DZIŚ JEST:   18   LISTOPADA   2019 r.

Bł. Karoliny Kózkówny
Św. Odona, opat
 
 
 
 

Von Gersdorff: Rozwodnicy to początek. Kościelni progresiści chcą więcej

Von Gersdorff: Rozwodnicy to początek. Kościelni progresiści chcą więcej
fot.ARNE DEDERT/dpa/FORUM

Najpierw rozwodnicy, potem żyjący w konkubinacie i homoseksualiści. Kościelni progresiści chcą, aby decyzja sumienia jednostki uprawniała do przyjmowania Komunii Świętej pomimo życia w grzechu.

 

Dokument niemieckiego episkopatu, który otwiera drzwi do Komunii Świętej rozwodnikom żyjących w nowych związkach, jest już wykorzystywany przez kościelnych progresistów jako argument do dalszego rozmywania nauczania katolickiego. Na problem zwraca uwagę katolicki działacz i publicysta, Mathias von Gersdorff.

Von Gersdorff wziął pod lupę gazetę kościelną „Der Sonntag” (pol. „Niedziela”), wydawaną przez diecezję limburską. W ostatnim numerze można przeczytać w niej, że dokument niemieckiego episkopatu, który nadaje decydującą rolę decyzji sumieniu jednostki, powinien stać się „modelem w innych drażliwych sprawach”.

 

Według gazety już wkrótce rozpocznie się dyskusja, czy nie należy wzmocnić roli sumienia także w przypadku „osób żyjących bez ślubu lub par homoseksualnych, o czym obecny dokument nie wspomina”.

„Jest bardzo możliwe, że niemiecki episkopat otworzył swoim nowym dokumentem puszkę Pandory” – komentuje von Gersdoff. „W każdym razie wiecznie niesyci progresiści nie zadowolą się tą liberalizacją. Już przed synodem zorientowani reformistycznie ultraliberalni biskupi i teolodzy domagali się ogólnego poluzowania moralności małżeńskiej i seksualnej. Ich zdaniem Kościół powinien zmienić swoje stanowisko względem środków antykoncepcyjnych, związków jednopłciowych i konkubinatu. Mówiąc krótko: Kościół powinien przejąć agendę rewolucji seksualnej i rozgnieść własne nauczanie moralne” – kontynuuje von Gersdorff.


„Nie ma jednak żadnego powodu, dla którego nowy dokument miałby być modelowy wyłącznie w obszarze małżeństwa i seksualności. Dlaczego sumienie jednostki nie miałoby być zasadniczo rozstrzygające?” – pisze publicysta. „Co by się stało, gdyby osoby odmawiające płacenia podatku kościelnego chciały przyjmować sakramenty i uzasadniały tę decyzję ich sumieniem?” – dodaje przewrotnie.

 

Wszyscy niemieccy katolicy są zobowiązani do płacenia ściąganego przez państwo podatku kościelnego. Nie ma innej możliwości uniknięcia daniny, niż zadeklarowanie przed państwem opuszczenia Kościoła katolickiego. Osoby, które decydują się na taki krok, tracą możliwość przystępowania do sakramentów, nawet jeżeli deklarują chęć pozostania w Kościele rozumianej jako wspólnota duchowa. W 2006 roku takie stanowisko niemieckich biskupów skrytykowała Stolica Apostolska, co pozostało jednak bez wpływu na niemiecką praktykę.

 


Źródła: mathias-von-gersdorff.blogspot.de, pch24.pl

Pach


DATA: 2017-02-14 09:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

ad ma) Dokumenty konserwatyści podczas SVII podpisali bo nie wyobrażali sobie sprzeciwu wobec papieża (błędne rozumienie posłuszeństwa), który te dokumenty zaaprobował. Nie odsądzam JPII od czci i wiary ale też nie podchodzę do niego bezkrytycznie a w czasie kiedy żył mógł dosadniej reagować na głoszone przez biskupów błędy i herezje. Jak długo arcybiskup Lefebvre miał czekać, kiedy stwierdził, że lada chwila może zejść z tego świata postanowił wyświęcić tłumacząc wszystko nadzwyczajną sytuacją w Kościele. Co do ostatniego - tak nie wszyscy się cieszą.
ponad 2 lata temu / Aguirre
 
Zastanawiam się dlaczego ci postępowi biskupi mają taką władzę i dlaczego im się pozwala wynaturzac Ewangelię. Może to wcale nie chodzi o to co oni mówią i czego chcą tylko o to Kogo my słuchamy i wybieramy. Bardzo mnie niepokoi i zatrważa, jedynie to, że demoralizują i zachęcają do źycia w grzechu tych, którzy im jako autorytetom KK uwierzą
ponad 2 lata temu / Megi
 
Progres, czyli postęp, niekoniecznie ma znaczenie pozytywne. Doskonalenie, postęp, progres w technikach szerzenia zła, ma wymiar negatywny.
ponad 2 lata temu / do [email protected]
 
@Aguirre: Dzisiaj tradycjonaliści w ramach walki o czystość wiary w KK wymieniają w rycie Mszy Świętej "papieża Franciszka" o czym zapewniał sam bp Bernard Fellay. Zanim będzie się odsądzać Jana Pawła II od czci i wiary dobrze się przyjrzeć belce w swoim oku. Na dokumentach soboru widnieje podpis abp Marcela Lefebrve. A cały spór miał podłoże nie tyle doktrynalne ile dyscyplinarne. I trzeba widzieć też okoliczności, w których zaistniała sytaucja. Być może gdyby lefebrvyści mieli trochę więcej roztropności w rozwiązaniach dyscyplinarnych to by nie było problemu bo ekskomunika musiała być zaciągnięta z samej mocy prawa, ?latae sententiae? - naruszenie formalne a nie czyjeś widzimisię w tym przypadku. Czy może coś przekręciłem? Ale teraz mamy "papieża Franciszka" i wszyscy, łącznie z Bractwem się cieszymy... No może nie wszyscy, ale kto by się tam mną przejmował...
ponad 2 lata temu / ma
 
to w takim razie dekalog nie potrzebny
ponad 2 lata temu / kolosa
 
Nowa światowa religia. Wiele o tym mówi Ks. Paweł Murziński. Polecam wszelkie jego wykłady, a jest ich mnóstwo.
ponad 2 lata temu / Tymoteusz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.