DZIŚ JEST:   28   STYCZNIA   2020 r.

Św. Tomasza z Akwinu,
Doktora Kościoła
Bł. Juliana Maunoir
 
 
 
 

Używajmy terminów „przed Chrystusem” i „po Chrystusie” zamiast „przed naszą erą” i „naszej ery”

Używajmy terminów „przed Chrystusem” i  „po Chrystusie” zamiast „przed naszą erą” i „naszej ery”
fot. Darek Golik/FORUM

Ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier przedstawia kulisy naukowej dyskusji wobec stosowania terminów „przed Chrystusem” i „po Chrystusie”, którym to przeciwstawione zostały określenia „przed naszą erą” i „naszej ery”. Określenia zawierające odniesienie do Chrystusa są nie tyle deklaracją wiary, ale wyrazem świadomości, jak zwykło się pisać – stwierdza kierownik Katedry Prawa Rzymskiego na WPiA UJ.

 

„Pamiętam, jak na wprowadzeniach do historii prawa, w tym podczas studiowania prawa rzymskiego na pierwszym roku, ale też na wstępie do nauk biblijnych, niby tylko przy okazji nadmieniano, że tradycyjnie mawiało się i pisywało przed Chrystusem i po Chrystusie” – pisze w noworocznym felietonie dla „Rzeczpospolitej” ks. Longchamps de Bérier. „Narzucony w PRL sposób pisania przed naszą erą i naszej ery dość powszechnie uznawano za intelektualne fałszerstwo. Ukradkiem śmiano się z pominięcia Chrystusa, bo skoro teraz jest nasza era w odróżnieniu od p.n.e., to każdy myślący mógł sobie dopowiedzieć, co ją wyznaczyło właśnie jako naszą: narodzenie Jezusa w Betlejem” – kontynuuje prawnik.

 

Ks. Longchamps podkreśla, że wobec zmian 1989 roku oczekiwał powrotu do normalności w tej dziedzinie. „Określenia przed Chrystusem i po Chrystusie nie są deklaracją wiary, ale wyrazem świadomości, jak zwykło się pisać. To szacunek wobec tradycji i przejaw tożsamości kulturowej” – zaznacza. Akcentuje również, że w języku angielskim używa się odpowiednio BC (before Christ) i AD (Anno Domini – Roku Pańskiego).

 

„Co innego pisarze należący do kultury europejskiej – szeroko rozumianej, bo obejmującej też obie Ameryki, Australię i znaczną część Afryki. Oni bowiem, rezygnując z pisania przed Chr. i po Chr., ewidentnie wyrzucają Chrystusa. Bywa, że czynią tak z przyzwyczajenia – ot, relikt komunistycznej walki z religią. Bywa, że boją się – mniejsza, iż bezsensownego – oskarżenia o religijność w nauce” – kontynuuje.

 

„Tym trudniej doprawdy zrozumieć, dlaczego oznaczenia p.n.e. oraz n.e. pojawiają się w pracach naukowców z katolickich uczelni, na które zbieramy po kościołach tacę w drugi dzień Bożego Narodzenia” – podsumowuje.

 

Źródło: rp.pl

KRaj
DATA: 2016-01-03 09:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tam gdzie brakuje argumentów pojawia się złość i wyzwiska. Co się tyczy artykułu, to bardzo ważny temat, ale całkowicie pomijany. Dowiedziałam się o tym dopiero na studiach.
2 miesiące temu / ja
 
Ten "uczony" może niech lepiej nie zabiera głosu w jakiejkolwiek sprawie. Bruzda dotykowa uszkodziła mu wiele ośrodków odpowiedzialnych za rzetelne myślenie
2 miesiące temu / Kolo
 
Fajne
ponad 3 lata temu / Emma
 
Lekka przesada, to tylko "kalendarzowe" określenie czasu :-D
ponad 4 lata temu / Stormer
 
Wszystkie felietony x. Longchamps de Bérier są warte streszczenia, a ukazują się w Rzeczpospolita dość regularnie.
ponad 4 lata temu / PK
 
@tylda W związku z tym spotkałem się z dość zabawnym zapisem w pewnej książce, że Chrystus urodził się pomiędzy 3 a 12 rokiem po Chrystusie.
ponad 4 lata temu / Robert
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.