DZIŚ JEST:   27   MAJA   2020 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

W Algierii coraz częściej zamykane są kościoły. Chrześcijanie obawiają się fali prześladowań

W Algierii coraz częściej zamykane są kościoły. Chrześcijanie obawiają się fali prześladowań
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. fitzfotos/sxc.hu

Mimo, iż władze zaprzeczają, w ciągu ostatnich dwóch  tygodni zamknięte zostały co najmniej  trzy chrześcijańskie świątynie -  w Oranie i dwóch mniejszych miastach. Zdaniem ministra ds. religii Mohammada Aisy "kościoły te nie odpowiadały standardom budowlanym i nie miały odpowiednich zezwoleń administracyjnych”.

 

 - Część budynków, jak się potem okazało kościołów, powstała bez wiedzy lokalnych władz, które mają znikome możliwości, by kontrolować to, co tam się dzieje – oświadczył w algierskiej TV minister.

 

David Pogosjan z Christian Aid Mission w Algierze powiedział, że Algieria z własnych środków budować będzie drugi pod względem wielkości meczet na świecie. – Fakt ten przynosi Algierii prestiż. Jestem przekonany, że istnieje związek między budową potężnego meczetu a narastaniem nastrojów antychrześcijańskich – nie kryje obaw Pogosjan. Tym samym ogromna obszarowo Algiera chce wzmocnić swoją pozycję na muzułmańskiej mapie świata. A funkcjonowanie kościołów im tego nie ułatwi.

 

Przedstawiciel wspólnoty protestanckiej w Algierze przypomina rok 2008, kiedy to władze zdecydowały o zamknięciu 26 świątyń różnych odłamów chrześcijańskich.

 

Algieria znajduje się na 42. miejscu na liście Open Doors - krajów, prześladujących swoich mieszkańców ze względu na wiarę. Trudno wskazać, ilu chrześcijan mieszka dziś w Algierii. W tej byłej francuskiej kolonii liczba wyznawców Chrystusa szacowana jest na co najmniej 150 tys. osób.

 

Spośród wszystkich krajów arabskich, w Algierii występuje największy wzrost liczby chrześcijan. Spowodowane jest to przechodzeniem na chrześcijaństwo ludności berberskiej, pozostającej w konflikcie z arabskimi władzami. Wg niektórych danych w zamieszkanej przez Kabylów prowincji Tizi Wudu chrześcijanie stanowią 5 proc. ogółu mieszkańców.

 

ChS

Źródło www.sedmitza.ru


DATA: 2018-03-17 11:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Islam dąży i jak widać skutecznie do opanowania świata niemuzułmańskiego. Niestety, ale za przyczyną muzułmanów świat cofnie się do epoki pedofila i na nowo zaczną się wojny na miecze.
ponad 2 lata temu / odszkodowania
 
Ostatnie 30 lat historii Kościoła w Algierii są ciekawe i smutne zarazem. Wymieranie i wyprowadzka ostatnich chrześcijan pochodzenia francuskiego pozostawiła pustkę, a pozostali Francuzi-kooperanci pochodzili z pokolenia Maj 68 i stopy w kościele nigdy by nie postawili!Przybycie licznych ( w szczycie 1980-85 było to ok. 7 tys. osób z rodzinami!) kooperantów-Polaków w latach 80-tych zmieniło nieco sytuację. Do kościołów algierskich przyszli Polacy, czasem nawet też kilku Słowaków i Bułgarów..Przyjechali księża z Polski, m.in. ks. Płoński,ks.Stanisław Kupczak, ks.Bogdan Liniewski , polskie siostry zakonne. Robili co mogli,ale wkrótce i Polacy zaczęli opuszczać Algierię, a rządząca krajem grupa ( de facto dyktatura wojskowa i to od od czasów niepodległości), pod pretekstem walki z islamistami zaczęła ograniczać i likwidować kościoły chrześcijańskie.Dziś Kościół w Algierii jest już na wymarciu. Mało kto wie,że największa terytorialnie diecezja świata jest na Saharze!
ponad 2 lata temu / gość
 
A więc w 102 lata po śmierci błogosławionego ojca Foucaulda (Charles Eug?ne de Foucauld de Pontbriand, vicomte de Foucauld, ur. 15 wrz. 1858 r.w Strasbourgu i zabity 1 grud. 1916r. na Saharze spełniają się Jego słowa: ja sieję, zbierać będą inni. Żyjący obok Niego Tuaragowie okazywali Mu wielką cześć: przed pocałowaniem Jego sukni, upadali na ziemię. Nazywali Go wielkim bialym marabutem. Jeden z tubylców powiedział kiedyś do francuskiego lekarza : "A zatem macie religię i marabutów, a nie żyjecie jak psy!" W 1915 roku na południu trypolitańskim wybuchły zamieszki, które doprowadziły do ataków Senussów na region zamieszkiwany przez Tuaregów. Karol zbudował wówczas fort dla miejscowej ludności. 1 grudnia 1916 roku został zastrzelony przez Senussów. Bł. Karol od Jezususa mówił, że konieczne jest najpierw nawrócić siebie i prowadzić życie ewangeliczne, nim zacznie się nawracać otoczenie. Tak widzial on zadanie misyjne we Francji i gdzie indziej.
ponad 2 lata temu / Rys
 
Jeszcze jeden argument za nieprzyjmowaniem muzulmanskich nachodzcow. Algieria jest krajem bezpiecznym wiec powinno sie ich tam odeslac.
ponad 2 lata temu / Joanna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.