DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Usunięcie szczątków gen. Franco z Doliny Poległych? Watykan nie powie „nie”

Usunięcie szczątków gen. Franco z Doliny Poległych? Watykan nie powie „nie”
Gen. Franco. By Biblioteca Virtual de defensa/Wikimedia

Hiszpańska wicepremier Carmen Calvo otrzymała od „szefa watykańskiej dyplomacji” kardynała Pietro Parolina zapewnienie, że Stolica Apostolska nie będzie sprzeciwiać się ekshumacji i przeniesieniu ciała gen. Francisco Franco z Valle de los Caídos – wynika ze stanowiska rzecznik rządu.

 

Wicepremier Calvo zapewniła watykańskiego sekretarza stanu, że ekshumacji Franco towarzyszyć będzie dialog. Zarówno polityk hiszpańskiej lewicowej PSOE, jak i kard. Parolin stwierdzili, że ani madrycki rząd, ani Stolica Apostolska nie mają kompetencji, by zakazać rodzinie Franco pochówku ich krewnego w katedrze Almudena. Tam bliscy byłego dyktatora mają grobowiec.

 

Socjalistyczny rząd Hiszpanii chce do 24 grudnia przenieść ciało Franco poza mauzoleum ofiar hiszpańskiej wojny domowej w Dolinie Poległych. Usunięcie szczątków dowódcy z Valle de los Caídos to jeden z priorytetów lewicy rządzącej krajem borykającym się z olbrzymim bezrobociem, dotykającym szczególnie ludzi młodych.

 

Działania zmierzające w tym celu rozpoczęły się od sierpniowego dekretu socjalistycznego premiera Pedra Sáncheza. Na usunięcie ciała generała Franco z Doliny Poległych  długo nie godziła się rodzina. Zmieniła jednak zdanie, żądając przy tym spełnienia kilku warunków, takich jak specjalny protokół przy ponownym pochówku nieżyjącej już głowy państwa (odegranie hymnu, salwy).

 

W Valle de los Caídos spoczywa blisko 34 tys. ofiar wojny domowej. Mauzoleum powstało w czasach rządów gen. Franco, a w Dolinie Poległych pochowano zarówno jego stronników, jak i przeciwników.

 

 

Źródło: polsatnews.pl

MWł

 

 

Polecamy również:

 

  


DATA: 2018-10-30 15:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie zaprzeczając niektórym niechlubnym działaniom F.Franco zasze myślę o drugiej stronie frontu. Demokraci? Demokraci kieroani przez NKWD (a jaka była rola Świerczewskiego, oczywistego oficera tej "firmy"?).Kolejna bajka lewaków dla głupich dzieci?
ponad 1 rok temu / Prorok
 
Najwyższy czas uwolnić ofiary od sąsiedztwa kata.
ponad 1 rok temu / Franco był zbrodniarzem
 
Ręce precz od generała Franco!!!
ponad 1 rok temu / Adam
 
Hiszpania miała generała Franco, a Kościół miał arcybiskupa Lefebvre'a.
ponad 1 rok temu / Salus
 
Wstyd i hańba
ponad 1 rok temu / Nico
 
Faktycznie, ostatnio widać wzmożony atak trolli na forum pch24. Dla krytyków gen.Franco kieruję adekwatny cytat z Pisma Świętego: ,,A czemu widzisz źdźbło w oku brata swego, a belki w oku swoim nie dostrzegasz? Albo jak powiesz bratu swemu: Pozwól, że wyjmę źdźbło z oka twego, a oto belka jest w oku twoim? Obłudniku, wyjmij najpierw belkę z oka swego, a wtedy przejrzysz, aby wyjąć źdźbło z oka brata swego." Nie jeden historyk rewolucji był załamany rozmachem "republikanów". Polecam czytać więcej niż jedno opracowanie na dany temat. Pozdrawiam z pamięcią w modlitwie.
ponad 1 rok temu / Caffe
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.