DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 2  >   Prawda, dobro, piękno

Jerzy Wolak

Uwierzyli na słowo


Kościół anglikański zrodził się nie z niezgody na płynący z Rzymu upadek ducha, nie z płomiennego nauczania religijnych rewolucjonistów, nie z buntu wobec dogmatów i hierarchii, lecz z… królewskiego kaprysu i pychy. Od zarania ufundowany na konformizmie i pozbawiony głębszej duchowości stał się niebawem pozłacaną podpórką brytyjskiej korony i użytecznym narzędziem jej imperialnej polityki. Dla przytłaczającej większości członków Kościoła Anglii wiara w Boga i wiara w imperium były synonimami. Kto czyta sumiennie Biblię, Szekspira i „Wisdena” [periodyk poświęcony problematyce krykietowej], ten nie zejdzie w życiu na manowce – twierdził krytyk literacki i wydawca Arthur Waugh, a podobny pogląd podzielały całe rzesze Brytyjczyków.

Jakże łatwo w takich warunkach stracić wiarę. Stąd też we wspólnocie anglikańskiej zabrakło z czasem miejsca na nadprzyrodzoną Prawdę. Nie zabrakło jednak szczerych jej poszukiwaczy, którzy rozpoczynając drogę ożywienia uwiędłej wiary w Canterbury, zazwyczaj – dość zresztą dla samych siebie nieoczekiwanie – kończyli ją w Rzymie. I nic w tym dziwnego – badawcza uczciwość zawsze wiedzie wprost do Źródła.

 
 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Ogłoszona w październiku encyklika „Fratelli Tutti” stanowi okazję do namysłu nad nauką Kościoła w kwestii własności prywatnej i wolnego rynku. To zachęta do przypomnienia sobie, że Kościół aprobuje zarówno jedno, jak i drugie, ostrzegając jednak przed ich ideologizowaniem i pomijaniem wyższych wartości.

 
 

„Prezydent Andrzej Duda miał wykonany test na obecność koronawirusa, wynik okazał się pozytywny, prezydent czuje się dobrze” – to oficjalna informacja przekazana przez Błażeja Spychalskiego, rzecznika prasowego prezydenta.

 

Spalenie dwóch kościołów w stolicy Chile – na tydzień przed kluczowym dla tego kraju referendum konstytucyjnym – jest wyrazem chrystianofobii radykałów „nowej lewicy,” ale także frustracji większości społeczeństwa, które chce odejść od neoliberalnej spuścizny gen. Pinocheta i „zrównoważonego rozwoju” wdrażanego przez rządzącą elitę.

 

Rewolucjoniści zawsze uważali, że szerzenie rozpusty jest najlepszym mechanizmem na przygotowanie gruntu pod nową rewolucyjną rzeczywistość, nowy świat i nowego człowieka stworzonego przez rewolucję. Rozpusta jest wielkim resetem niszczącym wszystko, co dotychczas było – powiedział prof. Grzegorz Kucharczyk podczas konferencji „Utopia tęczowej rewolucji”.

 

Siły Obronne Izraela (IDF) utworzyły w zeszłym roku nową, elitarną jednostkę, która ma zrewolucjonizować pole bitwy. Składa się ona z piechoty, komponentu pancernego i wsparcia powietrznego. Jednostka ma być w stanie operować w dowolnym miejscu na świecie w celu szybkiego lokalizowania i nisczenia wroga.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.