DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 

W Betlejem chrześcijanie są obywatelami drugiej kategorii

W Betlejem chrześcijanie są obywatelami drugiej kategorii
By random exposure (Katharinenkirche - Detail) [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Jeszcze w dziewiętnastym wieku chrześcijanie stanowili aż 60 proc. wszystkich mieszkańców Betlejem. Obecnie – jak wynika z badań Centrum Spraw Publicznych w Jerozolimie – w miejscu narodzin Chrystusa mieszka zaledwie 10 proc. chrześcijan. Ci, którzy nie uciekli w latach 40. czy 60. dwudziestego wieku w obawie przed wojną, teraz zmagają się z dyskryminacją ze strony wyznawców islamu.


Wbrew oficjalnym zapewnieniom burmistrza Betlejem o niedyskryminacji, chrześcijanie na obszarach kontrolowanych przez wyznawców islamu żyją jako dhimmis, czyli obywatele drugiej kategorii. Chrześcijanie, którzy chcą opuścić Autonomię Palestyńską, nie mogą sprzedać swojej własności innym wyznawcom Chrystusa. Dom lub sklep można odsprzedać wyłącznie muzułmaninowi.


Podobnie jak w innych krajach, gdzie dominuje islam, chrześcijanki często padają ofiarami gwałtów i zmuszane są do konwersji. Rodziny nawet nie zgłaszają przypadków napaści na tle seksualnym, by uchronić się przed odwetem. Arabowie wykorzystują także domy chrześcijan do prowadzenia ostrzału izraelskich żołnierzy. Podczas oblężenia Bazyliki Narodzenia Pańskiego w 2002 roku, terroryści islamscy ostrzeliwali wojska izraelskie z sanktuarium w Betlejem, w międzyczasie bezczeszcząc wnętrze kościoła.


Wyznawcy islamu palą sklepy chrześcijan, kradną ich nieruchomości, budują meczety obok kościołów i zakłócają nabożeństwa chrześcijańskie. W 2013 roku kilka rodzin z Betlejem i Ramallah napisało list do prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa. Opisano w nim ponad 150 udokumentowanych przypadków kradzieży ziemi, przymusowej konwersji, gróźb śmierci i przemocy fizycznej.


Zgodnie jednak z islamską doktryną, osoby wyznające religię inną niż islam, a znajdujące się pod panowaniem islamu, nie mogą zeznawać przeciwko muzułmanom. Cchrześcijanie nie mają praktycznie możliwości dochodzenia swoich praw przed sądami. Ci, którzy złożyli skargi, wciąż czekają na ich rozpatrzenie.Źródło: GI, AS.


DATA: 2014-09-30 07:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak tak czytam o tej sekcie pokoju, zwanej szumnie religia islamu, nachodzi mnie tylko jedno, NIE dla islamu, zwlaszcza w Polsce! Niech ich reka nie korci budowac u nas jakies meczety! Polacy, jednoczcie sie w Chrystusie i buncie przeciwko sekcie mahomecika!
ponad 5 lat temu / Lukasz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.