DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 68  >   KOŚCIÓŁ

Valdis Grinsteins: Synod w sprawie Amazonii... z daleka od Amazonii

Valdis Grinsteins: Synod w sprawie Amazonii... z daleka od Amazonii

Znam Amazonię i wiem, jak trudno się w niej żyje. Dlatego gdy Watykan poinformował o synodzie mającym się odbyć w sprawie tego regionu, natychmiast zapytałem:

– A w którym mieście chcą go zorganizować? W Manaos? W Santarém? W Boa Vista?

 

Przypomniałem sobie wszystkie problemy zdrowotne, jakie mnie nękały, gdy mieszkałem w tamtych stronach. Przypomniałem sobie wizytę u lekarza z powodu pasożytów jelitowych, którymi zakaziłem się po wypiciu niesprawdzonej wody. Przypomniałem sobie długie godziny spędzone z maścią na całym ciele, gdy pewien „sympatyczny” insekt postanowił złożyć swoje jaja pod moją skórą…

Mógłbym jeszcze wspomnieć o problemach z zasypianiem z powodu krzyków amazońskich małp lub o pająkach, które masowo nawiedzały moje mieszkanie. Albo o atakujących dziesiątkami naraz komarach, o których jednak wolałbym zapomnieć. A trzeba też dodać do tego katastrofalny stan dróg i problem błyskawicznie psującego się jedzenia – z powodu wysokiej temperatury i wilgotności powietrza.

 

Czy więc można się dziwić, że pomysł zorganizowania synodu biskupów w takich warunkach wzbudził moje szczególne zainteresowanie miejscem, jakie dlań wybrano? A jakie poczułem rozczarowanie, dowiedziawszy się, że odbędzie się on w Rzymie.

 

Oto sytuacja doprawdy absurdalna. Nie dlatego, że miejscem spotkania będzie Rzym, lecz dlatego, że to właśnie w Rzymie nader pozytywnie ocenia się prymitywizm i brak cywilizacyjnego rozwoju. Czyż nie słyszymy ze wszystkich stron, jak duchowni atakują system kapitalistyczny, współczesny przemysł i nieubłagany postęp technologiczny?

 

Jednakowoż fakt, że brazylijscy biskupi z regionu Amazonii chcą się spotkać w Rzymie, wydaje mi się całkowicie logiczny. Przecież im dalej od wszystkiego, co prymitywne, a bliżej cywilizacji, tym lepiej. Lepsza świeża pizza niż puszkowane mięso z nieokreśloną datą przydatności do spożycia; wygodniej spać w czystej pościeli niż w hamaku. Dlatego nie rozumiem manii krytykowania cywilizacyjnego postępu i idealizowania prymitywnego świata.

 

Wspomniani biskupi doskonale wiedzą, że w wielu miejscach Amazonii lepiej podróżować łodzią niż wyjść na ląd. Wiedzą również, że mówiąc podróżującym taką łodzią, iż muszą zaprzestać używania benzyny wyprodukowanej przez opresyjnych kapitalistów i wrócić do czasów wioseł, ryzykują życiem.

 

A gdy kogoś dopadnie jedna z chorób, którymi ta piękna puszcza hojnie obdarza swoich mieszkańców (na przykład malaria), to zamiast przeklinać cywilizację przemysłową stworzoną przez „krwiopijczych kapitalistów”, która jednak produkuje leki ratujące życie, należy być jej wdzięcznym.

Zaprawdę obfitość pożywienia w ekologicznie perwersyjnym mieście Rzymie, którego obywatele tysiące lat temu zniszczyli lasy, aby na ich miejscu uprawiać żywność, jest dużo lepsza od prób wyżycia z rybołówstwa i z dzikich owoców zbieranych w dżungli. Doświadczył tego z ogromnym bólem niejeden nieświadomy niczego turysta z Północy podczas podróży Amazonką.

 

Mam nadzieję, że gdy amazońscy biskupi będą wracać z Watykanu do swoich hoteli, korzystając po drodze z udogodnień współczesnego świata, podziękują Bogu, że przynajmniej na kilka dni udało im się uciec od smutnej monotonii prymitywnego życia. O, właśnie przypomniało mi się, że w Santa Elena de Uairén o godzinie dziesiątej wieczorem wyłączano elektryczność, co pogrążało całe miasto w raczej mało poetyckiej ciemności, jednocześnie pozbawiając jego mieszkańców możliwości pocieszenia się książką czytaną do poduszki.

 

Mieszkańcy Amazonii mawiają: W rzece, w której żyją piranie, żółwie pływają na plecach. Wasze Eminencje mogą być spokojne. W Tybrze pływają tylko piranie teologiczno-ekologiczne, co prawda jedne z najniebezpieczniejszych, ale gdy odwrócić się do nich plecami, można wrócić do swoich diecezji bez żadnej traumy i z niezachwianą wiarą.

 

Valdis Grinsteins

 

Artykuł został opublikowany w 68. numerze magazynu Polonia Christiana

 

 

 

TYLKO W POLONIA CHRISTIANA!!

 

O SYNODZIE AMAZOŃSKI W MAGAZYNIE POLONIA CHRISTIANA PISZE KRYSTIAN KRATIUK: Decentralizacja na rzecz czarownika?

 

 

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

SKAWIŃSKA 13. Spotkanie z Valdisem Grinsteinsem (Wenezuela) - mieszkającym w Polsce podróżnikiem, dziennikarzem, publicystą katolickim, znawcą Ameryki Południowej. Temat: „Skąd pochodzi papież Franciszek?” (wykład w języku polskim)

 

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

świetny tekst
ponad 1 rok temu / mex
 
Jedno słowo. Genialne! pozdr.
ponad 1 rok temu / mar219
 
 

Spotkanie premiera Francji Jeana Castexa z przedstawicielami Konferencji Biskupów Francji (CEF), do jakiego doszło wczoraj wieczorem w Paryżu, kilka godzin po decyzji Rady Stanu, która zakwestionowała wprowadzony przez władze państwowe 30-osobowy limit wiernych w miejscach kultu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, było gestem fair play ze strony szefa rządu. Opinię taką wyraził przewodniczący episkopatu abp Eric de Moulins-Beaufort.

 
 

Wiele mówi się w Polsce o potrzebie budowy kultury posiadania i używania broni palnej. Fundacja Ad Arma zwraca w tej kwestii uwagę na fakt, że obecnie nie ma w naszym kraju kultury noszenia na co dzień jakiegokolwiek narzędzia służącego do obrony.

 

Jeszcze przed świątecznym weekendem w USA prezydent Donald Trump zdecydował się usunąć kilka osób z wpływowej organizacji ekspertów doradzającej Pentagonowi, Rady ds. Polityki Obronnej. Ponadto podjął działania, by ułatwić zwalnianie pracowników służby cywilnej i zastępowanie ich mianowanymi ekspertami politycznymi.

 

Instytut na rzecz kultury Prawnej Ordo Iuris otrzymał nagrodę „Strażnik Pamięci” wręczaną przez tygodnik „Do Rzeczy”. Podczas gali z laudacją dla Instytutu wystąpił marszałek Marek Jurek. - To jakość pracy Instytutu i kompetentnie bronione racje budzą taką złość i wściekłość – powiedział.

 

 

 

Władze Portugalii są krytyczne wobec lansowanego w UE mechanizmu „pieniądze za praworządność”, a głos sprzeciwu wyraził na zamkniętym spotkaniu przywódców wspólnoty tamtejszy premier, socjalista Antonio Costa – podają iberyjskie media.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.