DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

Uważaj na prezenty złe i obrzydliwe!

Uważaj na prezenty złe i obrzydliwe!
fot. El Tiempo/GDA/ZUMAPRESS.com/Forum

Boże Narodzenie to nie najważniejsze święto kościelne. To jednak, przynajmniej w Polsce, święto najbardziej kochane. Na ten czas czeka niemal każdy – tak z przyczyn religijnych, jak i rodzinnych. Otrzymywane w Wigilię oraz 6 grudnia prezenty to piękny wyraz wzajemnej miłości . O ile nie przesłaniają one właściwego sensu świąt. I o ile nie prowadzą do demoralizacji.

 

Dla supermarketów święta to doskonałe narzędzie do sprzedaży towaru. Cóż w tym jednak złego? Może i nic – wszak sklepy są od tego by sprzedawać. Dziś jednak ta sprzedaż wraz z towarzyszącymi jej kampaniami reklamowymi kreuje kulturę. Czy jest to kultura chrześcijańska?

 

Nim zaczniemy narzekać na to, jakie prezenty świąteczne sklepy proponują, zobaczmy, jakich nie proponują. Otóż do rzadkości należą te związane z chrześcijaństwem. A przecież bez niego nie byłoby świąt i całej – jak to się teraz mówi –„magii”. Ekonomiści znają książkę Fryderyka Bastiata „Co widać i czego nie widać?”. Na przedświątecznych wystawach nie ujrzymy niemal propozycji prezentów odnoszących się w jakimś stopniu do naszej wiary. A co stałoby na przeszkodzie, by na miejsce książek takich jak „Franek Einstein i pas ewolucyjny” o ewolucji człowieka w inne gatunki, promować tradycyjne opowieści?

 

Niektóre prezenty nie tylko nie pomagają, ale wręcz szkodzą kultywowaniu świątecznych tradycji. Służą raczej zamykaniu się w platońskiej jaskini wirtualnej (nie)rzeczywistości. Taką rolę pełni między innymi hit tegorocznych świąt: okulary v-reality. Pozwalają one na oglądanie w domu filmów w wymiarze 3D. Albo granie w trójwymiarowe gry na smartfonach. Krótko mówiąc: sprawiają, że rzeczywistość wirtualna wygląda jak prawdziwa. Czy rozpowszechnienie tego gadżetów u dzieci nie pogłębi problemów związanych z odrealnieniem, uzależnieniem od gier et cetera?

 

Zło pod choinką

„Lalki ubrane w odlotowe stroje, a każda ma własne wyjątkowe akcesorium. W pamiętniczkach znajdziesz potwornie interesujące szczegóły dotyczące postaci”. Oto reklama z katalogu „Świąteczne Zabawki” sieci sklepów „Biedronka”. Jedna z lal ma na wierzchu swój kręgosłup – czy coś co imituje tenże. Jej twarz jest niebieska. Podobnie włosy. Nie lepiej prezentuje się jej kompanka. Co tu dużo mówić - wygląd lalek „Monster High” jest iście potworny. Zarówno dosłownie, jak i w przenośni. Zabawki są po prostu brzydkie. Tym bardziej ironicznie brzmi informacja, jakoby produkt rozwijał „poczucie estetyki”. Nie jest to błaha sprawa. Antyestetyka niszczy wszak pochodzące od Boga piękno. Jest zatem narzędziem Złego.

 

Zło przybiera często bardziej subtelny charakter. Na przykład śliczny kucyk zachowujący się jak niemowlę. Cóż w tym strasznego – mógłby ktoś zapytać? – Od dawna dla dzieci robiono lalki imitujące prawdziwe, ludzkie dzieci. Pozwalało to w dziewczętach wyrabiać instynkt opiekuńczy wobec najmłodszych. Czemu zwierzę ma zastępować niemowlaka? Takiej zabawki nie kupiłabym moim dzieciom – mówi pani Agnieszka, pedagog i matka.

 

O ile lalki to produkt dla dziewcząt, to zainteresowani grami komputerowymi są głównie chłopcy. Znany sklep dla dzieci wśród swoich propozycji prezentowych wymienia "LEGO Harry Potter, Lata 1-4". Wbrew nazwie nie są to klocki, lecz gra komputerowa. A cyfry jeden do cztery nie oznaczają przedziału wiekowego. Ten wynosi bowiem 7-100 lat. Jakie czynności podejmie uczestnik gry? Otóż między innymi warzenie eliksirów, latanie na miotle i…rzucanie czarów. Sęk w tym, że magia to nie zabawa. Jej praktykowanie to poważny grzech. Nawet praktykowanie jej dla zabawy, bez wiary w jej realne działanie może szkodzić. 

 

Nie znaczy to, że każdy grający od razu stanie się ofiarą złego. Po co jednak igrać z ogniem, szczególnie już od lat siedmiu? To samo tyczy oczywiście samych książek z serii Harry’ego Pottera. Książek krytykowanych między innymi przez Józefa kardynała Ratzingera i księży egzorcystów. Polska premiera ostatniej z nich „Harry Potter i przeklęte dziecko” miała miejsce w październiku. Z pewnością wielu rodziców zakupi ją dla swoich pociech na święta…

 

Na szczęście niemoralne propozycje, choć hałaśliwe, nie są jedynymi. Pamiętajmy, że dysponujemy prawem wyboru. A Źródło trafnych wyborów narodziło się w cichej Betlejemskiej grocie. W gąszczu kiczu i jawnego zła możemy mimo wszystko znaleźć na święta rzeczy piękne i dobre. Tak dla nas, jak i naszych dzieci.

 

Marcin Jendrzejczak

 

 


DATA: 2019-12-06 07:14
AUTOR: MARCIN JENDRZEJCZAK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Szkoda że autor nie podał przykładu dobrych prezentów
ponad 2 lata temu / bvr
 
Nie wiem, w jakim wieku masz dzieci i jakiej płci są ale proponuję te zabawki, których nie znajdziesz w tv. My wyrzuciliśmy z Mężem telewizor 10 lat temu. Teraz mamy dwie córeczki. 4-latka poprosiła o warcaby i klocki, 1,5 latka dostanie konika na biegunach. Są jeszcze gry planszowe, karty Piotrusia, lala z łóżeczkiem, w tamtym roku składaliśmy się z Dziadkami na domek dla lal. Starsza Siostra kupiła swojej Córce zestaw do robienia pierogów. Fajna sprawa, teraz jak są pierogi u nich w domu, to razem lepią :) i żelazko z deską do prasowania (oczywiście zabawki), więc nawet razem prasują i gawędzą sobie wspólnie. Dla młodych pasjonatów malarstwa - mini sztaluga i farby, dla chłopców wędka, żołnierzyki, model samolotu lub czołgu do sklejania. To wszystko zależy od Was- u nas zasada - po jednym max dwa prezenty i obowiązkowo każdy dostaje książkę. Ale nie szalejemy. Nie mamy telewizora, więc przez reklamy nie generuje w moich dzieciach potrzeb, których nie mają.
ponad 2 lata temu / do obserwator
 
wymieniliście te złe zabawki. To może teraz zasugerujcie rodzicom i zróbcie top 10 prezentów, które rekomendujecie. Mi osobiście taki artykuł mocno by pomógł.
ponad 2 lata temu / obserwator
 
Panie Mariuszu Marzecki. Na prawdę Pan w to wierzy? Każda profanacje odstępstwo czy akt apostazji można sobie wytłumaczyc jakimś "dobrem" . Wszystkie herezje tak tłumaczono. Faktem jest że umieszczono posazek demona na Tabernakulum i widział to cały świat. Pan myśli takimi samymi kategoriami politpoprawnościjak wszyscy swiatowcy.
ponad 2 lata temu / Paulus
 
Do Szanownego Pana "Agricoli"; czy chodziło szanownemu Panu o tę scenę z Buddą na ołtarzu w Asyżu? Czy św. JPII miał go zrzucić, przesunąć na oczach całego świata? Tak możemy zrobić my, na niższym poziomie. Taka reakcja Papieża byłaby jak wypowiedzenie jawnej wojny azjatyckim wierzeniom. Mogłyby wystąpić prześladowania. To była długa droga, cały Watykan, cały Kościół oblężony, jak nigdy dotąd. Nawiasem mówiąc, to Święty Papież zdał sobie sprawę, że warto skupić się bardziej na Afryce, Azji, czy Ameryce Łacińskiej, jako miejscach rokujących na sensowniejsze pola do wysiewu Katolicyzmu. To nie jest łatwe, tam prawie wszyscy, prawie cała Kuria Rzymska byli przekaźnikami modernizmu. Dlaczego Papiestwo miałoby być nietknięte, gdy wszystko płonęło? Kluczem do analizy XX wieku jest "Ekstaza Leona XIII" oraz Orędzie Fatimskie. To pierwsze pozostaje dosyć mało znane, a szkoda. Oczywiście, doceniam przy tym Pańskie zatroskanie o sprawy bieżące, to się chwali.
ponad 3 lata temu / Mariusz Marzecki
 
Kij w mrowisko. Uderz w stół a nożyce odszczekną. Kościół katolicki nie powstał 16 października 1978 r. Ta, ilość Neonków, Charyzmatyków, "Odnowicieli" Ducha Świętego, Wojtylian, Rydzyków, Świadków Jehowy i innych pomniejszych nie pozostawia Panu Bogu wiele miejsca. Idiotą? Nie był, doskonale wiedział jakie "zgniłki" przyniesie kumanie się z Rabinami, Imamami, Okultystami, Szamanami i "Potworem Spaghetti". Byłoby to niegrzeczne z mojej strony, gdybym myślał, że był idiotą. Nie wiem ilu słucha a nawet czyta. "A mowa wasza niech będzie tak, tak, nie, nie"- ja tam tego nie znajduję. Być może nie mam tak otwartego umysłu. Ciemnogród i zaścianek Panie(i)u mnie, gdzie mnie się tam z takimi herosami intelektu równać, którzy to nawet samemu Bogu rozkazują, a On słucha.
ponad 3 lata temu / agricola
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.