DZIŚ JEST:   04   KWIETNIA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Izydora, Doktora Kościoła
Św. Platona
 
 
 
 

Versus Deum, czyli bliżej Boga

Versus Deum, czyli bliżej Boga
By James Bradley (Flickr: IMG_4245) [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

„W środę wieczorem zazwyczaj spowiadam a potem odprawiam Mszę św. ad orientem. To jedyny dzień w tygodniu, kiedy tak celebruję. Sprawuję liturgię zwrócony w tym samym kierunku co ludzie, kiedy tak robię, czuję się im bliższy. Czuję się też bliżej Boga” – pisze ks. Dwight Longenecker.


„Większość Mszy świętych sprawuję w stronę ludzi. Muszę się przyznać, że w wtedy, jakkolwiek bym się starał, czuję się tak, jakbym brał udział w jakimś show – jakbym był w trybie zabawiania innych. Kiedy znajduję się po drugiej stronie ołtarza, zwrócony razem z ludźmi w stronę Pana, odkrywam, że celebracja Mszy jest czymś bardziej intymnym i mistycznym. Czuję, że jestem wtedy w stanie skupić się bardziej na Panu i na tym, co wówczas się dzieje. Jeśli czuję, że cisną mi się do oczu łzy, to mogę sobie na nie pozwolić. Mogę się zatrzymać i modlić, nie martwiąc się tym, co ludzie sobie pomyślą” – tłumaczy ks. Longenecker.


Pewnego dnia celebrując Mszę świętą ad orientem ks. Dwight Longenecker stał się świadomy różnicy. „Kiedy odczytywałem z Mszału słowa liturgii stało się tak, jakby były one żywe. Jakby były przepełnione znaczeniami, nie potrafię tego inaczej wytłumaczyć. Słowa z każdej strony wyraźnie się odróżniały, to podkreślało poszczególne prawdy wiary, każdą doktrynę. Tak, jakby każde słowo, każda litera posiadała kosmiczną wagę – nie dlatego, że same słowa wydawały się żywe, ale z powodu ich wiecznego znaczenia i żywej, pulsującej prawdy, którą oddawały; prawdy, która była tak samo żywa jak gwiazdy, które znajdują się daleko nade mną, tak bliska, jak mój własny oddech”.


„Wtedy pomyślałem o znaczeniu zdań: Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo… A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. Tak, jakby tajemnica Wcielenia stawała się ponownie wraz z wypowiedzeniem tych słów. Coś się stało. Doszło do wymiany między tym światem a wiecznością. Słowa i czynności liturgii stały się żywe, choć zawsze wiedziałem, że tak się dzieje, nie zawsze to sobie tak uświadamiałem” – czytamy na blogu amerykańskiego duchownego.


„Liturgia nie służy kapłanowi, to ksiądz jest sługą liturgii. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy poddaję się liturgii, gdy żyję liturgią i pozwalam jej żyć we mnie – wówczas ukazuje się jej najpełniejsze znaczenie. Dlatego sytuacja, w której kapłan stara się uczynić liturgię znaczącą poprzez własne dodatki, swoją osobowość i komentarze, jest błędem i parodią. Wbrew temu wystarcza formalny charakter liturgii, prostota gestów i godność wypowiadanych słów – to one przekazują tajemnicę”.


Ks. Dwight Longenecker jest duszpasterzem w parafii Matki Bożej Różańcowej w Greenville. Urodził się w rodzinie należącej do wspólnoty ewangelikalnej. Po ukończeniu studiów został anglikańskim duchownym, w roku 1995 wraz z rodziną przyjął wiarę katolicką. Pracował jako dziennikarz współpracując z wieloma katolickimi redakcjami, zajmował się apologetyką. W 2006 roku, jako były anglikański duchowny, otrzymał święcenia kapłańskie i rozpoczął posługę duszpasterską.Źródło: www.patheos.com/blogs/standingonmyhead/

mat


DATA: 2014-06-23 14:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bóg jest wszechobecny, nie można być do Niego "tyłem" czy "przodem"
ponad 1 rok temu / Gość
 
Laudetur Iesus Christus.
ponad 5 lat temu / Soplica
 
Dziękuję Księdzu za podzielenie się z nami swoimi przeżyciami. Chociaż to wszystko wiedziałem i czułem, ale co innego przeczytać słowa autentycznych doznań. +++ Laudetur Iesus Christus.
ponad 5 lat temu / Jurek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.