DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 

Uzdrowiona ciężarna kobieta, której sugerowano aborcję. Ukraina: odnowiono sanktuarium słynące cudami

Uzdrowiona ciężarna kobieta, której sugerowano aborcję. Ukraina: odnowiono sanktuarium słynące cudami
Obraz Matki Bożej Tartakowskiej i Kościół św. Michała Archanioła w Tartakowie (2007). Haidamac / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/1.0)

W niedzielę 5 lipca arcybiskup metropolita lwowski Mieczysław Mokrzycki podniósł kościół św. Michała Archanioła w Tartakowie w powiecie sokalskim na Ukrainie do rangi diecezjalnego sanktuarium. To zwieńczenie wieloletnich starań o przywrócenie dawnej świetności kościołowi, który do wybuchu II wojny światowej był jednym z najważniejszych ośrodków rzymskiego katolicyzmu na Ziemi Lwowskiej.

 

Kościół św. Michała Archanioła w Tartakowie został wybudowany w roku 1739 z fundacji wojewody kijowskiego Franciszka Salezego Potockiego. Potoccy mieli w Tartakowie jedną ze swoich siedzib rodowych i na początku XVIII wieku, jeszcze przed powstaniem tamtejszej świątyni, zamówili do swojego pałacu od włoskiego artysty obraz Matki Bożej. Był on inspirowany rzymskim wizerunkiem Matki Bożej Uzdrowienie Chorych. Po pożarze pałacu Potockich w 1764 roku szczęśliwie ocalony z płonącej posiadłości obraz został ofiarowany do miejscowego kościoła.

 

W późniejszych latach przyczynił się on do rozsławienia Tartakowa na całą Rzeczpospolitą nieprzeliczoną ilością cudów, przede wszystkim uzdrowień, które się tam dokonały. Ta niewielka wieś pod Sokalem stała się jednym z głównych centrów pielgrzymkowych Ziemi Lwowskiej zarówno przed, jak i po rozbiorach Rzeczpospolitej, a także w okresie międzywojennym. Jak we wszystkich znamienitych kresowych miejscowościach koniec jej świetności nadszedł w czasie II wojny światowej. Gdy w 1944 roku Ukraińska Powstańcza Armia atakowała polskie wsie pod Tartakowem bez litości mordując ich ludność, pojawiła się obawa przed zniszczeniem kościoła oraz cudownego obrazu. Dlatego też miejscowi Polacy, ryzykując życiem, wywieźli go do Łukawca pod Lubaczowem – na tereny z przewagą ludności polskiej, gdzie był bezpieczny.

 

Powojenny podział terytoriów pozostawił Tartaków po stronie sowieckiej – ok. 20 km od nowej granicy. Polacy zostali wysiedleni na Ziemie Odzyskane, a kościół św. Michała, jak tysiące innych, zamieniono w magazyn. W roku odzyskania niepodległości przez Ukrainę (1991) papież św. Jan Paweł II koronował obraz Matki Bożej Tartakowskiej w podkarpackim Lubaczowie. Jednocześnie wraz z upadkiem sowieckiego molocha rozpoczęły się starania o odbudowę opuszczonego kościoła. Z różnymi trudnościami od ponad dziesięciu lat jest on stopniowo remontowany, a w 2016 roku oficjalnie reaktywowano parafię – choć miejscowa wspólnota rzymskokatolicka liczy zaledwie kilkanaście osób.

 

Sprawa Tartakowa jest szczególnie ważna dla pochodzącego z Łukawca abpa Mieczysława Mokrzyckiego – wychowanego w kulcie Matki Bożej Tartakowskiej. Dlatego dołożył on starań do tego, aby kolejnym krokiem na drodze do przywrócenia dawnej świetności miejscowemu kościołowi było zainstalowanie w nim wiernej kopii ocalonego obrazu. Stało się to wiosną ubiegłego roku. Zaś w niedzielę 5 lipca 2020 roku arcybiskup Mokrzycki oficjalnie nadał kościołowi św. Michała w Tartakowie rangę sanktuarium diecezjalnego, z dniem odpustu wyznaczonym na pierwszą niedzielę lipca.

 

Ze względu na to, że Matka Boża Tartakowska słynęła przede wszystkim uzdrowieniami i była kopią włoskiej Madonny Uzdrowienie Chorych, Jej sanktuarium nadano taki właśnie tytuł, poświęcając je przede wszystkimi cierpiącym na rozmaite choroby oraz pracownikom służby zdrowia. Przypomniano także współczesny cud, który dokonał się kilka lat temu za przyczyną Matki Bożej Tartakowskiej. Mowa o uzdrowieniu ciężarnej kobiety, której doradzano aborcję. Dzięki zawierzeniu Najświętszej Dziewicy żyje i matka i dziecko.

 

W homilii abp Mokrzycki powiedział: „Dzisiaj w Tartakowie jesteśmy właśnie po to, aby przypomnieć wszystkim o przynależności do rodziny Jezusa, nie tylko poprzez metrykę chrztu, ale przede wszystkim przez wypełnianie woli Bożej. Przed wiekami, odczytano tutaj wolę Boga, która objawiła się poprzez obecność Matki Bożej, w cudami słynącym obrazie i w szczególnym spojrzeniu w stronę ludzi chorych, dla których Maryja stała się Uzdrowieniem Chorych. Dzisiaj po wielu dziesiątkach lat, szanując wyjątkowość tego miejsca i tę wiekową tradycję, powracamy pełni ufności w odnowienie i ożywienie słów Pana Jezusa: Byłem chory, a odwiedziliście Mnie. Dzisiaj po wiekach historii, jesteśmy tutaj, aby wypełniając wolę Boga, odnowić ducha miłości bliźniego, ze szczególnym uwzględnieniem ludzi chorych i starszych oraz tych wszystkich, co podejmują opiekę nad nimi, a których możemy nazwać Służbą Zdrowia. (…) Niech w tym miejscu, dzięki wstawiennictwu Maryi, dokonuje się zwycięstwo miłości nad obojętnością, i w ten sposób dokonują się wielkie czyny miłości bliźniego, aby niewierzący i wątpiący, widząc nasze czyny, mówili – patrzcie, jak oni się miłują”.

 

 

Źródło: credo.pro

Marcin Więckowski

 

 

Uzdrowienie Chorych – módl się za nami!

  

   

Czytaj także:
DATA: 2020-07-09 12:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Przed wiekami, odczytano tutaj wolę Boga" - forma bezosobowa, co za dyskrecja.
28 dni temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.