DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2021 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

W nowym numerze "Polonia Christiana"

Vaticanum II wobec komunizmu

Vaticanum II wobec komunizmu

11 października bieżącego roku mija pół wieku od otwarcia przez bł. Jana XXIII obrad Vaticanum II – soboru określającego siebie mianem duszpasterskiego, który jednakowoż mając okazję zdecydowanie zareagować na największe duszpasterskie zagrożenie swego czasu, jakim był bez wątpienia komunizm, zbył je milczeniem.

Miliony katolików za żelazną kurtyną pozostawały pod jarzmem sowieckiej okupacji, całe narody doświadczały programowej dechrystianizacji, ateizacji i prześladowań religijnych. Kościół w Związku Sowieckim, Polsce, Czechosłowacji, na Węgrzech, w Jugosławii, Rumunii oraz w innych rozsianych po całym świecie komunistycznych obozach został zepchnięty na zupełny margines życia społecznego z resztkami ledwie tolerowanego, i to w szczątkowej formie, sprawowania kultu.

W naszym kraju, i nie tylko u nas, zrabowana na masową skalę własność prywatna, pogwałcone piąte, siódme i dziesiąte przykazanie domagały się zdecydowanego głosu pasterzy. Stalinowskie prawo aborcyjne zbierało milionowe krwawe żniwo. W katowniach komunistycznej bezpieki dogorywały resztki antykomunistycznego zbrojnego oporu, a jednocześnie nie ustawały prześladowania i szykany duchowieństwa wiernego papiestwu i nauczaniu Kościoła. W tym samym czasie Zachód uśmiechał się radośnie do czerwonego demona, szukając w nim budowniczego pokoju. W takiej to rzeczywistości rozpoczynał swe obrady Sobór Watykański II, do dziś przez światową lewicę postrzegany jako sobór dialogu i otwarcia Kościoła na świat.

Dzisiaj, po pięćdziesięciu latach od tamtego „październikowego przełomu”, warto przypomnieć niektóre rzadko dotychczas akcentowane aspekty Vaticanum II. Traktujemy to jako wynikający z troski o prawdziwe dobro Kościoła nasz głos w dyskusji, do której notabene zachęca też Ojciec Święty Benedykt XVI. Zabieramy go, nie roszcząc sobie zresztą prawa do ocen doktrynalnych – te zostawiamy kompetentnym teologom, podejmującym głęboki namysł nad tekstami soborowymi i ich wykładnią – ale z racji praw i obowiązków od wieków przynależnych katolikom świeckim, które zresztą potwierdził i uznał także Sobór Watykański II.

 


Artykuł jest zapowiedzią 28. numeru dwumiesięcznika "Polonia Christiana". Magazyn będzie dostępny od wtorku 11 września w kioskach, dobrych salonach prasowych oraz na stronach ksiegarnia.piotrskarga.pl i epch.poloniachristiana.pl.


DATA: 2012-09-11 22:28
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Na SVII celowo przemilczano problem komunizmu. Był to ukłon w stronę zaproszonych gości ze wschodu..
ponad 8 lat temu / oo
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.