DZIŚ JEST:   22   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Dziadka
Św. Wincentego Pallottiego
Św. Wincentego, męczennika
 
 
 
 

Von Gersdorff: Kościół w Niemczech ugiął się przed duchem czasu

Von Gersdorff: Kościół w Niemczech ugiął się przed duchem czasu

W opinii katolickiego publicysty Mathiasa von Gersdorffa niemiecki Episkopat podjął fatalną decyzję, reformując kościelne prawo pracy tak, aby wyjść naprzeciw publicznym cudzołożnikom.


 „Kościół katolicki w Niemczech prowadzi samo-sekularyzację z wstrząsającą prędkością i zdecydowaniem” – zaczyna publicysta w artykule „Samosekularyzacja – Episkopat poluzowuje kościelne prawo pracy”.


Kościół poluzował prawo pracy – i zrobił to „z własnej woli, o czym można przeczytać w prasowym oświadczeniu niemieckiego Episkopatu” – pisze von Gersdorff. „Wstąpienie, przykładowo, w homoseksualny związek partnerski nie będzie już więcej prowadzić do wypowiedzenia” – dodaje.


„Katolickie stowarzyszenia zapłacą za to nawet ceną swojej katolickiej tożsamości. W wielu krajach Kościół walczy, by nie zostać przez prawo zmuszonym do podobnych rozwiązań – w Niemczech chętnie ugina się przed duchem czasu” – czytamy dalej.


„Powtórne cywilne małżeństwo po rozwodzie będzie prowadzić do wypowiedzenia tylko w wyjątkowych wypadkach. W ten sposób spełnia się to, czego życzą sobie niektórzy biskupi przed synodem w październiku 2015 roku: złagodzenie katolickiej nauki o małżeństwie. Poprzez ten i wiele innych kroków katolickie organizacje, jak Caritas lub ‘Społeczna Służba Katolickich Kobiet’, staną się praktycznie świeckimi przedsięwzięciami. Katolicki duch, który powinien żyć w tych organizacjach, w takich warunkach w zasadzie nie będzie już mógł istnieć” – ostrzega von Gersdorff.


Publicysta przekonuje, że podjęte przez niemiecki Episkopat kroki „są wstrząsające, bo praktycznie nie da się ich już odwrócić. Są symptomem całkowitego braku historycznej świadomości”.


„Kościół katolicki w Niemczech z własnej woli rezygnuje ze statusu, który jest na całym świecie praktycznie wyjątkowy. Episkopat wypełnił to, co w innych krajach byłoby możliwe jedynie poprzez liberalne rewolucje” – kończy autor. 


Przypominamy, że niemiecki Episkopat 5. maja przedstawił zreformowane kościele prawo pracy, chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom osób, które nie żyją w zgodzie z katolickim ideałem rodziny. Osoby, które wstępowały w związki partnerskie lub zawierały powtórne cywilne małżeństwo po rozwodzie, jak dotąd traciły automatycznie miejsca pracy w kościelnych organizacjach. Teraz decyzję o ich zwolnieniu pozostawiono odpowiedzialnym biskupom. Zarazem kard. Rainer Maria Woelki, prezentujący nowe rozwiązania prawne, zaapelował do ich powszechnego wdrożenia w życie.

 


pach 


DATA: 2015-05-09 08:04
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Duch czasu, duszność czasu. Jeszcze tak może być, że grzechem będzie nie grzeszyć.
ponad 5 lat temu / opaczność
 
Dopóki nie usunie się korzeni tego zła, które są obecne w całym Kościele, wszelkie próby przywołania do rozsądku Kościoła w Niemczech spełzną na niczym.
ponad 5 lat temu / Iw
 
Kościół niemiecki nie jest najgorszym problemem. Najgorszym problemem jest sytuacja całego Kościoła powszechnego od czasu SVII. Ojcowie soborowi chcieli zmian, aggiornamento, zbliżenia ze światem to mają. Czemu się dziwią, że kościoły są puste, skoro Kościół stracił już dawno nimb transcendencji, nie tchnie już wiecznością, tylko doczesnością? Kościół lokalny łatwo zdyscyplinować, ale jak to zrobić skoro między kościołem w Niemczech, a dajmy na to Kościołem w Polsce istnieje tylko różnica ilościowa, a nie jakościowa. Jeden i drugi Kościół (i wszystkie inne) padły ofiarą modernizmu, dostosowywania się do wymagań wiernych, jedne w mniejszym, inne w większym stopniu. Chorą kończynę można odciąć, ale co zrobić jeśli całe ciało choruje? Kto ma się podjąć leczenia, skoro sami pasterze są zainfekowani? Kto ich ma zdyscyplinować, skoro każda próba kończy się oskarżeniem o kryptolefebryzm (czyli w domyśle o schizmę)?
ponad 5 lat temu / Iw
 
na pewno tylko w Niemczech?;)
ponad 5 lat temu / robespierre
 
Jak już pisałem - ci panowie na zdjęciu to zdrajcy, a rozłam między kościołem niemieckim a Kościołem Katolickim jest niestety faktem (choć niepotwierdzonym formalnie przez Stolicę Apostolską, ale faktycznie dokonanym przez tych panów ze zdjęcia i ich poprzedników)
ponad 5 lat temu / Piotr Olszewski
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.