DZIŚ JEST:   15   LIPCA   2020 r.

Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
 
 
 
 

W Bydgoszczy odbyły się obchody 75. rocznicy zbrodni katyńskiej

W Bydgoszczy odbyły się obchody 75. rocznicy zbrodni katyńskiej

Duchowni, przedstawiciele władz różnych szczebli oraz licznie przybyli wierni wzięli udział w uroczystościach 75. rocznicy zbrodni katyńskiej, które zainaugurowano Mszą św. w Sanktuarium Nowych Męczenników na bydgoskich Wyżynach.

 

W wygłoszonym słowie ks. prałat Józef Kubalewski podkreślił, że Katyń w świadomości historycznej Polaków jest miejscem przeklętym. Dodał, że prawda o zamordowaniu tysięcy polskich oficerów przez długi czas była konsekwentnie ukrywana i fałszowana. - Choć po latach ujrzała światło dzienne, to jednak po dziś dzień rodziny ofiar nie doczekały się szczerych przeprosin ani rehabilitacji. Pojawia się więc dramatyczne pytanie, dlaczego tak jest, dlaczego tak długo trwa odkrywanie pełnej prawdy o tamtej zbrodni? Dlaczego czas odzyskanej wolności wyjaśnił tak niewiele polskich problemów, których wyjaśnienia i rozwiązania domaga się poczucie sprawiedliwości i pamięć o niewinnych ofiarach? Dlaczego zło nie potrafi być jednoznacznie nazwane złem, a zbrodnia zbrodnią? - pytał proboszcz parafii Świętych Polskich Braci Męczenników, a zarazem kustosz sanktuarium.

 

Na zakończenie ks. prałat Józef Kubalewski podkreślił, że w 75. rocznicę tej potwornej zbrodni z wiarą modlimy się za wspaniałych polskich patriotów, którzy miłość do ojczyzny przypieczętowali krwią i własnym życiem.

 

Ważnym momentem uroczystości było poświęcenie odnowionych symbolicznych kwater ofiar mordu katyńskiego, które znajdują się przed sanktuarium. - Spotykamy się kolejny raz przy krzyżu katyńskim i symbolicznym cmentarzu naszych bliskich ojców, braci i krewnych, aby oddać im hołd, uczcić ich pamięć i modlić się. Nazwa „Katyń” do dziś budzi grozę, jest symbolem zbrodni ludobójstwa popełnionego na jeńcach wojennych na mocy decyzji członków Biura Politycznego Wszechrosyjskiej Komunistycznej Partii (bolszewików) z 5 marca 1940 roku - powiedziała Izabella Montowska.

 

Prezes Rodziny Katyńskiej w Bydgoszczy przy Klubie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP dodała, że sprawa Katynia była dla wojennej Polski punktem zwrotnym, „a dla wielkiej polityki próbą, z której mordercy wyszli zwycięsko, bo ważniejsze były wojenne sojusze”. - Dzisiaj z Europy znikają powoli ostatnie relikty totalitaryzmu i wyzwolona pamięć o przeszłości dopomina się o należne jej miejsce. Wywabianie białych plam z historii jest zabiegiem delikatnym i długotrwałym, bo przecież za słowami, które fałszowano lub przemilczano tak długo, stoją losy konkretnych ludzi - naszych bliskich. Ból prawdziwy naszych osieroconych rodzin – powiedziała Montowska.

 

Symboliczną nekropolię zaprojektował i wykonał artysta plastyk Jan Kaja, wnuk katyńczyka. Natomiast autorami elementów rzeźbiarskich są Alina i Gracjan Kaja.

 

KAI

mat

 

 


DATA: 2015-04-26 17:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.