DZIŚ JEST:   18   LISTOPADA   2019 r.

Bł. Karoliny Kózkówny
Św. Odona, opat
 
 
 
 

Von Gersdorff: czyżby to niemieccy biskupi mieli rację?

Von Gersdorff: czyżby to niemieccy biskupi mieli rację?
REUTERS / FORUM

Czy przez 25 lat niesłusznie prześladowano niemieckich biskupów, dążących do otwarcia Komunii dla rozwodników? Jak to możliwe, że nauczanie Kościoła tak nagle się zmienia? – pyta Mathias von Gersdorff.


Pierwszego lutego niemieccy biskupi opublikowali wytyczne do Amoris laetitia, zasadniczo dopuszczając możliwość przyjmowania Komunii Świętej przez rozwodnika w nowym związku. Ich ostrożna wprawdzie, ale jednak wymowna deklaracja została nagłośniona przez największe media.


Katolicki publicysta Mathias von Gersdorff zwrócił uwagę na artykuł w najpoważniejszym niemieckim dzienniku, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”: „Wszystkie inne episkopaty świata będą musiały zadać sobie teraz pytanie, w jaki sposób odmówią w tej kwestii [rozwodników w nowych związkach – red.] posłuszeństwa papieżowi”.


„To coś zupełnie nowego: właśnie niemieccy biskupi jako model wierności papieżowi!” – komentuje von Gersdorff. „Brzmi to wprawdzie niewiarygodnie, niemal groteskowo, jest jednak konsekwencją debaty o rozwodnikach w nowych związkach, która od początku 2014 roku zdominowała wewnątrzkościelną dyskusję” – dodaje.


Jak relacjonuje von Gersdorff, autor artykułu z FAZ, Daniel Deckers, „opisuje w patetycznych słowach, jak walczą niemieccy biskupi i z jakim niezrozumieniem muszą się mierzyć, by dopuścić rozwodników w nowych związkach do Komunii Świętej”. Von Gersdorff cytuje Deckersa: „Trzykrotnie [kard. Lehman, abp Saier, kard. Kasper] byli cytowani przez watykańską Kongregację Nauki Wiary, by wreszcie jej szef kardynał Ratzinger zasugerował im herezję twierdząc, że ich stanowisko jest niezgodne z nauczaniem Kościoła […]. W ubiegłym roku jednak papież Franciszek w swoim piśmie Amoris laetitia uznał poglądy trzech biskupów za własne” – pisze Deckers.


Jak pisze von Gersdorff: „Po okresie cierpienia trwającym niemal 25 lat nagle okazuje się: To właśnie Niemcy są wierni papieżowi! Jak tylko kardynał Kasper umrze, Daniel Deckers zatroszczy się pewnie o jego kanonizację”.

Następnie, już w poważnym tonie, von Gersdorff stawia następujące pytania:


- Co jeszcze obowiązuje z tego, co zawsze obowiązywało?

- Jak to możliwe, że nauczanie, które dotyka trzech sakramentów (Eucharystii, pokuty i małżeństwa), zostaje tak łatwo zmienione?

- Czy naprawdę niemieccy biskupi cały czas mieli rację i byli prześladowani? Czy biskupi jak kardynał Marx lub kardynał Kasper są teraz modelem dla całego Kościoła?

- Dlaczego jest tak wiele sprzecznych interpretacji papieskiego dokumentu?


Jak pisze von Gersdorff, te pytania, które nurtują coraz większą liczbę wiernych w Kościele, jeszcze raczej długo pozostaną bez odpowiedzi.


„Kardynał Gerhard Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kilka dni temu we włoskiej gazecie Il Timone podkreślił tradycyjne nauczanie. Czy jednak ktoś go jeszcze słucha? Czy jego słowa mają praktyczny oddźwięk, skoro biskupi tak czy inaczej prowadzą politykę faktów dokonanych?” – pyta von Gersdorff.


„Jasność umożliwiłaby odpowiedź na wątpliwości ze strony czterech kardynałów [autorów dubia – red]. Jedynak tylko papież Franciszek może odpowiedzieć na te pytania i uwolnić w ten sposób wiernych od wątpliwości i obaw. Nie wygląda jednak na to, by miało do tego dojść” – kończy autor.


 

Źródło: mathias-von-gersdorff.blogspot.de

Pach
  


DATA: 2017-02-03 09:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@LUKASZ.ad "My, będąc posłusznymi nie popełniamy błędu"/sw Faustyna. - Ale czy nieznajomość Ewangelii i słów Chrystusa to nie błąd? Mamy hierarchów którzy nam mówią ,żeby nie iśc tą ścieżką. Słucham kard Burke i nic nie zwalnia mnie od wyboru po której stronie stoję. Skoro sam Bóg otwiera kapłanom i nam oczy, to mamy je zamykać i radośnie podążać latwiejszą ścieżką? Uszanowanie.
ponad 2 lata temu / zofia
 
@ŁUKASZ. Czy ten WÓR o którym piszesz coś oznacza konkretnego czy to jest tylko taki niezgrabny zabieg retoryczy? Poruszamy tu poważny temat. Ten WÓR rozumiem nie jest Chrystusem? A przecież właśnie sakrament pojednania będący Miłosierdziem jest takim WOREM gdzie oddajemy Chrystusowi swoje winy i wychodzimy oczyszczeni. Nie życzmy sobie innej drogi bo świat ma ich nadto i dziś widać dokąd prowadzą.JEZUS WYZNACZYŁ JEDNĄ : wąską , kamienistą i cierniową , dał nam siłę sakramentów by przez nią przejść ale trzeba ZAUFAĆ.Widzę, że dobro Kościoła leży Ci na sercu.Wszystkim tu piszącym również.Sw JPII nie mógl się mylić w adhortacji Famil.Cons.Z Bogiem.
ponad 2 lata temu / zofia
 
Pan Jezus mówi o Kościele jako o OBLUBIENICY. To jest najwyższa mistyczna więż Chrystusa z KOsciołem . Sakrament małżeństwa jest odzwierciedleniem tego mistycznego związku i tak Kosciół zawsze go interpretował. Dlatego relatywizowanie tej prawdy niszczy Kościól i zadaje ból naszemu PANU. Popatrzmy ,że świat jest chory na relatywizm, przed którym ostrzegal sw JPII. Patrzmy na małżeństwo tak jak Bog na nie patrzy. Lukasz chcesz pisac o miłosierdziu a piszesz o zmianie dyscypliny sakramentów.
ponad 2 lata temu / zofia
 
"Bycie solą i światłem nie polega na dostosowaniu Ewangelii do oczekiwań ludzi, ale na świadectwie, że warto do Ewangelii dostosować życie." ks. Janusz Chyła
ponad 2 lata temu / m.m.
 
@LUKASZ: o tym czy dany związek jest ważnym małżeństwem czy też nie jest małżeństwem, decydują sądy kościelne, a nie sami zainteresowani. Dopóki zainteresowani nie mają wyroku że związek nigdy nie był małżeństwem, ich obowiązkiem jest traktować go za nadal ważne małżeństwo.
ponad 2 lata temu / r
 
@Łukasz Posłuszeństwo kończy się tam gdzie łąmany jest Dekalog i prawa zawarte w Ewangelii. Niech będzie przeklęty ktokolwiek głosiłby prawdę inna od ewangelicznej! List do Galatów
ponad 2 lata temu / Leaf427
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.