DZIŚ JEST:   21   LUTY   2019 r.

Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 28  >   ŚWIAT

Piotr Doerre

W braterskim uściskuPrzed kilkoma tygodniami byliśmy świadkami niezwykłego wydarzenia. Oto przebywający z oficjalną wizytą w Polsce, i podejmowany z honorami należnymi głowie państwa na Zamku Królewskim w Warszawie, zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyryl wspólnie z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupem Józefem Michalikiem wezwał do pojednania między narodami polskim i rosyjskim i do wspólnego upomnienia się o miejsce Boga we współczesnym świecie.

Choć obydwie strony podkreślały, że ich spotkanie ma znaczenie przede wszystkim religijne, od razu pojawiło się wiele pytań o polityczny kontekst tego wydarzenia. Media, zwykle tak niechętne Kościołowi, obwieściły nagle, że wspólne przesłanie stanie się aktem tak przełomowym dla stosunków między Polakami i Rosjanami, jak słynny list biskupów polskich z roku 1965 dla pojednania polsko‑niemieckiego. Czy nie ma w tym jednak sporej przesady? Wówczas rękę wyciągali jedni biskupi do drugich, pozostając cały czas w obrębie jednej wspólnoty katolickiej i jednej cywilizacji, chodziło zaś o to, by zmniejszyć wykopaną przez wojnę straszliwą przepaść między narodami czującymi do siebie autentyczną nienawiść. Tym razem porozumiewające się strony należą do różnych wyznań i właściwie różnych cywilizacji, trudno natomiast mówić o jakiejś otwartej wrogości między samymi narodami.

Wzajemnych dobrych stosunków między dwoma narodami nie można zbudować na deklaracjach zbyt ogólnikowych, unikających nazywania rzeczy po imieniu, a tym jest brak we wspólnym dokumencie jednoznacznego wskazania komunizmu jako ideologii winnej cierpienia obydwu narodów. Wiąże się z tym również problem braku wiarygodności Cyryla I – dawnego agenta KGB i wykonawcy polityki putinowskiego reżimu – dla polskich katolików. Trudno zresztą uznać zwierzchnika rosyjskiej Cerkwii prawosławnej za duchowego przywódcę całej Rosji – ochrzczeni prawosławni stanowią w niej co prawda największą grupę religijną (drudzy są muzułmanie), nieco ponad 50 procent mieszkańców kraju, jednak tylko co dziesiąty z nich podtrzymuje swój związek z Cerkwią praktykując przynajmniej raz w miesiącu. Według różnych statystyk, jedynie 2–3 procent obywateli rosyjskich to prawosławni stale praktykujący i przystępujący do sakramentów. Dla porównania: w Polsce odsetek uczęszczających na coniedzielną Mszę w Kościele katolickim wynosi od 40–50 procent.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Prezydent Donald Trump powiedział w środę, że cła na samochody przywożone z Europy są czymś o czym „z pewnością myślimy”. Departament Handlu ma sprawdzić, czy importowane pojazdy i części stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA.

 
 

Szymon Szynkowski vel Sęk zaznaczył, że strona polska liczy na słowa przeprosin za wypowiedź Israela Katza, mówiącego o antysemityzmie Polaków „wyssanym z mlekiem matki”. Wiceszef MSZ uważa, że izraelscy politycy powinni złożyć stosowne deklaracje jeszcze przez wyborami w tym kraju.

 

Juan Jose Aguirre, biskup pracujący niemal czterdzieści lat w Republice Środkowoafrykańskiej podzielił się swoimi przemyśleniami na temat kryzysu trawiącego obecny Kościół. Wymienił trzy powody takiego stanu rzeczy. Jednym z nich jest przyjmowanie do seminariów homoseksualistów w latach ’70 XX wieku.

 

Według tradycyjnego kalendarza pierwszy wtorek po trzeciej niedzieli przed Wielkim Postem – w tym roku przypadający 19 lutego – jest poświęcony modlitwie Jezusa w Ogrójcu, będącej być może najboleśniejszą chwilą Jego Męki – duchowego, a nie cielesnego cierpienia – którego kulminacją jest krwawy pot (Łk 22,43-44).

 

Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił zażalenie burmistrza Hajnówki i tym samym uchylił ostatecznie wydany przez niego zakaz przeprowadzenia IV Marszu Żołnierzy Wyklętych. Impreza odbędzie się 23 lutego.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.