DZIŚ JEST:   26   CZERWCA   2019 r.

Św. Zygmunta Gorazdowskiego,
Św. Jana i Pawła, męczenników
 
 
 
 

Utrecht: rada parafii wystawiła katedrę na sprzedaż. Wierni diecezji zdecydowanie protestują

Utrecht: rada parafii wystawiła katedrę na sprzedaż. Wierni diecezji zdecydowanie protestują
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Lenz, G. / Arco Images GmbH

Rada parafii katedralnej w Utrechcie (Holandia) wystawiła na sprzedaż budynek katedry, którego utrzymanie ma być zbyt kosztowne wobec małej liczby wiernych. Przeciwko sprzedaży świątyni protestują katolicy z całej diecezji.

 

Katolicy z diecezji utrechckiej rozpoczęli internetową zbiórkę podpisów przeciwko sprzedaży katedry pw. Św. Katarzyny po tym, jak 18 lutego rada parafialna ogłosiła, że budynek jest wystawiony na sprzedaż. Rada miała podjąć decyzję o sprzedaży katedry ze względu na wysokie koszty jego utrzymania. Katedra w Utrechcie jest wspaniałym świadectwem średniowiecznej architektury i mieszkańcy diecezji nie wyobrażają sobie, że mogłaby trafić w prywatne ręce. W związku z tym zdecydowali się zdecydowanie zaprotestować przeciwko sprzedaży najważniejszego obiektu sakralnego w diecezji. 

 

Jak informuje holenderski dziennik „De Volkskrant”, istnieje pewna szansa na to, że świątynia zostanie przekazana za symboliczną kwotę 1 euro na rzecz Muzeum klasztoru św. Katarzyny, który sąsiaduje z katedrą. Z przekształceniem świątyni w muzeum nie zgadzają się miejscowi katolicy, którzy podpisują internetową petycję. Do protestu dołączają także wierni z innych miast a nawet krajów. Do tej pory zebrano blisko 2000 podpisów.

 

Ze względu na to, że rada parafii zgłosiła wniosek o sprzedaż katedry, decyzję o ewentualnej sprzedaży świątyni podejmie Stolica Apostolska. Wierni mają nadzieję, że ich katedra nie zostanie przekazana w prywatne ręce i zapowiadają kolejne apele o jej utrzymanie. 

 

Katedra pod wezwaniem św. Katarzyny, to najważniejsza świątynia katolicka w Utrechcie. Budowa gotyckiego kościoła rozpoczęła się w 1470 r. a w 1853 r. kościół ten podniesiono do rangi katedry diecezjalnej.

 

Od lat 70. Kościół katolicki w Holandii notuje znaczący spadek liczby wiernych. O ile w roku 1970 stanowili oni 40 proc. społeczeństwa liczącego blisko 13 mln obywateli, o tyle w 2017 r. niespełna 22 proc. siedemnastomilionowego społeczeństwa.

 

Na przestrzeni lat liczba katolików spadła więc z 5,32 mln do 3,76 mln wyznawców. Tylko w 2017 r. na blisko 19,9 tys. pogrzebów przypadło jedynie niespełna 11,6 tys. chrztów dzieci. Zaś od 2003 r. liczba parafii w kraju spadła z 1525 do 690. Według danych z 2010 r. archidiecezja Utrecht liczyła ok. 754 tys. katolików, jednakże udział w niedzielnej Mszy św. deklarowały niespełna 32 tys. spośród nich.

 

 

Źródło: KAI

WMa


DATA: 2019-02-25 13:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No to imamy już robią zrzutę na nowy meczet. Przysłowie "Głupota nie boli." jakby traci na aktualności. Dzisiaj nie boli, ale rychło zaboli, około szyi.
4 miesiące temu / agricola
 
Myślą, że z petycji utrzymają budynek? :
4 miesiące temu / margeritta
 
Dzień dobry, niestety nikt za nas nic nie zrobi. Musimy ruszyć z miejsc i głosić Ewangelię. Nauczac. Pracuje w holandii jako trener zawodowy i spośród naszego grona trenerów z różnych stron Europy niewielu jest wierzących. Ale przed śmiercią się nawrócą.
4 miesiące temu / Michał
 
Ten kraj powinien zmienić nazwę na Homolandia.
4 miesiące temu / PRPR
 
Straszne rzeczy dzieją się w tej Holandii. Mam nadzieję, że Polska uchowa się od takich trudnych sytuacji. Boże błogosław nam!
4 miesiące temu / Paweł
 
@banita:trochę smutne? Droga Pani, podczas każdej Mszy św Pan Jezus ofiarowuje się po raz kolejny na śmierć dla naszego Zbawienia. I my wierni uczestniczący we Mszy św współofiarowujemy się wraz z Nim Panu Bogu. Msza św to Golgota! To w posoborowym zamęcie profanuje się Mszę św radosną biesiadą.
4 miesiące temu / gość
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "66359"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.