DZIŚ JEST:   25   MAJA   2019 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Von Gersdorff: czy wobec różnic w nauczaniu moralnym można mówić o jednym Kościele powszechnym?

Von Gersdorff: czy wobec różnic w nauczaniu moralnym można mówić o jednym Kościele powszechnym?
Zdjęcie ilustracyjne. Fot.yusuf kot/freeimages.com

Jeżeli moralność seksualna jest w różnych miejscach różnie nauczana, to czy można mówić jeszcze o istnieniu jednego Kościoła powszechnego? – pyta Mathias von Gersdorff na marginesie debaty o konsekwencjach adhortacji Amoris laetitia.

 

„Nie minął nawet tydzień, odkąd prefekt Kongregacji Nauki Wiary kardynał Gerhard Müller skrytykował dubia kardynałów i określił Amoris laetitia jako jasną i bezpieczną dla wiary, gdy biskupi Malty opublikowali dokument całkowicie w tych kwestiach przeczący Müllerowi” – pisze na swoim blogu katolicki działacz i publicysta, Matthias von Gersdorff.

 

Jak przypomina, maltańscy biskupi uznali, że Amoris laetitia dopuszcza rozwodników w nowych związkach do Komunii Świętej, jeżeli tylko rozwodnicy ci uznają, że przyjmując Eucharystię pozostaną we własnym sumieniu w zgodzie z Bogiem.

 

„W ten sposób nie tylko dopuszcza się rozwodników w nowych związkach do Stołu Pańskiego, ale czyni się z sumienia jednostki decydującą instancję” – stwierdza von Gersdorff, pytając, w czym różni się to od zwyczajów protestanckich.

 

Publicysta przekonuje, że decyzja maltańskich biskupów wskazuje na znikomy wpływ, jaki na Kościół powszechny ma kardynał Müller. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary wielokrotnie stwierdzał przecież, że Amoris laetitia pozostaje w zgodzie z tradycją Kościoła, a zwłaszcza z Familiaris Consortio Jana Pawła II. Dokument ten jednak wyraźnie wyklucza od Stołu Pańskiego tych rozwodników, którzy nie żyją w czystości. Biskupi maltańscy już ich nie wykluczają.

 

„Dokument biskupów Malty może mieć ogromne znaczenie i wprowadzić na wyższy poziom wewnątrzkościelny kryzys” – ostrzega von Gersdorff, wskazując, że może to utrwalić przekonanie o papieskiej zgodzie na dopuszczenie rozwodników do Komunii Świętej.

 

Publicysta pisze, że na tym gruncie powstaną – i już powstają – rozmaite podejścia do sprawy rozwodników. „To nie oznacza niczego innego, jak to, że tradycyjne nauczanie na temat moralności seksualnej nie obowiązuje już powszechnie. Czy można w tej sytuacji mówić jeszcze o jednym, powszechnym Kościele?” – pyta w artykule działacz katolicki.

 

„O tyle ostrzeżenia biskupa Athanasiusa Schneidera […] odnośnie schizmy zdecydowanie nie są przeznaczone” – stwierdza. Jak pisze dalej, kwestia rozwodników w nowych związkach nie jest sprawą wyłącznie dyscyplinarną, bo dotyczy także trzech sakramentów (Eucharystii, małżeństwa i pokuty), nauczania o łasce oraz chrystologii. „Jeżeli krok biskupów Malty znajdzie naśladowców, znajdziemy się w burzliwych czasach” – kończy von Gersdorff.

 


Źródło: mathias-von-gersdorff.blogspot.de

Pach




  


DATA: 2017-01-30 15:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kiedy wreszcie polscy biskupi się wypowiedzą? Głuche milczenie i chowanie głowy w piasek
ponad 2 lata temu / kk
 
Póki tu i ówdzie jest uznanie papieża i nikt nie wypowiada mu jawnie posłuszeństwa, póty Kościół trwa bez nowej schizmy. Oczywiście, wiem, że padły słowa "nie jesteśmy filią Rzymu", ale one - tak jak i słowa "nie możemy przyjąć postanowień AL" - nie stanowią żadnego aktu woli.
ponad 2 lata temu / kvt
 
Bóg pozwala rosnąć chwastom razem ze zbożem aż do końca, a potem nastąpią żniwa...
ponad 2 lata temu / wmo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "48892"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.