6 października 2018

„Życie ludzkie jest święte” – przypominają polscy prawnicy na Jasnej Górze

(Mozaika - zdobienie południowej ściany Pokoi Królewskich (Jasna Góra; zdjęcie ilustracyjne). By Fabiano Favret Photo by Yarl (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons)

O tym, że „życie ludzkie jest święte” przypomnieli na Jasnej Górze uczestnicy 39. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Prawników. Jej organizatorem jest od lat Stowarzyszenie Polskich Prawników Katolickich, które walczy o zagwarantowanie prawa do życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.

 

Mszy Świętej przewodniczył bp Piotr Sawczuk z diecezji siedleckiej, delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa prawników, a homilię wygłosił bp Józef Wróbel z archidiecezji lubelskiej, przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W kazaniu mówił o wartości życia ludzkiego. – Kto życia nie przyjmuje, kto życie odrzuca, występuje przeciwko Bogu i Jego miłości, bo gardzi Bożą miłością, która do życia powołuje człowieka przez akt stworzenia jego duszy – mówił kaznodzieja. Bp Wróbel przypomniał, że w dziecku urzeczywistnia się człowieczeństwo jego rodziców, tak jak w Jezusie Chrystusie urzeczywistnia się człowieczeństwo Matki Najświętszej. Zwrócił też uwagę, że Maryja, dając na Swojego Syna, uwrażliwia każdego z nas na szczególną relację między matka a dzieckiem.

 

Krajowy duszpasterz prawników ks. Tomasz Czarnocki zauważył, że tegorocznym tematem pielgrzymki jest zagadnienie świętości życia. – Naszymi prelegentami są: bp Józef Wróbel, przewodniczący Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych przy KEP, i on podejmuje temat: „Medyczna troska o pacjenta w stanach krytycznych. Stanowisko bioetyki katolickiej”, a drugi temat – mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris „Ochrona życia w prawie polskim i międzynarodowym”. To jest takie szersze spojrzenie na życie od poczęcia do naturalnej śmierci. Punktem wyjścia była inicjatywa obywatelska „Zatrzymaj aborcję” – powiedział duszpasterz prawników.

 

Prezes Instytutu Ordo Iuris, mecenas Jerzy Kwaśniewski zauważył, że zarówno prawo polskie, jak i międzynarodowe w dużej części sprzyja ochronie najsłabszych, ale wymaga kompetentnego i uczciwego podejścia. – Od 20 lat polski Trybunał Konstytucyjny konsekwentnie chroni życie, również prawo międzynarodowe służy życiu i chroni życie, znacząca część państw świata realizuje standard ochrony życia lepiej niż Polska. Polska na 196 państw świata ma dopiero 128 pozycję jeśli chodzi o ochronę życia – powiedział prezes. Podkreślił, że w tym obszarze jest bardzo dużo do zrobienia. – Im wyższa świadomość prawna prawników, tym większa tendencja do opowiedzenia się za życiem. Ci prawnicy, którzy poświęcili się studiom prawniczym i zgłębiają tę dziedzinę dostrzegają, że obrona życia służy odbudowie całego społeczeństwa – zauważył mecenas Kwaśniewski.

 

List do uczestników jasnogórskiej pielgrzymki prawników wystosował prezydent RP Andrzej Duda, doktor nauk prawnych.

 

„Cieszę się, że w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości na Jasną Górę, do sanktuarium, w którym nawet w najtrudniejszych momentach naszej historii wiernie strzeżono patriotycznego i chrześcijańskiego dziedzictwa polskości, z całej Rzeczypospolitej pielgrzymują razem przedstawiciele zawodów i środowisk prawniczych, a więc osoby realizujące niezwykle ważne posłannictwo, misję, której istotę prof. Leon Petrażycki wyraził słowami: Prawo rozumne jest szkołą moralności, instytucją wychowawczą narodu i całej ludzkości. Wpływając na niemal wszystkie sfery życia społecznego prawo powinno być narzędziem właściwie pojętego postępu, środkiem urzeczywistniania wartości, które wyrastając z Dekalogu i Ewangelii najpierw przez stulecia przemieniały Europę, a następnie promieniując na cały świat zyskały miano uniwersalnej. Tak rozumiane prawo służące owym ponadczasowym wartościom oraz dobru wspólnemu, a nie partykularnym, czasem moralnie wątpliwym interesom, to dzisiaj najważniejsze narzędzie naprawy Rzeczypospolitej. (…) Życzę, aby uczestnictwo w ogólnopolskiej pielgrzymce prawników na Jasną Górę przysporzyło państwu wewnętrznej siły i determinacji w staraniach o to, aby nasza Ojczyzna obfitowała w bezcenne bogactwo, jakim są ludzie prawi, ludzie sumienia” – napisał prezydent Andrzej Duda.

 

Prokuratorzy, sędziowie, adwokaci, radcy prawni, referendarze sądowi, komornicy i wszyscy, którzy profesjonalnie zajmują się stosowaniem prawa modlili się także o wiarę i mądrość w wykonywanym przez nich zawodzie.

 

Po raz pierwszy prawnicy polscy, w tym adwokaci, przybyli na Jasną Górę 3 listopada 1957 r. i był to owoc ponowionych 3 maja 1957 r. Ślubów Jasnogórskich, już wtedy z udziałem Prymasa Polski Stefana kardynała Wyszyńskiego. Do Częstochowy zaczęły wówczas pielgrzymować z całej Polski poszczególne grupy zawodowe. Od tamtego dnia, stało się tradycją, że prawnicy polscy, w tym adwokaci i aplikanci adwokaccy każdego roku, w pierwszą sobotę października, pielgrzymują na Jasną Górę.

 

KAI

TK 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 057 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram