11 listopada 2019

W całym kraju odbywają się obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości

(Fot. M. Kaźmierczak / Forum)

Msze Święte za ojczyznę, parady wojskowe, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, marsze złożą się w całym kraju na obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości od złożenia wieńców pod pomnikami Ojców Niepodległości: Marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa i Wojciecha Korfantego.

Wesprzyj nas już teraz!

Następnie wraz z Małżonką oraz kierownictwem Kancelarii Prezydenta RP, a także członkami rządu i parlamentarzystami bierze udział w porannej Mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

 

Podczas Eucharystii płonie Świeca Niepodległości ofiarowana Warszawie przez Piusa IX w 1867 roku z życzeniem, by zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie już wolna. W 1920 r. kard. Edmund Dalbor wraz z arcybiskupem metropolitą warszawskim kard. Aleksandrem Kakowskim przywieźli świecę z Watykanu do archikatedry warszawskiej, gdzie podczas uroczystej Eucharystii zapalił ją marszałek Sejmu Ustawodawczego Wojciech Trąmpczyński na znak tego, że Ojczyzna odzyskała wolność.

Ten historyczny moment przerodził się już w tradycję zapalania świecy w czasie Święta Niepodległości. Jest ona symbolem spełnienia marzeń wielu poprzedzających nas pokoleń, które w czasach zaborów przechowały w sercach ideę wolnej Ojczyzny i tej idei poświęcały swe wysiłki, a nieraz także życie.

W południe prezydent Duda tradycyjnie uhonoruje wysokimi odznaczeniami państwowymi osoby zasłużone dla Ojczyzny, wcześniej weźmie także udział w uroczystej odprawie wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wygłosi ponadto okolicznościowe przemówienie na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Wieczorem prezydent uda się do Rypina (województwo kujawsko-pomorskie), gdzie będzie uczestniczył w uroczystości nadania skwerowi „100-lecia Odzyskania Niepodległości”. Weźmie też udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych. Tam także planowane jest wystąpienie prezydenta RP.

Pod hasłem „Miej w opiece naród cały” ulicami stolicy przejdzie X Marsz Niepodległości. Jego organizator, Stowarzyszenie „Marsz Niepodległości” podkreśla, że polska tożsamość narodowa jest nierozłącznie związana z wiarą katolicką, dlatego na hasło najpopularniejszej w ostatnich latach manifestacji patriotycznej w Polsce wybrano słowa pochodzące ze znanej pieśni maryjnej „Z dawna Polski Tyś Królową”.

Marsz wyruszy o godz. 15:00 tradycyjnie z ronda Dmowskiego i przejdzie Alejami Jerozolimskimi, a jego trasa zakończy się na błoniach przy Stadionie Narodowym.

Uroczystości lokalne

Lokalne uroczystości patriotyczne organizowane są także na poziomie lokalnym. Świętujemy dziś niepodległość w różny sposób: uczestnictwem w modlitwach, na paradach wojskowych, festynach, biegach i innych imprezach sportowych oraz w wydarzeniach kulturalnych.

W Krakowie Mszy św. za Ojczyznę o godz. 10:00 w katedrze na Wawelu przewodniczył będzie abp Marek Jędraszewski. O godz. 12:00 w katedrze zabrzmi Hymn Narodowy.

 

Msze święte w intencji Ojczyzny celebrowane będą tego dnia w świątyniach w całym kraju. Na przykład w białostockiej archikatedrze Mszy św. za Ojczyznę o godz. 11.00 będzie przewodniczył i wygłosi homilię metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda.

Wojewódzkie obchody odzyskania niepodległości odbędą się 11 listopada w Olsztynie. Rozpoczną się Mszą św. w konkatedrze św. Jakuba o godz. 11:00. Liturgii przewodniczył będzie abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Powołany w ramach zeszłorocznych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości ogólnopolski program „Niepodległa” przewiduje w tym roku ponad 700 wydarzeń rocznicowych w całym kraju.

Warszawiacy i turyści będący 11 listopada w stolicy są zaproszeni na Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Od 13:00 do 20:30 zaplanowano mnóstwo atrakcji. Główne wydarzenia odbędą się na trzech scenach – muzycznej, tanecznej i dla dzieci. Odbędzie się też m.in. parada zabytkowych konnych powozów, pokaz automobili z lat 1920–1950 ze zbiorów Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach k. Warszawy oraz wystawa zabytkowych sikawek konnych i powozów z Muzeum M. K. Szuster w Budziskach (gmina Halinów).

Na Krakowskiem Przedmieściu będzie można także spotkać wytworne damy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Bluszcz” w eleganckich przedwojennych strojach, a porządku strzec będą policjanci w historycznych mundurach. Impreza rozpocznie się odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego na scenie tanecznej oraz na scenie dla dzieci.

Źródło: KAI

RoM

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 784 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram