy), polizia stradale (policja patrolująca autostrady). Kilku funkcjonariuszy odbiera róże z rąk falującego wzdłuż głównej ulicy tłumu i rzuca na wysoki stos, u stóp figury Świętej. Przed nią kapłani z Cascii i Roccaporeny niosą relikwie.

Co jest aż tak pociągającego w tej prostej kobiecie, która żyła tu na przełomie XIV i XV wieku, że w dzień swego święta gromadzi kilka tysięcy osób?

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

W ocenie Barbary Nowak, małopolskiej kurator oświaty, Konwencja Stambulska jest zagrożeniem i powinna być wycofana jak najszybciej z obiegu publicznego w Polsce. - To, co zrobiła Słowacja jest czymś, co powinniśmy naśladować – powiedziała w rozmowie z Radiem Maryja.

 
 

Pełny skład orzekający pracuje nad poselskim wnioskiem o zbadanie zgodności z konstytucją tzw. przesłanki eugenicznej - dowiedziała się KAI w biurze prasowym Trybunału Konstytucyjnego. Wciąż nie wiadomo jednak, czy i kiedy zapadnie w tej sprawie orzeczenie.

 

Zgodnie z zaleceniem arcybiskupa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, począwszy od Środy Popielcowej do Niedzieli Miłosierdzia Bożego, w czasie Mszy Świętych oraz nabożeństw: Drogi Krzyżowej czy Gorzkich Żali we wszystkich kościołach i kaplicach na terenie archidiecezji częstochowskiej mają zostać odśpiewane Suplikacje, jako odpowiedź na klimat moralny naszych czasów, wyzwania cywilizacyjne oraz w związku z zagrożeniami na granicy życia i śmierci, spowodowanymi także epidemią „koronawirusa”.

 

Zapraszamy do udziału w Rekolekcjach Wielkopostnych. Przez ten wyjątkowy okres liturgiczny przeprowadzi nas ks. prof. Paweł Bortkiewicz. Nauki publikowane będą na kanale PCh24 TV oraz na PCh24.pl w kolejne niedziele Wielkiego Postu.

 

Trwa ofensywa na polskie samorządy, które opowiedziały się po stronie rodziny. Czy sprawa oszczerstw na nie kierowanych znajdzie finał w sądzie. W Przeglądzie Prasy PCh24 TV Jacek Ożóg, Marcin Austyn i Łukasz Karpiel rozmawiają o zagrożeniu lewicowych "totrurach", zagrożeniu koronawirusem oraz klątwie na łamach katolickiego (w nazwie) Tygodnika.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.