DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Vaclav Klaus: Unia Europejska wykorzystuje epidemię do tworzenia superpaństwa

Vaclav Klaus: Unia Europejska wykorzystuje epidemię do tworzenia superpaństwa
Fot. Zuma Press / Forum

Były czeski przywódca skrytykował w wywiadzie dla katolickiego portalu La Nuova Bussola Quotidiana nadużywanie przez rządy epidemii do wprowadzania surowych ograniczeń społecznych. Zaznaczył, że o ile na początku rozprzestrzeniania się wirusa, gdy nieznane było jego faktyczne oddziaływanie i szkodliwość, było to jakoś uzasadnione, to już wraz z upływającymi tygodniami sytuacja miała się inaczej.

 

 

Klaus ocenił, że społeczeństwa padły ofiarami „sztywnego i nieelastycznego” postępowania różnych rządów. Według dawnego premiera i prezydenta Czech, ludzie powinni się sprzeciwić nadmiernym środkom podjętym przez władze.

 

- Powinni powiedzieć „nie” wykorzystaniu epidemii COVID do przekształcenia naszego, wciąż stosunkowo wolnego społeczeństwa w „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya lub też jego prawdziwy wariant, zastosowany w dzisiejszych Chinach. Trudno już będzie przywrócić normalną sytuację a to bardzo podoba się rządom – powiedział były polityk.

 

Vaclav Klaus zwrócił uwagę na tendencje, jakie zaznaczyły się podczas epidemii w decyzjach i inicjatywach Unii Europejskiej. Chodzi między innymi o przedsięwzięcie ogłoszone przez Ursulę von der Leyen 27 maja, czyli olbrzymi „fundusz ożywienia”. Wieloletni czeski przywódca uznał to za bardzo wymowne.

 

- Elity wykorzystały epidemię jako uzasadnienie i pretekst do zintensyfikowania powtarzających się prób przedłużenia stanu i tak już wystarczającej nierównowagi Unii Europejskiej, inicjując ogromne zadłużenie obywateli państw członkowskich oraz ich przyszłych pokoleń. I nie chodzi tylko o dług: Ten plan w ogóle zakłada porzucenie racjonalności gospodarczej w celu dalszej centralizacji UE, sfinansowania jej bardzo kontrowersyjnych ambicji i – wreszcie – wzmocnienia unii politycznej. Te gigantyczne transfery finansowe będą kolejnym krokiem w kierunku europejskiego superpaństwa – podkreślił Klaus.

 

Były prezydent i szef rządu naszego południowego sąsiada nie zgadza się z porównywaniem pomysłu von der Leyen z Planem Marshalla po II wojnie światowej. Rzekomy pierwowzór pochodził bowiem z zewnątrz, obecny plan zaś bierze się z pożyczek.

 

- Udowodniono już wystarczająco, że pożyczone pieniądze nie przyniosą dobrobytu krajom UE, ani nie przyspieszą ożywienia gospodarek dotkniętych epidemią i ograniczeniami. Żaden zastrzyk finansowy nie pomaga (podobnie jak tani kredyt). Doprowadzą one jedynie do zachowania nieefektywnych struktur, spowolnią naturalne i niezbędne procesy dostosowawcze oraz zniekształcają racjonalną alokację zasobów, kierując je w stronę biurokratycznie i ideologicznie motywowanych projektów – ocenił Klaus. Jego zdaniem, Unia może wykorzystywać kwestię podziału ogromnych kwot do wywierania nacisku na państwa znajdujące się w kryzysie po zahamowaniu gospodarek.

 

 

Źródło: La Nuova Bussola Quotidiana

RoM

 

 

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-06-06 19:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ ala wilk Państwo Unia na szczęście nie istnieje, choć jeszcze nie dawno istniało: nazywało się III Rzesza.
27 dni temu / Ryś
 
slowa prawdy w przeciwienstwie do naszych elit ktore poprawnie opowiedzialy sie za przewodnim kierunkiem a lud to jak to powiedzial kierujacy niech pracuje za miske ryzu
27 dni temu / zbigniew
 
Alu wilk.nie ma państwa EU.ale może Ty tego nie wiesz
27 dni temu / ewka
 
Są ludzie którzy mają odwagę mówić rzeczy niepopularne, wbrew głównemu nurtowi. Czy u nas jakiś lider eks prezydent lub eks premier ma choć cień wątpliwości co do tego co się wydarzyło i nadal wydarza wokół wirusa?
27 dni temu / mm
 
Państwo USA dobre, państwo Rosja dobre, państwo Chiny dobre, państwo UE złe.
28 dni temu / ala wilk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.