DZIŚ JEST:   18   LUTY   2019 r.

Św. Konstancji
Św. Szymona
Bł. Fra Angelica
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 18  >   CYWILIZACJA

Grzegorz Kucharczyk

Użyteczni głupcy islamu


Dwie różne książki, dwie różne osobowości autorów, dwa różne języki, a jednak doświadczenia, a zatem i tezy zawarte na ich kartach – jednakowe. Niemiecki bankowiec i brytyjska dziennikarka postrzegają niebezpieczeństwo płynące z islamizacji Europy jako najzupełniej realne i identycznie diagnozują jego symptomy. A co najciekawsze, choć język, jakim opisują zjawisko, mógłby rodzić podejrzenia, że mamy do czynienia z „czarnosecinną prawicą”, oboje autorzy są przedstawicielami liberalnego establishmentu.

W roku 2045 spaliła się biblioteka księżniczki Anny Amalii w Weimarze. Państwo uginające się pod ciężarem wydatków socjalnych nie było w stanie pomóc w jej odbudowie. Land Turyngia ogłosił, że jego ta sprawa nie dotyczy. Burmistrz Weimaru, poważny i religijny człowiek arabskiego pochodzenia, nie ułatwiał sprawy. W końcu oświadczył on na konferencji prasowej, że prawo pierwszeństwa na tym świecie należy do żywych, a nie do umarłych. Skromne środki finansowe miasta Weimar pozwalają jedynie na przygotowanie placu budowy nowego meczetu i remont miejskiej szkoły koranicznej.

Powyższy akapit to fragment antyutopijnej wizji kończącej opublikowaną latem ubiegłego roku głośną książkę niemieckiego bankowca i socjaldemokraty, Thilo Sarrazina, której napisaniem natychmiast zasłużył on na miano „islamofoba” oraz „kryptofaszysty”. Trudno jednak określić Sarrazina – od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku członka niemieckiej socjaldemokracji – mianem reprezentanta skrajnej prawicy chrześcijańskiej. A przecież cały wywód zawarty w owej pracy to wyliczenie przejawów czegoś, co w kontekście totalitarnego zagrożenia w XX wieku nazywano „zdradą klerków”, zaś przypadku ich stosunku do islamskiego zagrożenia – kompromitacją.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1455 – zmarł bł. Fra Angelico (właśc. Guido di Pietro), włoski dominikanin, wybitny malarz religijny (ur. 1387). Do klasztoru wstąpił w wieku 20 lat. Pełnił funkcję wikariusza i przeora konwentu w Fiesole. Malarstwa uczył się we Florencji. Na polecenie papieża Eugeniusza IV udał się do Rzymu, gdzie wymalował dwie kaplice w bazylice św. Piotra i Pałacu Watykańskim. Na zamówienie Ojca Świętego Mikołaja V przyozdobił jego apartament oraz prywatną kaplicę. Swoje dzieła Fra Angelico pozostawił także w Kortonie i Orvieto.

 
 

Premier Mateusz Morawiecki odwołał wyjazd na zebranie państw Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie. Powodem absencji szefa polskiego rządu ma być zamieszanie jakie wywołały słowa Benjamina Netanjahu mówiące o Polakach pomagających Niemcom w holokauście.

 

Funkcjonariusze Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kazachstanu zatrzymali w obwodzie turkiestańskim cztery osoby podejrzewane o działalność terrorystyczną i rozbudzanie konfliktów religijnych.

 

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez niemiecką gazetę „Die Welt”, do Niemiec wraca co trzeci nielegalny imigrant wydalony z tego kraju. „Bezpośrednio po wydaleniu wsiada się w autobus powrotny do Niemiec. To niedopuszczalne” - mówi Armin Schuster z CDU.

 

Senat stanu Kentucky przegłosował ustawę zabraniającą przeprowadzenia aborcji po wykryciu bicia serca nienarodzonego dziecka. Dokument trafi następnie do stanowej Izby Reprezentantów, gdzie Republikanie stanowią większość. Głos bijącego serca jest słyszalny dla lekarza już około szóstego tygodnia życia dziecka. 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.