DZIŚ JEST:   20   CZERWCA   2018 r.

Bł. Benigny z Trzebnicy
 
 
 
 

W całej Europie blokowane są tureckie wiece. Duńczycy poprosili premiera o przełożenie wizyty

W całej Europie blokowane są tureckie wiece. Duńczycy poprosili premiera o przełożenie wizyty
fot.REUTERS/Yves Herman/FORUM

Premier Danii Lars Lokke Rasmussen zaapelował w niedzielę do szefa tureckiego rządu Binali Yildirim, by przełożył zaplanowaną w tym miesiącu wizytę z powodu „napięć” między Turcją a Holandią. Przedstawicieli tureckiego rządu nie wpuścili do swojego kraju Holendrzy. Niemcy, Szwajcarzy i Austriacy nie zgodzili się jednak na wiece poparcia dla referendum w sprawie zmiany tureckiej konstytucji.


- Taka wizyta nie może odbywać się w świetle obecnych ataków Turcji przeciwko Holandii. Dlatego zaproponowałem mojemu tureckiemu koledze, by przełożyć nasze spotkanie – stwierdził premier Danii Lokke Rasmussen.


- W normalnych okolicznościach byłaby to przyjemność powitać (Yildirima), z którym prowadziłem już szczery i konstruktywny dialog w dniu 10 grudnia w Ankarze – dodał.

 

Wizyta tureckiego premiera została zaplanowana na 20 marca. Duński premier zwrócił uwagę dziennikarzy na poważne problemy z przestrzeganiem demokratycznych zasad w Turcji.

 

W miniony weekend holenderskie władze nie zezwoliły na lądowanie w Rotterdamie samolotu z tureckim ministrem spraw zagranicznych, a także nie zezwoliły na wjazd samochodem jednej z minister. Przedstawiciele tureckich władz zamierzali wziąć udział w wiecach poparcia dla obecnego prezydenta Turcji organizowanych przez mniejszość turecką.


16 kwietnia w Turcji odbędzie się referendum w sprawie przyznania znaczenie szerszych uprawnień prezydentowi Recep Tayyipa Erdoganowi.

 

Erdogan oskarżył holenderskie władze, że zachowują się jak naziści. Po afroncie dyplomatycznym, jaki spotkał turecką minister rodziny, której policja z Rotterdamu nie zezwoliła wejść na teren konsulatu tureckiego w sobotę wieczorem, wybuchły zamieszki. W niedzielę rano holenderska policja przy pomocy armatek wodnych i wskutek bezpośredniej interwencji z psami próbowała rozproszyć demonstracje. Tłum około tysiąca Turków wymachujących tureckimi flagami zaczął rzucać kamieniami i butelkami.

 

Protestujący domagali się wpuszczania minister Fatmy Betul Sayan Kayi. Policja aresztowała 12 najbardziej agresywnych osób. Rzeczniczka policji Patricia Wessels wyjaśniła, że mężczyznom postawiono zarzuty związane ze stosowaniem przemocy i zakłócaniem porządku publicznego. Wessels dodała, że siedem osób zostało rannych, w tym policjant, który złamał rękę.

 

Do zdarzenia doszło niecały dzień po tym, jak władze holenderskie nie zezwoliły na lądowanie ministra Cavusoglu. Szef tureckiego MSZ zagroził ostrymi sankcjami ekonomicznymi i politycznymi. Później, po przybyciu do Stambułu stwierdził: - Decyzja ta jest skandalem i niedopuszczalna w każdym calu. To nieprzestrzeganie praktyk dyplomatycznych.


Minister rodziny, która została odeskortowana do Niemic, skąd prywatnym samolotem odleciała do Stambułu mówiła: - Świat musi zająć stanowisko w imię demokracji przeciw temu faszystowskiemu czynowi! Takie zachowanie wobec minister kobiety nie można zaakceptować.  


Decyzję o niewpuszczeniu tureckiej minister podjął burmistrz Rotterdamu na podstawie specjalnych uprawnień niedawno mu przyznanych.

 

16 kwietnia w Turcji odbędzie się referendum w sprawie zmiany konstytucji. Jeśli uczestnicy wypowiedzą się na „tak”, wówczas republika parlamentarna przekształci się w system prezydencki. Erdogan otrzyma nowe kompetencje w zakresie decydowania o budżecie państwa, mianowania ministrów i sędziów, a także prawo do rozwiązania parlamentu. Jednak, aby móc wprowadzić w zycie nowelę konstytucyjną konieczne są głosy poparcia Turków nie tylko z kraju, ale także zza granicy. Poza Turcją mieszka około 5,5 mln obywateli tureckich, z czego 1,4 mln uprawnionych do głosowania żyje w Niemczech.

 

Wcześniej w kilku miastach niemieckich: w Gaggenau, Kolonii i Frechen lokalne władze odwołały tureckie wiece pod pretekstem zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego. W następstwie odwołania, Erdogan porównał niemieckich urzędników do „nazistów”. – Wasze praktyki nie różnią się od praktyk nazistów z przeszłości. Myślałem, że to już się kończyło dawno temu, ale myliłem się – komentował Erdogan.

 

Turecki prezydent nazwał władze holenderskie także „nazistami i pozostałościami faszystów”. Holenderski premier Mark Rutte odparł, że rozumie, iż prezydent Erdogan jest zły, ale mówiąc w ten sposób przekroczył granice.


W piątek także szwajcarska policja zablokowała wiec poparcia dla referendum w Turcji w kantonie Argau i Zurychu, i to tuż przed zaplanowaną wizytą tureckiego ministra spraw zagranicznych. W tej sytuacji Anakra odwołala wizytę.

 

Na spotkania z tureckimi politykami nie zgodzili się także Austriacy. W mieście Hoerbranz władze nie wyraziły zgody na „prezentację książki" z udziałem byłego tureckiego ministra energii Taner Yildiza. Policja twierdziła, że organizatorzy w rzeczywistości planowali „wiec polityczny”, który mógł zgromadzić około 400 osób, co – ich zdaniem – rodziło ryzyku „zakłócania porządku publicznego”.

 

 

Źródło: thelocal.de., thelocal.ch., thhelocal.dk.,

AS
DATA: 2017-03-13 14:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

6 państw to cała Europa? Chyba spora część lewackiej Europy. Ale to zachwyca widać redakcję. Wg mnie, to było nielegalne postępowanie władz Holandii (to analizowałem dokładniej)
ponad 1 rok temu / Skanderbeg
 
Turcja już przestała być potrzebna zachodowi i teraz starają się być twardzi dla Erdogana. Ale już jest za późno, i swoimi działaniami tylko przysparzają mu większego poparcia. Teraz to już na bank Erdogan zwycięży, a ludzie poprą zmiany w konstytucji.
ponad 1 rok temu / veritas
 
turcy i turcja to ewidnetny totalitaryzm islamski. Każde swoje niezadowolenie obracają w czyny wandalizmu i terroru. I nie jest to tylko turków cecha - to cecha każdego muzułmanina. Islam cały czas tkwi w VII wieku i niezależnie od tego, jakbyśmy byli tolerancyjni dla tej faszystowskiej ideologii społeczno-państwowej nigdy, ale to nigdy muzułmanie nie będą w stanie zaakceptować innych zasad, religii, ludzi, prawa stanowionego, sąsiedztwa które są spoza islamu.
ponad 1 rok temu / odszkodowania
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.