DZIŚ JEST:   18   LISTOPADA   2019 r.

Bł. Karoliny Kózkówny
Św. Odona, opat
 
 
 
 

Uwięzieni w politycznej poprawności. Znane wydawnictwo zarzuca o. Kolbemu antysemityzm

Uwięzieni w politycznej poprawności. Znane wydawnictwo zarzuca o. Kolbemu antysemityzm

Zdaniem wydawnictwa „Więź”, drugie miejsce dla św. Maksymiliana Kolbego w plebiscycie na najbardziej wpływowego dziennikarza stulecia jest co najmniej kontrowersyjne. Powodem takiego twierdzenia jest – ich zdaniem – antysemityzm świętego, rzekomo wylewający się z pism wydawanych przez przedsiębiorczego zakonnika.

 

„Więź” uważa, że „medialnej działalności [o. Kolbego] nie da się oddzielić od antysemityzmu”. Jako przykład podaje dwie wypowiedzi zamieszczone na łamach „Małego Dziennika”, które rzekomo mają potwierdzać jego nienawiść do Żydów. Okazuje się, że słowa nie należą bezpośrednio do polskiego franciszkanina lecz zostały napisane przez ks. Stanisława Trzeciaka. Dodatkowo, przytaczają słowa samego o. Kolbego: „Żydostwo szkodziło i szkodzi nam na każdym kroku, wżera się jak rak w ciało narodu, szerzy przekupstwo i zepsucie wśród dorosłych, a rozpustę i bezbożnictwo wśród młodzieży, wydziera nam handel, przemysł, rzemiosło, a nawet ziemię”.

 

Autorzy artykułu widocznie nie rozumieją (lub nie chcą zrozumieć) czym jest krytyka źródła historycznego jakim bez wątpienia są słowa polskiego świętego. Nakładają obecną definicję antysemityzmu, powstałą głównie po 89’ roku na realia i czasy, w których ludzie kierowali się całkowicie innym myśleniem. Słowa o. Kolbego większość historyków określa dziś jako przejaw antyjudaizmu, który prezentowała zdecydowana większość prasy i opinii publicznej w ówczesnej Polsce. Miał on charakter polityczny i społeczny, i w żaden sposób nie skłaniał do fizycznej eliminacji czy używania przemocy wobec społeczności żydowskiej. Patrząc z perspektywy powszechnej w dzisiejszych czasach definicji antysemityzmu, okazało by się, że cała przedwojenna Europa nastawiona była przeciwko Żydom.

 

Ukazanie słów polskiego świętego używając ich w kontekście dzisiejszej definicji antysemityzmu jest po prostu nieuczciwe. Redaktorzy uczynili to doskonale znając świadectwo miłości bliźniego o. Kolbego wyrażone w oddaniu życia za drugiego człowieka. Autorzy artykułu zapomnieli zaznaczyć, że jednym z głównych celów i pragnień polskiego świętego było nawrócenie wszystkich Żydów. Jak każdy chrześcijanin, nie chciał ich zguby (w odróżnieniu od Hitlera), lecz nawrócenia.

 

Dodatkowo, autorzy swoją publikacją zdają się podważać Nauczycielski Urząd Kościoła, który w celu wyniesienia o. Kolbego na ołtarze musiał dogłębnie i rzetelnie zbadać życiorys założyciela „Rycerza Niepokalanej”. Dzisiejsze oskarżenia o antysemityzm zdają się przypominać ataki amerykańskich środowisk żydowskich wobec pomysłu rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego dla innego polskiego kandydata na ołtarze – kard. Augusta Hlonda.

 

Piotr Relich     


DATA: 2018-12-07 11:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
17
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Więż" to zdecydowany katolew. Nie kupować tego, nie czytać, patrzeć na ręce!
11 miesięcy temu / Zbigniew
 
jeśli Polacy na takie coś pozwalają to nie są Polakami żydowskie niemieckie lewickie grupy chcą Polskę i Polaków ogranicz z godności honoru bohaterów. Dosyć plucia na cały naród tych co żyją i tych co żyli dla tych co żyć beda .Dosyć zdrajców ubranych w polskie pochodzenie dosyć dosyć po trzykroć dosyć.
11 miesięcy temu / Nina
 
@owca: Jeżeli Polaków się obraża, to się nazywa "dystansem do siebie" Jeżeli żydów się choć lekko skrytykuje tak jak to zrobił Guz to jest antysemityzm. To w takim razie każda krytyka Polaków powinna podchodzić pod antypolonizm.
11 miesięcy temu / koteq
 
Marnym tropem idzie "Więź"! (A jeszcze w lutym 1997 r. z obrzydzeniem krytykowała Urbana...) W 1982 albo 1983 r. w Sejmie posłowie Polsiego Zkwiązku Katolicko-Społecznego - odłamu środowiska "znakowskiego", którego innym odłamem jest "Więź" - a konkretnie (o ile pamiętam) pos. Janusz Zabłocki w drodze interpelacji polemizował z wypowiedzią rzecznika rządu min. Jerzego Urbana, w której ten przypisał był o. Maksymilianowi Kolbemu antysemityzm właśnie, a uczynił to (Urban) "z okazji" kanonizacji bohaterskiego franciszkanina. Czyżby należało obawiać się, że katolicki miesięcznik w przyszłości przyłączy się do oszczerczych inwektyw (o "seansach nienawiści" na patriotycznych kazaniach i o posiadaniu rzekomej "garsoniery") Jerzego Urbana (jako rzecznika rządu i jako publicysty ukrytego pod pseudonimem) mniej więcej w tym samym czasie skierowanych pod adresem ks. Jerzego Popiełuszki?
11 miesięcy temu / Konrad Józef Turzyński
 
No to w polin zamkną kościoły pw. Św.Ojca Kolbe. I wszystkie w których jest figura, obraz.
11 miesięcy temu / przymiarka
 
Nie za bardzo rozumiem to tłumaczenie, szkoda że autor nie podał definicji żydostwa na tamten czas. Ale tak na chłopski rozum, gdyby zamiast "żydostwo" dać "polactwo" to można to rozumieć dwojako: Polactwo - obraźliwie o Polakach, albo Polactwo - te złe cechy które utożsamiane są z Polakami np. pijaństwo, złodziejstwo itp i o których wytępienie chodzi.
11 miesięcy temu / Owca
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.