DZIŚ JEST:   04   GRUDNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Barbary, męczennicy
Św. Jana Damasceńskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Uwiedziona protestantyzmem wspólnota wyznaje grzech i pragnie wrócić do Kościoła

Uwiedziona protestantyzmem wspólnota wyznaje grzech i  pragnie wrócić do Kościoła
fot. leonardobc / commons.wikimedia.org, licencja cc

Członkowie ursynowskiej wspólnoty Chefsiba, wyrosłej z ruchu Światło-Życie, po latach flirtowania z herezją, publicznie wyznali wiarę i przeprosili za błędy. Nad ich powrotem do katolickiej nauki czuwać będą księża orioniści.


Wspólnota wyrosła w latach 80-tych z Ruchu Światło–Życie w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie. Jej członkowie, wyraźnie zafascynowani protestancką herezją, dostosowywali obrzędy i swoje działania do jej wymogów. We wspólnotowej formacji byli mocno skupieni na słowie Bożym i czerpali z doświadczeń Szkoły Nowej Ewangelizacji, coraz bardziej otwierając się na inne wyznania.


Na działalność wspólnoty zaczęły napływać skargi. Podawano w wątpliwość jej wierność katolickiej ortodoksji. Prowincjał jezuitów oraz bp Andrzej Siemieniewski napisali list w jej sprawie do kard. Józefa Glempa. Także do warszawskiej kurii zaczęły napływać skargi na negatywny wpływ wspólnoty na ich członków.


Liderzy wspólnoty wprost przyznają, że Kościół ze swoją tradycyjną hierarchicznością i obrzędowością w ich mniemaniu "przeszkadzał im w budowaniu osobistej więzi z Chrystusem". Nie dziwi zatem otwartość na tych, którzy w ten sam heretycki sposób krytykują Kościół. Członkowie wspólnoty w typowy dla protestantów sposób przedkładali „spontaniczne ewangelizowanie w dzielnicy” nad wierność Magisterium.


W 2008 r. specjalna komisja wydała oświadczenie, w którym zaznaczono, że upowszechniane treści oraz styl formacji budzą wątpliwości doktrynalne oraz że wspólnota nie jest instytucjonalnie związana z Kościołem katolickim, którego autorytetu nie powinna angażować do działalności prowadzonej na własną odpowiedzialność. I choć w obecnie wydanym oświadczeniu stwierdzono, iż komisja działała miejscami jednostronnie, sytuacja wspólnoty nadal pozostawała skomplikowana.


W wyjściu z impasu pomóc mają księża orioniści, obejmujący duszpasterską opiekę nad wspólnotą. Nad całym procesem powrotu 100-osobowej grupy do Kościoła z ramienia kurii czuwa ks. dr Robert Skrzypczak,  nad określeniem statusu szkoły „Samuel" związanej z członkami wspólnoty – ks. dr Sylwester Jeż, kurator szkół katolickich. Wspólnota otrzymała status „ad experimentum”. Jeśli udowodni, że w swojej działalności kieruje się wskazaniami Kościoła, opracuje jej ramy formalne, określi charyzmat i odkryje swoje miejsce także w życiu parafii, zostanie uznana za pełnoprawną wspólnotę katolicką – już pod nazwą Apostolski Ruch Wiary.Źródło:gosc.pl

luk


DATA: 2013-07-02 11:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tytuł tego artykułu nie pasuje do jego treści z artykułu tego bowiem nie wynika jednoznacznie teza postawiona w jego tytule całość artykułu potwierdza tendencyjne nastawienie jego autora na czym to polega Przedstawia on jeden punkt widzenia artykuł nie zawiera punktu widzenia przedstawicieli środowiska tej grupy o której jest ten artykuł nie ma relacji członków tej grupy W związku z tym jako całkowicie tendencyjny i nieobiektywny jest artykułem który zakłamuje rzeczywistość Artykuł ten w takim rozumieniu jest fałszywy kłamliwy i niezgodny po prostu z prawdą
ponad 1 rok temu / Jacek
 
Troche brak mi słów jak sie to czyta... Ale pomodle sie za was wszystkich którzy w imie Jezusa odchodzicie od jego nauk i tak wszystko przekrecacie by mamic i wykorzystywac ludzi dla korzyści doczesnych.
ponad 4 lata temu / Haratyk
 
p. Mateusz przepraszaj pan sam za siebie.
ponad 7 lat temu / Tomek
 
p. Marcin choć jestem katolikiem to podzielam pańską opinię i przepraszam za poziom artykułu.
ponad 7 lat temu / Mateusz
 
"W diecezji siedleckiej funkcjonuje grupa - wspólnota przekształcona z Odnowy w Duchu Świętym, wyznająca podobne zasady co Chefsiba (i chyba była z nią w kontakcie). Wciąga ona w swoje szeregi coraz nowych członków Kościoła Katolickiego - całe rodziny. Odrzucają prymat Papieża, kult Maryi i świętych, przedkładają nad wszystko Pismo św., całkowicie odrzucają Tradycję." - Byłbym wdzięczny naprawdę gdybyś podał więcej informacji a szczególnie gdybyś miał jakiś kontakt z osobami z tej grupy. Jak można ich znaleźć itp?
ponad 7 lat temu / Radek
 
Liczy się tylko prawda.
ponad 7 lat temu / Jacek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.