DZIŚ JEST:   13   SIERPNIA   2020 r.

NMP Kalwaryjskiej
IV Objawienie w Fatimie
Św. Hipolita, męczennika
Św. Jana Berchmansa
 
 
 
 

Viri probati rzeczywistością? Sekretarz generalny REPAM: Querida Amazonia nie zamyka tematu celibatu

Viri probati rzeczywistością? Sekretarz generalny REPAM: Querida Amazonia nie zamyka tematu celibatu
FOT. Henryk Przondziono / Foto Gosc / FORUM

Sekretarz generalny Panamazońskiej Sieci Eklezjalnej (REPAM), która zorganizowała synod amazoński, nie ma żadnych wątpliwości: viri probati staną się rzeczywistością.

 

Panamazońska Sieć Eklezjalna to organizacja, którą wespół z biskupami i świeckimi regionu amazońskiego, utworzył w 2014 roku papież Franciszek. Na czele grupy stanął brazylijski kardynał Claudio Hummes, a jej szefem w Brazylii został austriacko-brazylijski biskup Erwin Kräutler. Obaj otwarcie lobbowali za wprowadzeniem w Kościele katolickim viri probati oraz święceń dla kobiet.

 

Teraz o przyszłości tej agendy wypowiedział się sekretarz generalny REPAM, 43-letni Mauricio Lopez. W rozmowie z niemiecką kościelną agencją prasową KNA stwierdził, że adhortacja apostolska Querida Amazonia papieża Franciszka w żadnej mierze nie oznacza zamknięcia kwestii celibatu.

 

Papież „bardzo wyraźnie zaprezentował i włączył dokument końcowy Ojców Synodalnych do wprowadzenia do adhortacji” – zwrócił uwagę Lopez. W jego ocenie umożliwia to „trzymanie się wszystkiego”, co zostało uchwalone na październikowym zgromadzeniu.

 

Ojcowie Synodalni poprosili Franciszka większością ponad 2/3 głosów o zgodę na udzielanie sakramentu święceń żonatym diakonom stałym. Sugerowali też, by rozmawiać dalej na temat sakramentalnego diakonatu kobiet.

 

Lopez podkreśla, że fakt braku odniesień do kwestii viri probati w Querida Amazonia nie jest dla niego żadnym rozczarowaniem.

 

Nie mam najmniejszej wątpliwości, że do tego dojdzie – stwierdził pytany o wprowadzenie możliwych wyjątków od celibatu. – Rozmawiamy o czymś, co już istnieje – dodał nawiązując do stanu rzeczy obowiązującego we wschodnich obrządkach Kościoła katolickiego. Według Meksykanina Querida Amazonia jest „zaproszeniem do wytyczenia dróg i szlaków”, które mogą doprowadzić do viri probati.

 

 

Źródło: katholisch.de

Pach

 

  


DATA: 2020-02-18 08:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

biskup Erwin Kräutler rozsiewa zarazę i walczy z tradycją uważając się za postępowca. Pojęci postępu w KK jest pojęciem abstrakcyjnym, bo kto może być bardziej postępowy od Chrystusa i tradycji wielkich papieży.
5 miesięcy temu / DNA
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.