DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

W Belgii otwarto sklepy, ale zakaz sprawowania kultu przedłużono aż do 15 stycznia

W Belgii otwarto sklepy, ale zakaz sprawowania kultu przedłużono aż do 15 stycznia
źródło: pixabay.com
#KORONAWIRUS    #WIARA    #RELIGIA    #BELGIA

Belgijskie władze już nie kryją, że walczą z religią. Zdecydowano się przedłużyć zakaz publicznego kultu aż do połowy stycznia – przy poparciu biskupów - jednocześnie zezwalając na otwarcie sklepów. Katolicy nie będą mogli uczestniczyć we Mszy świętej w okresie Bożego Narodzenia.

 

Pod koniec października belgijski rząd ogłosił powrót do ogólnokrajowych obostrzeń. Restrykcje wprowadzono 2 listopada, zakazując m.in. publicznego kultu. Miały one przestać obowiązywać w połowie grudnia, ale teraz władze zdecydowały się przedłużyć zakaz aż do połowy przyszłego miesiąca. Episkopat zachęca wiernych do odwiedzania świątyń i skupieniu się na prywatnej modlitwie, zachowują epidemiczne środki dot. dystansowania, noszenia maseczek itp.

 

Decyzja rządu jest kontrowersyjna chociażby dlatego, że w sytuacji przedłużenia blokady kościołów i to w okresie świątecznym jednocześnie zezwolono na ponowne otwarcie wszystkich sklepów, muzeów i basenów. Jakby tego było mało, belgijscy biskupi zaapelowali do wiernych, by „wyrazić solidarność ze środkami rządu mającymi na celu przeciwdziałanie pandemii, uniknięcie jak największej liczby ofiar oraz złagodzenie presji na system opieki zdrowotnej”. W komunikacie dodano co prawda, że: „Biskupi, podobnie jak wielu wierzących, uważają blokadę publicznych uroczystości religijnych w kościołach za ograniczenie doświadczenia ich wiary”. Wyrazili gotowość do „wznowienia dialogu” z rządem w sprawie kultu religijnego i dodali, że „urzędnicy parafialni” powinni „zezwalać” ludziom na „odwiedzanie szopki” w okresie Bożego Narodzenia i otwierać kościoły na prywatną modlitwę.

 

Tymczasem belgijskie władze nie kryją, że wprowadzone obostrzenia to forma walki z religią. Minister spraw wewnętrznych Annelies Verlinden zapowiedziała, że policja będzie surowo egzekwować ich przestrzeganie. W okresie Bożego Narodzenia policjanci mają nachodzić rodziny, by sprawdzić, czy nie są łamane ograniczenia dotyczące Covid-19. Portal Life Site News przypomina, że posunięcie rządu w sprawie kultu religijnego nie jest bezprecedensowe, ponieważ sami biskupi dobrowolnie zamknęli kościoły w marcu tego roku. W specjalnym oświadczeniu stwierdzili wówczas, że  „z powodu rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa COVID-19 biskupi Belgii podjęli dziś decyzję o zawieszeniu wszystkich publicznych celebracji liturgicznych w naszym kraju”. Zaprzestali nawet udzielania chrztów.

 

„Komitet Zatroskanych Katolików” zaapelował do episkopatu i nuncjusza papieskiego o podjęcie działań w celu wznowienia kultu publicznego. Kanonista Philip Gray, pełniący funkcję szefa Fundacji św. Józefa i dyrektor Catholics United for the Faith (CUF), przypomina, że zgodnie z prawem kanonicznym ochrzczeni katolicy „mają prawo do przyjmowania sakramentów, jeśli proszą o to w odpowiednim czasie i są odpowiednio przygotowani”. Działania hierarchów belgijskich skrytykował bp Atanazy Schneider, wskazując, że „biskupi, którzy nie tylko nie dbają o to, ale bezpośrednio odmawiają wiernym dostępu do sakramentów, zwłaszcza do sakramentu Najświętszej Eucharystii i Sakramentu Pokuty, zachowują się jak fałszywi pasterze, którzy szukają własnej korzyści”.

 

W liście otwartym opublikowanym jeszcze w maju br. duchowni na czele z byłym nuncjuszem papieskim arcybiskupem Carlo Maria Viganò i kardynałami Gerhardem Müllerem, Josephem Zen oraz Janisem Pujatsem przypomnieli politykom na całym świecie, iż „państwo nie ma prawa ingerować z jakiegokolwiek powodu w suwerenności Kościoła. Ta autonomia i wolność są wrodzonym prawem, które nasz Pan Jezus Chrystus dał Kościołowi w dążeniu do własnych celów. Dlatego jako pasterze stanowczo zapewniamy sobie prawo do samodzielnego decydowania o sprawowaniu Mszy świętej i sakramentów, tak samo domagamy się całkowitej autonomii w sprawach podlegających naszej bezpośredniej jurysdykcji, takich jak: normy liturgiczne i sposoby udzielania Komunii oraz sakramentów”.

 

Agencja AP podaje, że otwarcie we wtorek wszystkich sklepów wynika z zachęcających danych dot. spadającej liczby zakażonych i osób przyjmowanych do szpitala. Zgodnie z przepisami w sklepie można przebywać maksymalnie przez pół godziny. Restauracje i bary na razie pozostają zamknięte. Agencja dodaje, że mimo nawoływania władz do dystansowania się i noszenia maseczek, dużo ludzi tych ograniczeń nie przestrzega.

 

Źródło: lifesitenews.com, apnews.com

AS


DATA: 2020-12-03 11:52
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ale b...dele są otwarte, jako usługi pierwszej potrzeby. Belgia to wydmuszka.
1 miesiąc temu / Radek
 
Gerwaz w Kościele Chleb jest za darmo.
1 miesiąc temu / Ikstees
 
No cóż jeżeli hierarchia kościelna traktuje Kościół jak firme czy sklep ,to firmy jakoś może będą funkcjonować natomiast Kościół nie.Myśle wiec że Pan Bóg nie da z siebie robić żartów i dopuszcza do tego bo po co Mu kościół - sklep.
1 miesiąc temu / Andrzej.
 
@gerwasz A na basenie kupisz chleb? Ba, czy w pracy kupisz chleb? Albo w domu?
1 miesiąc temu / aaa
 
w Belgii religia traktowana jest jak folklor
1 miesiąc temu / ewa
 
To chyba normalne. Czy w kościele kupimy chleb?
1 miesiąc temu / gerwaz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.