DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2020 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

W Arktyce robi się coraz goręcej. NATO i Rosja spierają się o militarną obecność

W Arktyce robi się coraz goręcej. NATO i Rosja spierają się o militarną obecność
Mil.ru [CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)]
#ARKTYKA    #NATO    #ROSJA    #FEDERACJA ROSYJSKA    #KONFRONTACJA    #ISLANDIA    #NORWEGIA    #OCEAN

Tereny wokół północnego bieguna Ziemi mogą stać się areną strategicznej konfrontacji NATO i Federacji Rosyjskiej. Pakt Północnoatlantycki obawia się rosnącej obecności militarnej Rosji na Oceanie Arktycznym, w Moskwie z niepokojem obserwowane są wielkie ćwiczenia wojskowe NATO przy granicy Rosji i intensyfikacja lotów patrolowych z bazy w Islandii.

 

Podczas listopadowego Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w kanadyjskim Halifax problem zwiększenia obecności wojskowej Rosji w Arktyce stał się jednym z ważniejszych aspektów dzisiejszych relacji członków NATO i Federacji Rosyjskiej. Odpowiedzią Paktu Północnoatlantyckiego ma być zacieśnienie współpracy krajów członkowskich w obszarze położonym wokół bieguna północnego.

 

W dokumencie przyjętym w Halifax stwierdza się, że Sojusz Północnoatlantycki jest „rozczarowany” modernizacją Północnej Floty Rosyjskiej oraz rozbudową infrastruktury wojskowej, zwiększeniem obecności lotnictwa i floty marynarki wojennej w obszarze arktycznym. NATO obawia się także zaangażowania Chin na wodach Oceanu Arktycznego, widząc zainteresowanie Moskwy i Pekinu wykorzystaniem szlaków handlowych, coraz bardziej dostępnych dla żeglugi w wyniku topnienia lodu w Arktyce.

 

Rosnące od kilku lat napięcie między Rosją i Zachodem w obszarze arktycznym przejawia się w rozbudowie baz wojennych w skali, jaka miała ostatnio miejsce w szczytowym okresie „zimnej wojny”. Już w 2015 roku Rosja planowała otwarcie 10 nowych baz lotniczych, wzmocnienie potencjału Floty Północnej, w szczególności liczby podwodnych okrętów atomowych, zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych. W ramach dozbrojenia, wojska lądowe wzmocniły się o bazy przy granicy Finlandii i Norwegii, a obecność specsłużb wzrosła o 30 proc.

 

W tym roku ze strony NATO popłynął niemniej silny sygnał ostrzegawczy w kierunku Moskwy. W przeprowadzonych na przełomie października i listopada manewrach Trident Juncture 2018 wzięło udział ok. 50 tys. żołnierzy, siły powietrzne Wielkiej Brytanii wzmocniły ochronę Arktyki, korzystając z baz w Islandii, a we wrześniu Londyn ogłosił, że zamierza wysłać 800 żołnierzy wojsk desantowych do Norwegii. O intensyfikacji operacji wojskowych mogą świadczyć dane lotów wykonywanych z Keflaviku w Islandii. O ile w 2014 roku z bazy tej wykonywano 21 lotów dziennie, o tyle w 2017 roku było już takich operacji dziennie 153. Na modernizację tej islandzkiej bazy USA wydały 34 mln dolarów.

 

Jan Bereza

Źródła: Nowoje Wriemia, Censor.net, Insomi, CTV News

 


DATA: 2018-11-21 14:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To nic. Czeka nas jeszcze atak UFO, czyli - wcale nie tam żadnych kosmitów, tylko takich samych ludzi jak my, tyle, że zmodyfikowanych genetycznie. Latać będą na niedopracowanym do dziś projekcie hitlerowskiej wunderwaffe - die glock, czyli właśnie znanych wszystkim latających spodkach (które testowano na terenie dzisiejszego poligonu w Wicku Morskim). Ich zadaniem będzie przerażenie całej ludzkości. Takie dogłębne przerażenie. Aż do trzewi, jak się dawniej mówiło. Takimi przerażonymi ludźmi bardzo łatwo sterować.
ponad 1 rok temu / Bolek
 
"Na modernizację tej islandzkiej bazy USA wydały 34 mln dolarów" - na modernizację lub budowę baz USA w Polsce wydają pieniądze Polaków szabesgoje z rządu w Polsce!!!
ponad 1 rok temu / Dandi_London
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.