DZIŚ JEST:   29   MARCA   2020 r.

V Niedziela Wielkiego Postu
Św. Stefan IX, papież
Św. Bertold, kapłan
 
 
 
 

W byłym niemieckim obozie koncentracyjnym odkryto dowody zbrodni narodowych socjalistów

W byłym niemieckim obozie koncentracyjnym odkryto dowody zbrodni narodowych socjalistów
Foto: Adam Białous

W wyniku prac poszukiwawczych przeprowadzonych przez IPN na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy (woj. dolnośląskie), ujawniono szczątki 64 osób. Trwa zabezpieczanie materiału DNA. W jamie grobowej, ktorą jest zasypany schron przeciwlotniczy, znaleziono również około 300 przedmiotów. Kolejny etap prac odbędzie się wiosną 2018 roku.

 

Prowadzone do tej pory prace na terenie obecnego muzeum Gross-Rosen, ze względu na coraz gorsze warunki atmosferyczne, trzeba było póki co zakończyć. Wszystkie czynności dokonywane są w ramach śledztwa prokuratury IPN we Wrocławiu. Wskutek przeprowadzonych poszukiwań i ekshumacji ujawniono szczątki 64 osób. Są to najpewniej ofiary niemieckiej zbrodni nazistowskiej, więźniowie obozu. Podjęte szczątki ludzkie zostały przekazane do Zakładu Medycyny Sądowej Akademii Medycznej we Wrocławiu, w celu przeprowadzenia tam oględzin sądowo-lekarskich i sekcji zwłok.

 

Miejsce, w którym zostały pogrzebane szczątki ludzkie, zlokalizowano na podstawie pisemnej relacji obywatela Belgii, jaką w ostatnim czasie pozyskało Muzeum Gross-Rosen. Autor relacji był w Gross-Rosen więźniem, a jednocześnie lekarzem obozowym.  Ten naoczny świadek opisał sytuację, kiedy to Niemcy w lutym 1945 r., przed ewakuacją kilku tysięcy więźniów obozu koncentracyjnego, zamordowali wszystkich tych, którzy ich zdaniem, byli za słabi, żeby szybko maszerować.

 

Ciała swoich ofiar zakopali w szczelinie przeciwlotniczej, czyli w tunelu wydrążonym w ziemi i zabezpieczonym żelbetonem, który stanowił dla załogi obozu schron w czasie bombardowania z powietrza. Jak informuje IPN: „Przeprowadzone dotychczas prace pozwoliły na przebadanie ok.

25 % powierzchni szczeliny przeciwlotniczej. Dalsze prace, ze względu na warunki atmosferyczne, planowane są wiosną 2018 roku”.  Tak więc szczątki 64 osób znaleziono, zbadawszy jedynie czwartą część tego swoistego grobowca. Ile zostanie ich jeszcze odkrytych?

 

„Poza szczątkami ludzkimi ujawniono szereg (ponad 300) artefaktów stanowiących wyposażenie obozowe lub będące rzeczami osobistymi osób, których szczątki odkryto. Są to miski, kubki, łyżki, termometr, okulary, a także dziurkacz biurowy, gaśnica, taczka itp. Zabezpieczono trzy blaszki z numerami mogącymi być numerami więźniów (przedmioty samodzielnie przez nich wykonane). Po odczytaniu numerów zostaną one porównane z numerami więźniów z bazy Muzeum Gross-Rosen.” - czytamy w komunikacie IPN

 

Niemiecki obóz koncentracyjny Gross-Rosen istniał w latach 1940 –45. Jego nadzorcami było w tych latach 900 SS-manów. Najgorszy był Karl Gallasch, który każdego dnia zabijał kilku więźniów. Obóz Gross-Rosen  miał też na Dolnym Śląsku swoje podobozy. W sumie w obozie i podobozach więzionych było około 140 tys. ludzi – Żydów z różnych części Europy, Polaków, jeńców radzieckich. Więźniowie m.in. w nieludzkich warunkach wydobywali granit. Niemcy zamordowali w Gross-Rosen około 40 tys. osób. Setki zmarły podczas ewakuacji obozu w lutym 1945 roku w tzw. marszu śmierci. Prawie wszystkie ciała swoich ofiar, tak jak w innych obozach i miejscach egzekucji, niemieccy oprawcy spalili w roku 1944- 45, tak aby zatrzeć ślady swojej zbrodni. Obecne więc odkrycie szczątek ludzkich na terenie dawnego obozu w Gross-Rosen jest wyjątkowe i dokumentujące zbrodnie popełnione podczas wojny przez Niemcy, w których niestety dziś nierzadko zakłamuje się prawdę bezczelnym używaniem w mediach sformułowania „polskie obozy zagłady”. 

 

 

Adam Białous

 

 


DATA: 2017-11-08 13:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Obrzydliwe niemieckie zbrodnie dokonane przez nazistowskie bestie. Ukraincy byli jeszcze gorsi i dzis tez sa lepsi! Oni swoje bestie juz postawili na pomnikach!
ponad 2 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 
Dopiero teraz ofiary zaznają spokoju mogąc być pochowane godnie z obrzędkiem pogrzebowym.Pokój ich duszą ...(*)
ponad 2 lata temu / Sprawiedliwość
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.