DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

W 2018 roku z emigracji wróciło do Polski co najmniej 85 tys. osób. Co ich przekonało?

W 2018 roku z emigracji wróciło do Polski co najmniej 85 tys. osób. Co ich przekonało?
Źródło: pixabay.com

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w roku 2018 liczba Polaków mieszkających czasowo za granicą zmalała o 85 tys. Jak zauważają eksperci cytowani przez dziennik „Rzeczpospolita” powodem takiego stanu rzeczy mogą być: nie najgorsza sytuacja na polskim rynku pracy oraz niepewność związana z brexitem.

 

„Do niespełna 2,46 mln, czyli o 85 tys., zmalała w ubiegłym roku liczba Polaków mieszkających czasowo (powyżej trzech miesięcy) za granicą” – wynika z szacunków GUS, przytoczonych przez „Rzeczpospolitą”.

 

Według ekspertów analizujących tę sytuację dla gazety, mniejsza liczba nowych wyjazdów za granicę i wzrost liczby powrotów do ojczyzny polskich emigrantów to efekt dobrej sytuacji na polskim rynku pracy, a także niepewność związana z brexitem, która odbiła się na wyraźnym, ponad 12-proc., spadku emigracji w Wielkiej Brytanii.

 

Co ciekawe, w roku 2018 po raz pierwszy od lat to Niemcy były krajem, gdzie przebywało najwięcej emigrantów czasowych z Polski. „O ile w Wielkiej Brytanii ich liczba w 2018 r. zmalała, o tyle w Niemczech wzrosła o 3 tys. – do 706 tys.”, podkreśla dziennik.

 

Wielu Polaków przenosi się również do Holandii, która jest trzecim co do wielkości skupiskiem emigrantów czasowych z Polski (123 tys.). W zeszłym roku liczba Polaków powiększyła się tam o 3 tys. osób.

 

Tysiąc migrantów z polskim paszportem przybyło z kolei w Irlandii, która jest na czwartym miejscu pod względem liczby Polaków mieszkających czasowo za granicą – w minionym roku było ich tam 113 tys.

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

TK


DATA: 2019-11-18 12:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No i kolejna ważna jak nie najważniejsza sprawa.... Przysłowie mówi że"Starych drzew się nie przesadza" i sporo w tym prawdy.W kraju w którym mieszkam spędziłem najlepsze lata mojego życia tu urodziły się moje dzieci, tu mam kolegów, znajomych wiem co i jak. Powiem szczerze że gdybym 10-12 lat sytuacja w Polsce byla taka jak jest dzisiajnie zastanawielbym się ani chwili ale dzisiaj to już inna sprawa
8 miesięcy temu / Jan
 
@biedna polka, tu gdzie mieszkamy w Polsce do najbliższej kapicy fsspx czy insrytutu Dobrego Pasterza jest bardzo daleko żeby jechać co niedzielę a o katechezie dla dzieci w soboty nie wspominając. Jeżeli uważasz że Tradycyjnych Katolików od tych posoborowych różni tylko Masza Trydencka to znaczy że nie masz pojęcia o czym piszesz.Nie zdajesz sobie sprawy że tak naprawdę w Kościele posoborowym została tylko nazwa "katolicki" która wprowadza ludzi w błąd ale to temat na inną dyskusję. Ksiądz posoborowy napiszę tak w mega skrucie często głosząc kazanie glosi rzeczy z Katolicyzmem nie mające nic wspólnego a niekiedy wręcz Herezje. O Papieżu nawet nie wspomnę...
8 miesięcy temu / Jan
 
Do: Ewa, "Biedna" Polka Rozumiem obiekcję, ale odrzucanie wypowiedzi demonów jest jak odrzucanie zeznań jeńców podczas wojny. Demon nie chce mówić, demon musi mówić, jak przesłuchiwany na torturach. I sama treść tych wymuszonych zeznań wskazuje, że nie są bynajmniej w interesie piekła. Czyli że są autentyczne i prawdziwe. Pozdrawiam serdecznie. Michał Obrębski
8 miesięcy temu / Michał Obrębs
 
@Marcin - nie uważasz, że branie 40-50 zł za m2 murowania z suporeksu to świetny zarobek? Z tego materiału dom 130m2 powierzchni użytkowej stawia się 7-10 dni. Powierzchni murowanej jest w takim domu orientacyjnie 150m2. Do tego murarze doliczają za nadproża, wieńce itp. dodatkowo. To są naprawdę świetne pieniądze zważywszy na fakt, że jako laik potrafiłem sam postawić mur z tego materiału po obejrzeniu kilku filmików w necie. Wymagane kwalifikacje, roboty obecnie masa o czym świadczą terminy usług a zarobek olbrzymi. Nie mówię już o zarobkach w pracach wykończeniowych, bo to już naprawdę przechodzi ludzkie pojęcie. Jak tak patrzę ze swojego doświadczenia to w branży IT, gdzie jednak trzeba nieco przygotowania zarabia się w pierwszych kilku latach gorzej niż w obecnie budowlance.
8 miesięcy temu / Akwin
 
Jestem Niemcem katolikiem, moja zona jest polka obyeatelka Niemiec nasze dzieci mają tylko obywatelstwo niemieckie. Bardzo się cieszymy że wracacie do siebie i mamy nadzieje ze nie będziecie do nas wracać, zostanie w Polsce.
8 miesięcy temu / Martin
 
@Karina - kobieto, nie rozśmieszaj mnie. Wypowiedzi demonów mówiące ustami opętanej, mają być dla mnie autorytetem? Pomodlę się dziś za Ciebie. Pzdr. ''biedna'' Polka
8 miesięcy temu / Ewa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.