DZIŚ JEST:   03   GRUDNIA   2020 r.

Św. Franciszka Ksawerego
Św. Kasjana, męczennika
 
 
 
 

Utrata partykuł w trakcie Komunii udzielanej do rąk. Ocena problemu

Utrata partykuł w trakcie Komunii udzielanej do rąk. Ocena problemu
Zdjęcie ilustracyjne. Fotograf:Lukasz Dejnarowicz/Archiwum:Forum

Choć istnieją znaczne obawy dotyczące utraty fragmentów Eucharystii w trakcie otrzymywania jej do rąk, mało jest danych dotyczących skali tego problemu. Przeprowadziłem badanie wykorzystując dwa typy niekonsekrowanych hostii w celu ocenienia średniej liczby dostrzegalnych fragmentów pozostających po udzieleniu Komunii do rąk. Udzielanie i otrzymywanie około 3-centymetrowych okrągłych komunikantów wiązało się z utratą co najmniej jednej partykuły w 70 na 100 przypadków, przy średniej partykuł wynoszącej 1,18. Udzielanie cząstek około 13 centymetrowych hostii posiadających wytłoczenia ułatwiające łamanie wiązało się ze średnią 2,94 partykuł.

 

Ut autem impleti sunt, dixit discipulis suis: Colligite quæ superaverunt fragmenta, ne pereant // A gdy się nasycili, rzekł do uczniów: „Zbierzcie pozostałe ułomki, aby nic nie zginęło” // (J 6, 12).

 

Udzielanie Komunii świętej na rękę prawdopodobnie wiąże się ze znaczną utratą partykuł, dlatego też brane pod uwagę powinno być udzielanie Komunii świętej na język, wolne od takiego ryzyka. Omówię także pokrótce potencjalne ryzyko infekcji związane z Komunią na rękę. W marcu roku 2009 na blogu „What Does the Prayer Really Say” doniesiono o dwóch eksperymentach z niekonsekrowanymi hostiami składanymi na czarnej rękawiczce. Liczba wyraźnie dostrzegalnych na rękawiczce cząstek sprowokowała liczne komentarze kwestionujące roztropność praktyki udzielania Komunii świętej na rękę. Względem eksperymentów pojawiły się zastrzeżenia dotyczące np. odpowiedniości filcowych rękawiczek bądź rękawiczek w ogóle, a liczba zliczeń wahała się od doniesień o jednym incydencie na trzy próby. Stąd myśl o bardziej rygorystycznym naukowo badaniu korzystającym z warunków bliższych faktycznemu przyjmowaniu Komunii świętej na rękę oraz o większej liczbie obserwacji celem dokładniejszego oszacowania problemu, które byłoby użyteczne dla całego Kościoła.

 

Przedstawiam tu wyniki 200 przypadków, bliskich – tak, jak to tylko możliwe – faktycznemu udzielaniu Komunii świętej do rąk. Oczywiście, w tym celu wykorzystano niekonsekrowane hostie. 100 prób przeprowadzono przy użyciu małych okrągłych komunikatów, a drugie sto przy wykorzystaniu fragmentów dużych hostii wypieczonych wraz z liniami umożliwiającymi podzielenie ich na 24 części. Obydwa rodzaje hostii pozostają w powszechnym użyciu na terenie Stanów Zjednoczonych. Na potrzeby tego badania wzmiankowane są wyłącznie partykuły dostrzegalne gołym okiem – takie cząstki muszą być chronione w celu uniknięcia autentycznego świętokradztwa. Uważam, że to kryterium z pewnością konieczne celem zachowania „rozsądnego szacunku” względem Tajemnicy Transsubstancjacji; szacunku starającego się równoważyć troskę i uwagę należną Naszemu Panu prawdziwie obecnemu w najmniejszej partykule Najświętszego Sakramentu, unikając przy tym pułapki skrupulanctwa.

 

Metoda

Sto komunikantów (grupa A) oraz sto hostii z wytłoczonymi liniami (grupa B) przygotowano w dwóch oddzielnych misach. Wszystkie hostie zostały wyprodukowane przez firmę Cavanagh (Rhode Island), która – zgodnie z informacjami przedstawionymi na stronie internetowej firmy – dostarcza 85 proc. hostii i komunikantów do kościołów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Biorąc pod uwagę podstawową recepturę i współczesne techniki piekarnicze spodziewam się, że wyniki tego badania będą reprezentatywne także w przypadku komunikantów i hostii wyprodukowanych przez inne firmy.

 

Dłonie szafarza Komunii oraz osoby przyjmującej hostie zostały starannie umyte, wysuszone i sprawdzone pod kątem obiektów, które mogłyby zostać mylnie uznane za partykuły. Przygotowano kawałek czarnego płótna, tak aby łatwiej można było przenieść nań każdą partykułę znajdującą się na dłoni bądź palcach osoby otrzymującej chleb ołtarzowy. Następnie osoba udzielająca chleba ołtarzowego umieszczała niekonsekrowaną hostię na dłoni osoby ją przyjmującej. Osoba otrzymująca komunikat podnosiła go z dłoni i odkładała na bok, w celu stosownego pozbycia się niekonsekrowanych komunikantów. Następnie przeprowadzano badanie dłoni, kciuka i palca wskazującego osoby otrzymującej komunikaty pod kątem pozostających partykuł. Obserwacji dokonywano w warunkach jasnego naświetlenia. Stwierdzenie pozostawania partykuł i ich liczby następowało wskutek konsensusu osoby udzielającej, otrzymującej oraz obserwatora. Rezultaty odnotowywano.

 

Celem zapewnienia dokładności partykuły zaobserwowane na dłoni, kciuku bądź palcu wskazującym były następnie przenoszone na czarny materiał dla potwierdzenia ich obecności. Procedura ta była powtarzana w przypadku komunikantów z grupa A oraz hostii z grupy B. Proszę pamiętać o założeniu, zgodnie z którym szafarz udziela chlebów ołtarzowych w sposób wykluczający utratę partykuł, jako że udzielając prawdziwej Komunii musiałby dokonać puryfikacji. W przypadku niektórych obserwacji udokumentowano je zdjęciami (wykonanymi aparatem Canon Pow-erShot S5 IS, 8 megapikseli).

 

Wyniki

W przypadku grupy A rezultaty zostały przedstawione w tabeli nr 1 oraz na wykresie nr 1. Liczba cząstek pozostających na dłoni, kciuku bądź palcu wskazującym w przypadku grupy A wahała się od zera do pięciu, przy średniej 1,18 (mediana: 1). Co najmniej jedną partykułę zaobserwowano w 70 przypadkach.

 

Tabela 1.

 

Wykres 1.

 

W przypadku grupy B wyniki przedstawiono w tabeli nr 2 i na wykresie nr 2. Liczba partykuł pozostających na dłoni, kciuku i palcu wskazującym wahała się w tym przypadku od jednej do dziewięciu, przy średniej 2,94 (mediana: 2,5). Należy zauważyć, że w przypadku grupy B do obserwacji co najmniej jednej partykuły doszło w 100 procentach przypadków.

 

Tabela 2.

 

Wykres 2.

 

Dyskusja

Jak wskazuję, po przybliżeniu warunków udzielania Komunii świętej do rąk z wykorzystaniem niekonsekrowanych hostii, malutkie fragmenty pozostające na dłoni zostały dostrzeżone w przypadku 70 proc. obserwacji dokonywanych z małymi, okrągłymi komunikantami i 100 proc. obserwacji dokonywanych z użyciem fragmentów dużych hostii z tłoczeniami. Wyniki te nie są zaskakujące, są one spójne z tym, co zaobserwować może każda osoba zaangażowana w puryfikację palców i naczyń liturgicznych po udzielaniu Komunii świętej. Ponieważ akcydensy, tj. fizyczne właściwości chleba, pozostają po transsubstancjacji, wyniki tego eksperymentu powinny być tożsame z tym, co zaobserwować można w przypadku faktycznego udzielania Komunii świętej na rękę.

 

Podczas Mszy świętej rzadko stwierdzić można, żeby osoba przyjmująca Komunię świętą na rękę sprawdzała swoją dłoń, kciuk i palec wskazujący w poszukiwaniu partykuł. Biorąc pod uwagę wyniki tego badania można zakładać, że wskutek przyjmowania Komunii świętej na rękę gubi się znaczną liczbę partykuł upadających na podłogę.

 

Co istotne, w przypadku udzielania Komunii świętej na język istnieje alternatywa niestanowiąca zagrożenia dla partykuł eucharystycznych. Warto zauważyć, że w imię zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych – ostatnio szczepu grypy H1N1 – niektórzy amerykańscy biskupi promowali praktykę udzielania Komunii świętej na rękę z niekorzyścią dla praktyki tradycyjnej. To zaskakujące, bowiem – o ile wiem – żadne badania naukowe nie łączyły otrzymywania Komunii świętej na język z większym ryzykiem zakażenia. Co więcej, prawdą może być rzecz przeciwna. Jeśli Komunia na język udzielana jest w sposób prawidłowy, nie powinno dochodzić do kontaktu palców kapłana ze śliną. Z drugiej strony, dotknięcie klamki kościelnych drzwi, ławki, modlitewnika bądź wymiana uścisków dłoni są możliwymi źródłami zakażenia, tak że w przypadku osób przyjmujących Komunię na rękę ich dłonie mogą być potencjalnie pokryte wirusami. Z tego powodu zalecanie takiego sposobu komunikowania celem kontroli infekcji może wiązać się z dobrymi intencjami, wydaje się jednak przeczyć intuicji i potencjalnie przynosić efekty przeciwne do zamierzonych.

 

Wnioski

Opierając się na wynikach moich badań rekomenduję przyjmowanie Komunii świętej na język. Osoby przyjmujące Komunię do rąk powinny uważnie sprawdzać swoje dłonie i palce w poszukiwaniu partykuł, a odnalezione partykuły odpowiednio spożywać. W czasie epidemii, jeśli ktoś znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka komplikacji poinfekcyjnych, powinien przemyśleć praktykę Komunii duchowej. Wreszcie – jak wskazują wyniki tego badania – praktyka udzielania Komunii na rękę nie zapewnia Eucharystii dostatecznej ochrony. W przypadku osób sprawujących władzę w Kościele rzeczą rozważną byłaby ponowna ocena tego, czy otrzymywanie Komunii świętej na język nie powinno stać się znów normą w zakresie przyjmowania Pana ukrytego w Eucharystii. Zwłaszcza w przypadku braku okoliczności łagodzących, które uzasadniałyby podjęcie takiego ryzyka.

 

Autor – Ksiądz X – jest byłym chemikiem, żyje i posługuje tak w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych.

 

Źródło: © Latin Mass Magazine. Opublikowano za zgodą wydawcy

Tłum.: mat

 

 


DATA: 2020-10-18 21:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

c.d A On chce przyjść... niezależnie od moich czy Twoich brudnych rąk, nawet moje brudne usta i serce go nie przerażają... tak jak przyszedł do brudnego i grzesznego świata, tak i do Ciebie biedny człowieku chce przyjść i nie będzie się zastanawiał, czy Ci z gęby śmierdzi, czy masz ręce brudne serio? żel za 5 zł możesz w torbie/torebce z sobą przynieść. I serio myślisz, że tego Wielkiego, Kochającego Boga, Boga Stwórcę może przerazić, że jego odrobina upadnie na ziemię, którą dobrą przecież stworzył... przecież to wszystko do niego należy cały ten świat, wszystkie stworzenia... największym skandalem jest to, że do Ciebie, jedyna grzeszna bo jedyna świadomie podejmująca decyzje istoto... chce przyjść mimo wszystkiego, co w Twojej głowie, co przez usta złego przechodzi. Święty, święty, święty - można też tłumaczyć: Inny, Inny, Inny. Inny niż wszystkie Twoje wyobrażenia. Nie zamykaj Go w swoim ograniczonym umyśle, nie mów, że wiesz czego chce
1 miesiąc temu / Sylwia
 
Zastanawialiście się kiedyś dlaczego Pan Jezus nie zostawił nam swojego ciała pod postacią np. diamentu żeby go można było w nim adorować albo np. kryształu soli żeby można było go spożywać bez ryzyka utraty partykuł - ale właśnie pod postacią kruchego chleba, który zawsze się kruszył, również podczas łamania go w czasie Ostatniej Wieczerzy...? Czyżby był nieświadomy, że są okruchy i że spadają...? Przecież nawet w Ewangelii jest mowa o okruchach, które spadają ze stołu dzieci... Jezus wszystko uczynił doskonale i wszystko co zrobił jest dla nas Słowem Boga. Czyżby więc tu akurat się pomylił...? A może jednak miał w tym jakiś poważny, bardzo poważny zamiar i cel, który ma dla nas bardzo głębokie znaczenie...? Ojcowie Kościoła mówią, żeby po prostu spożyć wszystkie cząstki, które się jest w stanie swoim własnym wzrokiem zobaczyć, a to, czego nie widać - spokojnie zostaje "dla aniołów". I można ze spokojnym sumieniem przeżywać radość z Komunii - również na r
1 miesiąc temu / Teolog
 
Partykuła to dosłownie "szczegół", ale bardziej w znaczeniu "mała część. Podobnie jak partykularny to mniej więcej szczególny lub poszczególny, choć nie szczegółowy.
1 miesiąc temu / Abeceda
 
bardzo mnie deprymuje zmuszanie do przyjmowania komunii sw, na ręke, Jestem za każdym razem zgruzgotana
1 miesiąc temu / bozena
 
@anna Idź i GO zapytaj, JEST w cząstkach, które lądują pod butami.
1 miesiąc temu / Sylwan
 
A można zrobić wykaz kobiet do lat 40 i umieścić np. na stronie poszczególnych parafii z podziałem na te które biorą do ręki, a które do ust? Tak tylko pytam.
1 miesiąc temu / Kolo
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.