DZIŚ JEST:   08   SIERPNIA   2020 r.

Św. Dominika Guzmana
Św. Emiliana, biskupa
Św. Zefiryna z Malii
 
 
 
 

Ustawka księdza Lemańskiego

Ustawka księdza Lemańskiego
Slawomir Olzacki/FORUM

W poniedziałkowy poranek mogliśmy zobaczyć unikatową na światową skalę transmisję z nieudanego „przejęcia” parafii w Jasienicy. Przypominało to niestety medialną aranżację, mającą przysporzyć popularności nowej gwieździe mediów – duchownemu, który się swemu „biskupowi nie kłaniał”.


Około godziny ósmej pod kościół w Jasienicy przybył, w towarzystwie kapłanów, mianowany przez zwierzchnika ks. Lemańskiego arcybiskupa Henryka Hosera administrator parafii. Miał on objąć parafię, która od niedzielnego wieczora nie ma proboszcza. Były już gospodarz tej parafii ks. Lemański nie zamierzał jednak podporządkować się, decyzji przełożonego, w związku z czym telewidzowie zostali uraczeni spektaklem jakiego chyba nie spodziewali się ujrzeć.

 

„Live, na żywo, tylko u nas” – te zapowiedzi ściągają przed ekran niczym najlepszy magnes. Transmituje się obecnie prawie wszystko. Nie ma jednak wątpliwości, że część tych materiałów ze spontanicznością nie ma nic wspólnego. Są one raczej realizacją pewnego scenariusza, w którym tylko jedna ze stron może się pochwalić jego znajomością. Druga natomiast może jedynie reagować. Takie właśnie wrażenie można było odnieść w trakcie porannego spektaklu rozgrywającego się przed jasienickim kościołem.

 

Światła kamer na pewno nie służą spokojnemu i merytorycznemu załatwianiu problemów. Wiedzą o tym także politycy podejmujący najbardziej kluczowe decyzje w zaciszu gabinetów. Wszelkie konferencje prasowe to jedynie prezentacja efektu tych ustaleń.

 

Dlaczego ksiądz Lemański nie zdecydował się na rozmowę w kancelarii? Czy tego typu przedstawienie, transmitowane przez media wrogie Kościołowi, naprawdę w jego mniemaniu służy dobru Kościoła? A może zbyt częsta obecność w mediach ukształtowała w duchownym pewnego rodzaju skrzywienie, które można określić jako „parcie na szkło”?

 

W świecie mediów nie ma przypadków. Tym bardziej trudno uwierzyć, że tym razem był to spektakl, którego faktycznym reżyserem był ks. Lemański.

 

 

Łukasz Karpiel


DATA: 2013-07-19 09:04
AUTOR: ŁUKASZ KARPIEL
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Lemański jest solą w oku Kościoła bo pokazuje jaki kościół jest na prawdę. Niewygodnie wam z Lemańskim bo facet ma rację a wy o tym dobrze wiecie. Dobro zwycięży!
ponad 6 lat temu / loł
 
Odpowiedź dla pytającego. Jan Paweł II wypowiadał się tak np. 13.04.1986 r. podczas wizyty w synagodze rzymskiej, tj. że wierzący Żydzi są starszymi braćmi. Przecież mamy tego samego Boga. II Sobór Watykański odnosił się wcześniej do stosunków z innymi religiami. I jeszcze raz podkreślę, że potrzebny jest szacunek człowieka do człowieka i człowieka do Boga. Myślę,że zakaz publicznego wypowiadania się dla niektórych aktywnych księży np. także dla Bonieckiego , to nie jest dobra droga. Obawiam się żeby nie przyczyniło się to do tego, że kościoły będą się robiły puste, jak na zachodzie.
ponad 6 lat temu / jagoda
 
Jagoda: dobrze, gdzie i jak JP II mówił o żydach jako o "starszych braciach w wierze"?
ponad 6 lat temu / Mlody
 
Nie bardzo rozumiem złą reakcję biskupa na chęć dialogu księdza Lemańskiego z Żydami i na jego aktywność. Papież Jan Paweł II mówił, że Żydzi są starszymi braćmi w wierze i popierał współpracę. jest ładny cytat we wstępie do książki Jana Grosfelda pt. Krzyż i Gwiazda Dawida. "Czwarta noc będzie ta, kiedy świat dojdzie swego kresu i przestanie istnieć. Jarzma żelazne zostaną rozbite, a pokolenia bezbożne unicestwione. Mojżesz przybędzie z środka pustyni , a Król-Mesjasz zstąpi z góry. Jeden będzie kroczył na czele swego stada i drugi będzie kroczył na czele swego stada, a Słowo Pana będzie kroczyć między nimi dwoma. I będą iść razem". Potrzebna jest tolerancja, współpraca, aktywność. Najważniejszy jest Bóg i kontakt/droga człowieka z Bogiem/do Boga, a nie sztywne zasady/reguły kościelne. Życzę sobie i wszystkim porozumienia/zgody/pozytywnego załatwienia sprawy i zakończenia konfliktu. Gdzie jest miłość/tolerancja/ wybaczenie i uwzględnienie tego co jest najważniejsz
ponad 6 lat temu / jagoda
 
...ksiądz się może mylić, ale posłuszeństwo - nigdy się nie myli...
ponad 7 lat temu / Hide
 
I czyż masoni nie robią dobrze swojej roboty? Czyż nie próbują nas rozgnieść?
ponad 7 lat temu / Pytalska
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.