DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2020 r.

III Niedziela Zwykła
Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

VI Ogólnopolska Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego

VI Ogólnopolska Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego
fot. Woopidoo2 / sxc.hu

Wolontariusze Hospicyjni Solą Ziemi – pod takim tytułem odbyła się w Radomiu doroczna konferencja Wolontariatu Hospicyjnego. Trzydniowe spotkanie było bogate w dyskusje, prelekcje, wspólną modlitwę oraz części kulturalne. Koordynatorem przedsięwzięcia jest ks. Marek Kujawski SAC.

 

Pierwszego dnia, zebrani wolontariusze mieli okazję wysłuchać koncertu jednego z zespołów działających przy Młodzieżowym Domu Kultury w Radomiu, a następnie uczestniczyć w wykładzie prof. dr hab. n. med. Krzysztofa Bieleckiego, który w swym wystąpieniu mówił o relacji między lekarzem a chorym oraz trudnym zadaniu jakim jest rozmowa z chorującym na nieuleczalną chorobę pacjentem. Profesor zwrócił również uwagę na fakt, iż „lekarz powinien być lekarzem całego człowieka wraz z duszą, a nie tylko lekarzem poszczególnych organów.”

 

Następnym prelegentem był ks. Dariusz Skrok, który wygłosił referat pt. „Eucharystia jako sakrament nie wykorzystanej szansy duszpasterskiej”. Podczas swojego wystąpienia zwrócił uwagę na problem występujący wśród tzw. „letnich katolików”, którzy chodzą do kościoła jedynie aby mieć czyste sumienie lub na pokaz. Wg ks. Skroka, winę za taką sytuację ponosi „komercjalizacja sakramentów”, której przykładem jest podejście do Pierwszej Komunii Świętej, która zamieniła się w przyjęcie urodzinowe z prezentami, podczas którego nikt nie pamięta o prawdziwym sensie spotkania i całej uroczystości. Kolejnym istotnym problemem, o którym wspomniał prelegent jest „trucizna dla ducha, którą w formie pigułki świat zaoferował ludziom”. „Świat poczęstował człowieka pigułką, w której jest trucizna dla ducha i wmówił mu że teraz jest wolny i nie musi nic robić wbrew sobie. Świat mówi:my cię akceptujemy możesz mieć partnera, partnerkę, kogochcesz, to wcale nie musi być mąż czy żona, a Kościół jest staroświeckii jest już przeżytkiem, więc pójdź tam gdzie jestwolność w czynach, słowach i gestach”.– podsumował ks. Skrok.

 

Pierwszy dzień konferencji został zakończony Mszą Świętą, której przewodniczył ks. dr Zenon Hanas SAC.

Drugi dzień dorocznego spotkania wolontariuszy hospicyjnych rozpoczął się od prelekcji ks. prof. dr hab. Antoniego Paciorka, który bezpośrednio odniósł się tematu przewodniego konferencji. Tytułową „sól ziemi” porównał z zaangażowaniem i pracą wolontariuszy, którzy oddając swój wolny czas dla chorych i potrzebujących, oczyszczają świat i chronią go od zepsucia.

 

Kolejnymi prelegentami tego dnia byli prof. dr hab. n. med. Edward Warda, Kinga Krzywicka oraz dr Edyta Siwińska z Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci w Szczecinie, a także ks. dr hab. Stanisław Łabendowicz. Koniec dnia umilił wolontariuszom koncert zespołu „Kropelka”, który złożony jest z podopiecznych Koła Małego Hospicjanta. Ostatnim punktem programu było wystąpienie dr Jolanty Grabowskiej – Markowskiej, która przybliżyła zebranym postaci bł. Matki Teresy z Kalkuty, CicelySaunders – założycielki Hospicjum św. Krzysztofa w Londynie oraz twórczyni nowoczesnej medycyny paliatywnej, a także ks. Eugeniusza Dutkiewicza, prekursora ruchu hospicyjnego w Polsce. Drugi dzień obrad zakończył się wspólną modlitwą oraz Mszą Świętą, którą odprawił JE ks. bp Henryk Tomasik.

 

Ostatni dzień konferencji rozpoczął się od wystąpienia ks. dr Jarosława Wojkuna, który wygłosił referat pt. „Wolontariat świadectwem wiary”. Zdaniem ks. dr Wojkuna, poprzez dotykanie ran i pielęgnowanie chorego, jesteśmy w stanie rozpoznać obecność samego Boga i ujrzeć prawdziwe rany Chrystusa. Prelegent zwrócił również uwagę na to, że „człowiek nie może zrealizować się inaczej niż poprzez bezinteresowną pomoc bliźnim”. Kolejny wykład poprowadził dr Jerzy Jarosz, który mówił o problemach medycznych chorych będących u kresu życia, a także przypomniał historię powstania wolontariatu w Polsce. Zwrócił również uwagę na zanikanie grupy naturalnych opiekunów chorych, którymi powinny być ich rodziny. Tę rolę niestety musi przejąć państwo.

 

Kolejnymi prelegentami byli: dr Joanna Felczak, która w swoim wystąpieniu podkreśliła, że „wolontariat doprowadza do osobistego rozwoju osoby”, a także dr Paweł Grabowski, dr Maria Jakubowska oraz dr Jolanta Stokłosa, która zwróciła uwagę na duże zapotrzebowanie na wolontariuszy w ruchach hospicyjnych.

 

VI Ogólnopolska Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego została zakończona Mszą Świętą i błogosławieństwem na cały przyszły rok. Organizatorzy, podsumowując tegoroczny Zjazd zachęcali do włączenia się w pomoc hospicyjną.

 

Paweł Ozdoba

 

Wywiad dla portalu PCh24.pl z ks. Markiem Kujawskim, organizatorem Konferencji Wolontariatu Hospicyjnego: http://www.pch24.pl/wartosc-bezinteresownej-pomocy,17848,i.html

 

Jeśli chcesz wesprzeć hospicjum prowadzone przez ks. Marka Kujawskiego SAC, poniżej podajemy dane kontaktowe oraz dane do przelewu:

 

Hospicjum Królowej Apostołów

ul. Wiejska 2, 26-600 Radom

tel. / fax. 483668144, kom 605980214

NIP: 948-232-68-15

 

 

                                                                                                   

www.hospicjum.radom.pl

[email protected]

Bank PEKAO SA II o/RADOM

07 1240 3259 1111 0000 3003 1539


DATA: 2013-10-11 07:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.