26 lutego 2013

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy w tym roku jako święto państwowe dopiero po raz drugi, ale w uroczystości te angażują się spontanicznie coraz większe rzesze ludzi – zwłaszcza młodych. 1 marca staje się coraz bardziej „żywym” świętem, komplementarnym wobec rocznicy 1 sierpnia i równie gorąco celebrowanym.

 

Jest ono także atakowane równie mocno jak wspomnienie wybuchu powstania warszawskiego, co tylko dowodzi faktu, że walka podjęta przez antybolszewicką partyzantkę w pewnych wymiarach nadal w Polsce trwa. To zmaganie toczy się głównie o pamięć i tożsamość, co młodzi ludzie wydają się doskonale wyczuwać, oddolnie organizując marsze, wykłady, koncerty i inne wydarzenia artystyczne – aby w ten sposób oddać hołd bohaterom skazanym na tyle lat zapomnienia i chociaż w niewielkim wymiarze spróbować im ten czas „wynagrodzić”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych już się rozpoczęły i potrwają do pierwszych dni marca. Najwięcej uroczystości zaplanowano w Warszawie i okolicach oraz w Krakowie.

W niedzielę 24 lutego w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbył się koncert „Wspomnij Ziutka”, połączony z premierą płyty pod tym samym tytułem. Na płytę składają się piosenki Józefa Szczepańskiego, pseudonim „Ziutek”, autora słynnej „Czerwonej zarazy” – wiersza, w którym 22-letni chłopak przewiduje nadejście drugiej okupacji Polski. Teksty „Ziutka” w aranżacjach Tomasza Budzyńskiego (Armia) i Małgorzaty Godlewskiej zostały w przejmujący sposób zaśpiewane przez młodych artystów z Teatru „Od Czapy” oraz wykonawców takich jak Armia, De Press i Paweł Kukiz.

 

Szczególnym bohaterem Dnia Żołnierzy Wyklętych jest – co oczywiste – Rotmistrz Witold Pilecki. Jemu poświęcono wiele odczytów i wykładów, jego słowa „Oświęcim to przy nich była igraszka” stały się cytatem najlapidarniej oddającym charakter okupacji komunistycznej. W środę 27 lutego o godz. 18.00 w hotelu „Gregory” w Kobyłce odbędzie się uroczystość nadania Klubowi Gazety Polskiej imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego. Swój udział w uroczystości zapowiedziała jego córka, Zofia Pilecka-Optułowicz. Za duszę śp. Rotmistrza zostanie 3 marca o godz. 8.30 w Bazylice Świętej Trójcy w Kobyłce odprawiona także Msza Święta.

 

28 lutego o godz. 18.45 w warszawskiej bazylice Świętego Krzyża także zostanie odprawiona Msza Święta w intencji żołnierzy powstania antykomunistycznego. Po Mszy odbędzie się widowisko muzyczne z udziałem Leszka Czajkowskiego, Pawła Piekarczyka oraz Jana Zelnika zatytułowane „Podziemna Armia Powraca”.

Centralne uroczystości warszawskie rozpoczną się 1 marca o godz. 19.00 Apelem Poległych i złożeniem kwiatów pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Po Apelu nastąpi przemarsz do Archikatedry św. Jana, gdzie o godz. 21.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.

 

Dzień później w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przy ul Foksal 3/5 odbędzie się I Warszawski Maraton Filmowy pt. „Jeszcze się Polska o nas upomni”. Między godziną 10.00 a 20.00 zostanie wyświetlonych 17 filmów poświęconych bohaterom podziemia antykomunistycznego. Wśród reżyserów znaleźli się między Alina Czerniakowska, autorka szeregu „niewygodnych” filmów dokumentalnych czy Adam Sikorski, reżyser, który ogromną część swojej twórczości poświęcił właśnie partyzantce antykomunistycznej. W czasie maratonu filmowego widzowie będą mieli okazję zobaczyć dzieła poświęcone bohaterom takim jak „Warszyc”, „Zapora”, Bartek”, „Żelazny” czy „Łupaszko”.

 

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego zostanie tego dnia o godz. 18.00 odprawiona Msza Święta za dusze Żołnierzy Wyklętych. Po Mszy odbędzie się koncert zatytułowany „Polska była, jest i będzie!” z udziałem Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera pod batutą Bartosza Żurakowskiego.

Także 2 marca o godz. 17.00, w siedzibie Korporacji Akademickiej „Sarmatia” przy ul Brackiej 20A/108 odbędzie się wernisaż wystawy „Korporanci: studenci niepokorni – Żołnierze Wyklęci”. Tydzień później w tym samym miejscu odbędzie się debata naukowa, której szczególnie interesującym w punktem – w świetle ostatnich prac ekshumacyjnych prowadzonych na „Łączce” stanie się z pewnością wykład dr Andrzeja Ossowskiego poświęcony identyfikacji ofiar zbrodni stalinowskich na warszawskich Powązkach. Początek debaty zapowiedziano na godz. 11.00, wykład rozpocznie się o godz. 14.30.

 

Liczba inicjatyw upamiętniających Żołnierzy Wyklętych rośnie, a ich postawa staje się punktem odniesienia dla najmłodszego pokolenia. Roczarowani brakiem mądrych wymagań, próbami podcinania skrzydeł i redukowania ich aspiracji do poziomu „plastiku i fastfoodu”, a przede wszystkim chyba zmęczeni kłamstwem, młodzi ludzie odkrywają w bohaterach takich jak „Inka” czy „Łupaszko” wzory na swoją miarę. Kiedy młodych ludzi pociąga wolność – ta prawdziwa, a nie koncesjonowany i kontrolowany bunt – stają się silni. Ich rosnąca siła zapewne przestraszyła tych, którzy wciąż walczą z polską pamięcią. Można to poznać po ostatnim nasileniu się ataków na polskie symbole i polskich bohaterów, których kulminacją stało się zdewastowanie krakowskiego pomnika „Inki”. Tego rodzaju zachowanie może świadczyć o bezmyślnej wściekłości, z jaką zło reaguje na to, co niezniszczalne. Istnieje pewna tajemnica w fakcie „powrotu” Żołnierzy Wyklętych w pokoleniu ich wnuków. Kiedy widzimy młodych ludzi niosących w czasie Marszy Pamięci portrety bohaterów, przychodzą na myśl słowa poległego w Powstaniu Warszawskim Tadeusza Gajcego:

 

Nie zatrzymamy się więc 
tej nocy w milczeniu płynąc, 
gdy wszystko sen, jesteśmy snem 
bez ciała i bez imion. 
Lecz gdy kogutów tkliwy głos 
doleci nas już siwy – 
przy twarzy twarz, przy dłoni dłoń 
wrócimy, wrócimy.

 

Agnieszka Żurek

 

{galeria}

 

1 marca (piątek)

 

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

 

AKCJE INFORMACYJNE O DNIU PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

 

Wejście na stację Metro-Centrum („Patelnia”)

16:00-18:30 akcja informacyjno-ulotkowa, pieśni Żołnierzy Wyklętych

org. Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Niepodległość”

             

17:30-22:00 pokaz filmów Aliny Czerniakowskiej:

                                Czy warto było tak żyć (o Stanisławie Sojczyńskim „Warszycu”), Dziewczyny z tamtych                lat (o młodziutkich weterankach AK, które przeżyły nowy koszmar w więzieniach UB),                          Jeszcze się Polska o nas upomni (o losach Polaków – bohaterów narodowych,                           walczących o niepodległość ojczyzny podczas II wojny światowej i w czasach PRL), W                   sprawie generała Fieldorfa.

org. Fundacja Kocham OB-CIACH

 

 

UROCZYSTOŚCI CENTRALNE

 

              

 

 

19:00    Zgromadzenie przed Grobem   Nieznanego Żołnierza

                Apel Poległych, złożenie kwiatów.

20:20    Przemarsz do Archikatedry   św. Jana.

21:00    Uroczysta Msza Święta w   intencji Żołnierzy Wyklętych.

 

                                              

UROCZYSTOŚCI LOKALNE W 20 MIEJSCACH UPAMIĘTNIEŃ

 

Nr

MIEJSCE

ORGANIZATORZY

GODZ.

1

Pomnik więźniów politycznych straconych w latach 1944-56

Stowarzyszenie „Solidarni 2010”

Stowarzyszenie „Studenci dla Rzeczypospolitej”

17:00

2

Sowiecki Trybunał Wojenny, prokuratora i NKWD

ul. 11 Listopada 68 / ul. Szwedzka (rogatka)

Poświęcenie   tablicy pamiątkowej.

Ogólnopolski Komitet Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki

Stowarzyszenie „13 Grudnia”

Fundacja Wolność i Demokracja

12:00

3

„Toledo” – Więzienie Karno-Śledcze nr III

Pomnik ku Czci Pomordowanych w Praskich   Więzieniach

ul. Namysłowska 6 /ul. Szymanowskiego

Klub Gazety Polskiej Wawer

Komitet PiS Wawer

17:00

4

NKWD > Wojewódzki   UBP

ul. Strzelecka 8-10 /ul. Środkowa

Ogólnopolski Komitet Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki

Fundacja Wolność i Demokracja

13:00

5

Stołeczny UBP – tablica pamiątkowa

ul. Cyryla i Metodego 4

Solidarność Walcząca – Oddział Warszawa

Stow. Dobro Wspólne   Łomianki

Solidarni 2010

„Myśl Praska”

17:00

6

Wojewódzki UBP    – tablica pamiątkowa

ul. Sierakowskiego 7

Stowarzyszenie Twórców   dla Rzeczypospolitej

17:00

7

Tablica poświęcona Ince i Anodzie

Kościół Matki Bożej Królowej   Polskich Męczenników,

Al.  Aleja Stanów   Zjednoczonych 55 / Grenadierów

Komitet PiS Praga Południe

17:30

8

Obóz   specjalny NKWD nr 10 – Pomnik ofiar NKWD

ul. Marsa /ul. Płatnerska [Rembertów]

Komitet Katyński

Krąg Pamięci Narodowej

Komitet PiS Rembertów

Stowarzyszenie 13 Grudnia

Korporacja Akademicka Aquilonia

16:30

9

Pomnik Żołnierzy Wyklętych  

ul. Żołnierzy Wyklętych / ul. Pirenejska

– delegacje udadzą się pod tablicę upamiętniającą płk. Bernarda   Adameckiego  na Rondo jego imienia.

Urząd Dzielnicy Bemowo

 

 

 

13:30

10

Pochówki na Cm. Powązkowskim

Pomnik Męczenników   Terroru Komunistycznego

kwatera Ł („Łączka”),  groby w kwaterze „Montera”.

Związek Strzelecki „Strzelec”

Stowarzyszenie Młodzież Rzeczypospolitej

Stowarzyszenie DiSK

Komitet PiS Żoliborz

17:30

11

Tablica pamiątkowa ded. Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu  Al. Wojska Polskiego 40

Komitet PiS Żoliborz

Stowarzyszenie DiSK

16:00

12

Pomnik Poległym i Pomordowanych na Wschodzie

ul. Muranowska / ul. Gen. Andersa

Młodzież Wszechpolska

Stow. Marszu   Niepodległości

Tow. im. Stanisława ze   Skarbimierza

17:00

13

Tablica   upamiętniająca „Żołnierzy Wyklętych”

Katedra Polowa Wojska Polskiego, ul. Długa

Tow. im. Stanisława ze Skarbimierza

17:30

14

NKWD, „Smiersz” i Zarząd Gł. IWP – tablica   pamiątkowa

ul. Świerszcza 2   /ks. Chrościckiego willa „Jasny Dom” [Włochy]

17:30 kino ADA przy ul. Ks. J. Chrościckiego 14 – wręczenie nagród w   konkursie dla szkół podstawowych „Żołnierze Wyklęci – Osamotnieni Herosi   Partyzantki” .

Koncert Andrzeja Kołakowskiego.

Komitet PiS Włochy

17:00

15

Areszt Śledczy MBP – tablica pamiątkowa

ul. Rakowiecka 37

Grupa Hist. „Radosław”

Klub Gazety Polskiej Warszawa

Stowarzyszenie Motocyklowy Rajd Katyński 

Solidarność Służby Więziennej

Korporacja Akademicka Sarmatiaiczne pamiątki
 
  6.03 O godz. 19:00 zapraszamy na Kwaterę filmową   i maraton filmów na temat Żołnierzy Wyklętych
 
  9.03 O godz. 11:00 na kwaterze Sarmatii odbędzie   się konferencja naukowa pt. „Korporanci: Studenci niepokorni – Żołnierze   Wyklęci”

17:30

16

Główny Zarząd IWP – tablica pamiątkowa

ul. Oczki 2 /ul. Chałubińskiego

Grupa Hist. „Radosław”

Klub GP Warszawa

17:00

17

Wojskowy Sąd Rejonowy   – tablica pamiątkowa

ul. Koszykowa 82

Grupa Hist. „Radosław”

Klub Gazety Polskiej Warszawa

17:00

18

MBP – tablica pamiątkowa + kamień „Anody”

ul. Koszykowa 6 / Al. Ujazdowskie

Stowarzyszenie KoLiber

Fundacja Republikańska

Prawica Rzeczypospolitej

Związek Żołnierzy NSZ,

NZS Uniwersytetu   Warszawskiego

Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy

17:00

19

Pomnik ofiar terroru komunistycznego

przy kościele św. Katarzyny na Służewiu

Stow. Polska Jest Najważniejsza

Komitet PiS Ursynów

17:00

20

Pochówki – Pomnik i krzyż

Cm. na Służewiu przy ul. Wałbrzyskiej

Stow. Polska Jest Najważniejsza

Komitet PiS Ursynów

18:00

 

 

2 marca (sobota)

 

 

Dom Dziennikarza, ul. Foksal 3/5

10:00-20:00  Jeszcze się Polska o nas upomni …

   I Warszawski Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych (program pokazu 17 filmów: www.solidarni.waw.pl; www.1marca51.pl)

org. Stowarzyszenie „Solidarność Walcząca – Oddział Warszawa”, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Patronat Honorowy: Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Powstania Warszawskiego

 

 

Warszawa

12:00-15:00 Warszawska Masa Krytyczna

Przejazd rowerzystów do kościoła św. Katarzyny na Służewiu.  Ok. 14:00 wystąpienie księdza prałata Józefa Maja oraz historyka.

org. Warszawska Masa Krytyczna. Patron honorowy: Instytut Pamięci Narodowej

 

Kwatera Korporacji Akademickiej Sarmatia (ul. Bracka 20a)

17:00  Otwarcie wystawy Korporanci: Studenci Niepokorni – Żołnierze Wyklęci.

org. Korporacja Akademicka Sarmatia ([email protected]). Patronat Stowarzyszenia Filistrów Polskich Korporacji Akademickich

 

Katedra Polowa Wojska Polskiego (ul. Długa)

18:00 Msza Święta w intencji Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego

              Polska była, jest i będzie!   Koncert Galowy:

               Wiesław Ochman – tenor; Dagmara Miller – mezzosopran; Karina Skrzeszewska – sopran;                 

               Marcin Rogoziński – dramaturg; Rafał Żurakowski – tenor; Orkiestra Symfoniczna i Chór       

               Filharmoni Opolskiej im. Józefa Elsnera pod batutą Bartosza Żurakowskiego.

org. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Zrzeszenie Wolność  i Niezawisłość, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Ogólnopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich,

Federacje Organizacji Niepodległościowych, Centrum Przygotowań Programów Patriotycznych. Patronat Honorowy:  biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek

 

Kino „Wisła” (Plac Wilsona)

20:00 Retrospektywa Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci (Gdynia 2012): 

              Byłem Żołnierzem AK – reż. Marek Widarski, Sny stracone, sny odzyskane – reż. Arkadiusz

              Gołębiewski, filmy nakręcone przez młodzież o „Roju”, „Puszczyku” oraz Józefie Bandzo   

              „Jastrzębiu – żołnierzu Łupaszki”.  Po projekcji panel dyskusyjny z udziałem Józefa Bandzo        

              „Jastrzębia” i Stanisława Krupy, głównego bohatera filmu Bylem żołnierzem AK, prowadzony  

              przez Jana Rumana (IPN).

org. Urząd Dzielnicy Żoliborz, Festiwal Filmowy „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni

 

3 marca (niedziela)

 

Kościół p.w. Imienia Najświętszej Maryi Panny (Warszawa-Międzylesie, ul. Bursztynowa 16)

18:00 Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.

Klub Gazety Polskiej Wawer, Komitet PiS Wawer

 

Kościół p.w. św. Klemensa (ul. Karolkowa 49)

14:00 Msza Święta w rycie trydenckim w intencji Żołnierzy Wyklętych

Centrum Kultury i Tradycji Wiedeń 1683

 

 

6 marca (środa)

 

Dom Dziennikarza (ul. Foksal 3/5)

18:00  Debata o Żołnierzach Wyklętych z udziałem prof. Jana Żaryna i dr. Leszka Żebrowskiego.

org. Stowarzyszenie Solidarni 2010, Klub Ronina

 

 

Kwatera Korporacji Akademickiej Sarmatia (ul. Bracka 20a)

19:00  Przegląd filmów poświęconych Żołnierzom Wyklętym.

org. Korporacja Akademicka Sarmatia ([email protected])

6.03 O godz. 19:00 zapraszamy na Kwaterę filmową i maraton filmów na temat Żołnierzy Wyklętych

 

9 marca (sobota)

 

Kwatera Korporacji Akademickiej Sarmatia (ul. Bracka 20a)

11:00 Konferencja naukowa Korporanci: Studenci Niepokorni – Żołnierze Wyklęci.

                  W programie referaty: dr. Wojciecha Muszyńskiego (IPN Warszawa), dr. Rafała             

              Sierchuły (IPN Poznań), Michała Wołłejki i dr. Andrzeja Ossowskiego (Zakł. Medycyny               

               Sądowej PUM).

org. Korporacja Akademicka Sarmatia ([email protected])

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 273 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram