DZIŚ JEST:   20   LUTY   2019 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 35  >   TEMAT NUMERU: TEOLOGIA WYZWOLENIA. REANIMACJA?

Bogusław Bajor

W co wierzysz? W guerrillę!


Masz problemy duchowe? Nie zawracaj sobie tym głowy. Jedyne, czego potrzebujesz, to rewolucja. Odrzuć bajania o przyszłym szczęściu w Królestwie Niebieskim. Królestwo Boże będzie na ziemi. Usuńmy tylko bogaczy, wyzyskiwaczy i imperialistów. Jezus był rewolucjonistą, więc pomódl się za rewolucję, weź karabin i walcz! Ta walka cię wyzwoli – tak w uproszczeniu można przedstawić sposób myślenia księży zaangażowanych w guerrillę, czyli wojnę partyzancką w imię „sprawiedliwości społecznej”.

Bogusław Bajor


Choć zjawisko ogarnęło całą Amerykę Łacińską, to jednak kształt prawdziwie podręcznikowy przyjęło w Kolumbii, gdzie miejscowi albo pochodzący z Hiszpanii kapłani włączyli się w dzieło wprowadzania teologii wyzwolenia w czyn pod sztandarami powstałej w roku 1964 Armii Wyzwolenia Ludowego (Ejército de Liberación Nacional – ENL), czerpiącej obficie z idei marksistowskich i „nauk” Fidela Castro.

W szeregach ugrupowania znaleźli się księża „ukąszeni” lewacką ideologią, jak choćby Manuel Perez, Domingo Lain, Aurentino Rueda, José Antonio Jiménez, Diego Cristóbal Uribe czy Bernardo López Arroyave. Dodatkowo przyciągała ich legenda księdza Camilla Torresa Restrepo, jednego z pionierów owej „teologii” i aktywnego partyzanta ENL, który obok wezwań do ostatecznej rozprawy z „wyzyskiwaczami”, zasłynął stwierdzeniem, że gdyby Jezus żył dzisiaj, byłby guerrillero. Poległy w roku 1966 w potyczce z oddziałem wojskowym ksiądz ów do dziś jest jedną z „ikon” walki o „sprawiedliwość społeczną”.

Lewaccy księża‑partyzanci porzucili krzyż na rzecz wojowania z bronią w ręku. Nie dziwi więc, że zazwyczaj ginęli od kul żołnierzy. Chociaż nie zawsze – na przykład księdzu Manuelowi Perezowi, który karabinem posługiwał się znacznie sprawniej niż brewiarzem, nie dane było zaznać „męczeńskiej” śmierci, zmarł bowiem na wirusowe zapalenie wątroby. Miał sporo na sumieniu: porwania, tortury, morderstwa „wrogów ludu”, czyli przedsiębiorców i farmerów. Pod jego przywództwem Armia Wyzwolenia Narodowego mająca w założeniu bronić skrzywdzonych, przekształciła się w gang ślepo posłuszny szefowi. Zraziło to doń nawet jego własnych towarzyszy broni. Pewna kobieta po dezercji z partyzanckiego szlaku opisywała padre Pereza jako nieugiętego, brutalnego i bezrozumnego. Ksiądz Manuel Perez został ekskomunikowany w roku 1989 po mordzie dokonanym przez jego oddział na biskupie diecezji Arauca.

Podstawowym problemem lewackich księży jest ich brak wiary w prawdziwego Boga. Zafascynowani komunizmem, finansowani przez Sowiety i Kubę wyimaginowali sobie Jezusa‑rewolucjonistę, który gdyby dziś żył na ziemi z pewnością wstąpiłby w szeregi jakiegoś „ludowego frontu wyzwolenia”, by za pomocą kałasznikowa egzekwować przestrzeganie marksistowskiej wersji ośmiu błogosławieństw.

Myliłby się jednak ten, kto by sądził, że księża‑lewacy to jakieś novum zrodzone w nękanej przez biedę i nierówności Ameryce Łacińskiej. Już wszak rewolucja francuska miała swojego „wściekłego” księdza Jakuba Roux, gotowego sztyletem wymierzać sprawiedliwość społeczną każdemu „uprzywilejowanemu”. A z naszego podwórka wspomnijmy księdza Piotra Ściegiennego, który sto sześćdziesiąt dziewięć lat temu zagrzewał chłopów do walki z uciskiem słowami, których nie powstydziliby się Manuel Perez czy Camillo Torres Restrepo: Bijcie, zabijajcie nieprzyjaciół waszych; mordujcie urzędników, którzy was uciskają i krew waszą wysysają.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Akademia Francuska (Académie Française) zdecydowała o feminizacji nazw  niektórych zawodów. Dość często używane przez zwolenników lewicy formy żeńskie niektórych funkcji, często brutalnie raniące uszy, stosowane są także w języku polskim. We Francji nad formami językowymi czuwa jednak jedna z najstarszych instytucji tego kraju – Akademia. Teraz i ona ugina się pod naporem politycznej poprawności.

 
 

W obliczu dominacji konserwatystów w składzie Sądu Najwyższego przez Stany Zjednoczone przechodzi proaborcyjny kontratak Demokratów. Jego przejawem są libertyńskie przepisy uchwalone w Nowym Jorku. Obawy budzą też radykalnie proaborcyjne poglądy kandydatów do dominacji prezydenckiej z Partii Demokratycznej. Jednym z nich jest Bernie Sanders.

 

 

Granica politycznej poprawności w Niemczech została ponownie przekroczona. Lewicowi politycy z partii „Zielonych” dokonali osobliwej interpretacji imigranckiego paktu z Marrakeszu i chcą przyjmować jako uchodźców tylko osoby niewykształcone. Tak podpowiada im poczucie globalnej sprawiedliwości.

 

Modlitwa i milczenie. W taki sposób katolicy zebrani na placu św. Sylwestra w Rzymie protestowali przeciwko skandalowi nadużyć seksualnych w Kościele. Swoim działaniem chcieli podkreślić, że ogromny kryzys wśród duchowieństwa wiąże się wprost z niepodejmowaniem walki z homoseksualizmem. Czy ich głos zostanie dostrzeżony?

 

„Pan ambasador usłyszał, jacy ludzie ponieśli śmierć w wyniku wyroku wydanego przez Stefana Michnika. Miałem poczucie, że ambasador był poruszony sekwencją zbrodni Michnika, którą przedstawiłem” – powiedział wiceszef polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.