DZIŚ JEST:   11   GRUDNIA   2018 r.

Św. Damazego I, papieża
Św. Daniela, pustelnika
 
 
 
 

Uważaj co rekonstruujesz. Rodzimowiercy działają pod płaszczykiem nauki historii

Uważaj co rekonstruujesz. Rodzimowiercy działają pod płaszczykiem nauki historii
fot. flickr.com

Wakacje to wspaniały czas na zapoznanie z historią w sposób ciekawszy niż ten znany ze szkolnej ławki. Niezwykle popularne stały się więc pikniki i festiwale, na których członkowie grup rekonstrukcyjnych przenoszą nas w odtwarzany przez siebie świat. Takie zjazdy nie są jednak pozbawione zagrożeń – i nie chodzi tu o problemy ze zgodnością historyczną. Część środowisk rekonstruujących historię chciałaby bowiem także zrekonstruować… pogańskiego ducha.

 

Rekonstrukcje historyczne to wspaniała okazja do zainteresowania historią i przeniesienia w dawny, zapomniany już świat. Biorąc udział w takich imprezach, zwłaszcza tych dotyczących okresu wczesnego średniowiecza możemy być jednak pewni, że nie zabraknie na nich neopogańskich obrzędów, sprawowanych przez „kapłanów” czy „żerców”. O ile przez część rekonstruktorów jest to traktowane jedynie jako zabawa, są wśród nich również osoby wierzące w to z pełnym zaangażowaniem. I takiego właśnie podejścia należy unikać.

 

Neopogańskie wierzenia zdobywają coraz więcej wyznawców wśród członków grup rekonstrukcyjnych. Traktują oni wszelkie zjazdy, pikniki czy festiwale jako okazję do zaprezentowania szerszej publiczności swoich „wierzeń”. Nie dziwi więc na przykład, że podczas Festiwalu Słowian i Wikingów odbywającego się na Wolinie, będziemy świadkami uroczystości postrzyżyn, przeprowadzania wróżb, czy składania ofiar. W planach jest także udzielenie swaćby (ślubu) czy spotkania z wiedźmą - uzdrowicielką.

 

Jak już podkreślaliśmy na łamach portalu, próby odtwarzania słowiańskich wierzeń, w rzeczywistości  mało mają wspólnego z prawdziwą rekonstrukcją historyczną ze względu na brak źródeł. Większość obrzędów przedstawianych jako „historyczne” to w gruncie rzeczy kalka z wierzeń germańskich nie mających wiele wspólnego ze słowiańskimi obrzędami. Nie przeszkadza to wielu osobom czynnie angażować się w taką wersję życia religijnego. Stwarza to ogromne zagrożenie duchowe, a udział w takich uroczystościach jest wręcz łamaniem pierwszego przykazania. Nawet jeżeli sami nie traktujemy tego poważnie, to osoba która udziela nam wróżby może okazać się kimś więcej niż tylko przebierańcem czy fanem historii – ale entuzjastą czarów czy innych form pogaństwa.

 

Nie oznacza to, że powinniśmy omijać wszystkie pokazy rekonstrukcji historycznej szerokim łukiem. Niezwykłą frajdą jest obserwowanie czy sama walka za pomocą średniowiecznych broni, strzelanie z łuku czy własnoręczne wyrabianie przedmiotów codziennego użytku. Z ciekawych wykładów lub prelekcji możemy nauczyć się niezwykle dużo o życiu naszych przodków. Jednak miejsca gdzie dostrzeżemy chram czy gontynę, w której „żerca” oferuje nam przeprowadzenie wróżby lepiej omijać szerokim łukiem.

 

 

PR     


DATA: 2018-08-08 12:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Już św. Paweł pisał że przyjdzie czas "kiedy zdrowej nauki nie ścierpią, a powyszukiwawszy sobie nauczycieli ku bajkom się obrócą..." Działo się to wielokrotnie w naszej historii kiedy rzetelna i metodyczna naukowość w dorobku naszej cywilizacji ukierunkowana zawsze ku pradzie była deptana. A cwaniacy i ludzie złej woli nie szczędząc finansów dla zdobycia kontroli podkopywali zdrowy rozsądek robiąc z ciemniaków "autorytety moralne". No to teraz mamy tzw. "rodzimowierców" co to się naoglądali różnorakich baśni i oczarowani średniowiecznymi zabobonami połączywszy to z hipisowskim stylem życia udają "słowian". Jedyny smutny w tym fak że człowiek chce się tak poniżyć. Więcej w tym głupoty niż wolności a już napewno zero naukowości.
4 miesiące temu / Krzysiek
 
Możesz w prawdę nie wierzyć, ale i tak kiedyś do ciebie dotrze jaką głupotą jest nazywanie satanizmu "szczęściem".
4 miesiące temu / do MaszerChalal
 
'Szatańskie' jest wszystko to, co nie jest wasze. Ale na szczęście ludzie dziś będą wierzyć w to co chcą ,a wy już takiej władzy nie macie by siłą własne zdane narzucić.
4 miesiące temu / MaszerChalal
 
jest wiele dowodów ze Wikingowie byli na naszych terenach i ze Słowianie to ich odłam więc niekoniecznie jest to niezgodnośc
4 miesiące temu / ewa
 
Ci tzw. "rodzimowiercy" swoje gusła opierają na fałszywkach tworzonych pod dyktando braci strasznych i innych tego typu ludzików zza wschodniej granicy. Cel jest tylko jeden, wprowadzać zamęt. Przytoczę cytat z rozmowy: "- Jak chrześcijaństwo rozpanoszyło się w dawnej Polsce to niszczyło wszelkie przejawy pogaństwa. - Dziwne, bo jakoś archeolodzy nie znaleźli nawet kawałka fundamentów świątyń pogańskich w miejscach gdzie stały owe świątynie. - Nie znaleźli bo chrześcijanie po zburzeniu świątyni wykopywali ich fundamenty..."
4 miesiące temu / szkielet
 
Czas na prawdę o starożytnej Polsce. Czas na rzetelne badania, dotyczy to także religijności Lechitów. Pisma Berossosa mówią o religijności Noego, o tym, że kierował zaludnianiem świata, lecz także nauczał religii. Co stało na przeszkodzie, aby pierwsi Lechici wyznawali tę samą wiarę co Noe? Podobnie Sarmaci. Zapewne korzystali z duchowości Armenii, która przez wieki dziedziczyła dorobek umysłowości i światłości Noego.
4 miesiące temu / Piotr
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.