DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 

Ustawa PiS o mediach narodowych. KE rozważy procedurę w związku z „naruszaniem demokracji”

Ustawa PiS o mediach narodowych. KE rozważy procedurę w związku z „naruszaniem demokracji”
fot. Krystian Maj / Forum

Kolejnym projektem rządu Prawa i Sprawiedliwości, który wywołał wrzenie w kręgach unijnych biurokratów jest ustawa o nadaniu mediom publicznym charakteru „narodowego”. Rzecznik Praw Człowieka RE wzywa prezydenta Dudę do niepodpisania dokumentu, PE grozi procedurą w związku z „naruszaniem zasad demokracji”.

 

Przedstawiona przez PiS ustawa o mediach narodowych zakłada przekształcenie Polskiego Radia i Telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej – funkcjonujących dotychczas jako spółki prawa handlowego – w instytucje publiczne. Ma to przyczynić się do zwiększenia poziomu mediów zwanych odtąd narodowymi.

 

- Bez względu na podziały polityczne, wszyscy oczekujemy od mediów publicznych rzetelnej informacji, pluralistycznej publicystyki, dobrego poziomu rozrywki, bardzo dobrego poziomu dokumentu, reportażu, kina i seriali – skomentowała posłanka PiS, Joanna Lichocka, zapewniając, iż ustawa trafi pod głosowanie Sejmu w ciągu najbliższych tygodni.

 

Za nadzór nad mediami publicznymi ma odpowiadać pięcioosobowa Rada Mediów Narodowych, której członkowie w założeniu ustawy będą powoływani przez Sejm, Senat i prezydenta na 6-letnie kadencje. Jej przewodniczący ma być mianowany przez marszałka Sejmu.

 

Lichocka została zapytana o zapis ustawy przewidujący termin na wygaśnięcie mandatów obecnych członków zarządów mediów publicznych w trzy miesiące po wejściu nowego prawa w życie. - W tej ustawie mamy zapis, że wraz z ustawą o zmianie instytucji ze spółki prawa handlowego na instytucję narodową również zmienią się umowy o pracę. I to dotyczy nie tylko dziennikarzy, ale wszystkich pracowników. To bynajmniej nie oznacza wyrzucania kogokolwiek, to oznacza zmianę umowy o pracę. Jeśli chodzi o kształtowanie zespołów redakcyjnych dziennikarskich, to na pewno nie jest to pytanie do żadnego polityka, tylko do szefów redakcji – powiedziała posłanka PiS.

 

Projekt Prawa i Sprawiedliwości wywołuje spore poruszenie w szeregach unijnych biurokratów. „Wzywam Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, by nie podpisywał znowelizowanej ustawy medialnej i utrzymał niezależności publicznej telewizji i radia w Polsce” – napisał w oświadczeniu komisarz Praw Człowieka Rady Europy, Nils Muiznieks.

 

Jeszcze dalej posunął się rzecznik RE, Daniel Holtgen, który zapowiedział skierowanie pisma do polskiego ministra spraw zagranicznych z prośbą o… wyjaśnienia i poddanie projektu do konsultacji z unijnymi „ekspertami”.

 

Na 13 stycznia eurokraci zaplanowali zamknięte posiedzenie Komisji Europejskiej, na którym będą debatować o sytuacji w Polsce. Spotkanie, według zapewnienia rzecznika KE, ma mieć „charakter orientacyjny”. Jednocześnie jednak podano do wiadomości publicznej, iż unijni komisarze będą rozważać możliwość zastosowania 3-stopniowej procedury uruchamianą w przypadku „naruszania zasad demokratycznych”.

 

 

Źródło: wprost.pl

FO
DATA: 2016-01-05 18:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Krzykacze! Sprzedawczyki! A co ma do rządzenia w w naszym kraju- KE ? POpowicze nie mogą się pogodzić z tym, że w demokratycznych wyborach przegrali. No, i dobrze !Teraz sieją zawieruchę, kombinują, jak tu rozgromić to co polskie.
ponad 4 lata temu / Lucyna
 
Czy to wypowiedzenie wojny ? Komisja Europejska jest organem wykonawczym Unii Europejskiej odpowiedzialnym za bieżącą politykę Unii, nadzorującym pracę wszystkich jej agencji i zarządzającym jej funduszami.Komisja posiada wyłącznie inicjatywę legislacyjną w zakresie prawa unijnego oraz jest uprawniona do wydawania rozporządzeń wykonawczych. Dlaczego ma się zajmować polską ustawą ???
ponad 4 lata temu / Jazzz
 
Wydaje się ,że my też POwinniśmy coś "rozważyć". Władze Unii są jakoś dziwnie POdatne na POdszepty znanej u nas partii i jak tak dalej będzie , to nie wiem , czy my mamy co szukać w takiej Unii ?
ponad 4 lata temu / Nieufny
 
Czy polski rząd nie ma kontaktu z instytucjami unijnymi? Może one nie uznają polskiego rządu i słuchają tylko obecnej oPOzycji ? Trzeba im zadać te pytania i ostro odPOwiedzieć na ich insynuacje. Sprawa wymaga wyjaśnienia i wtedy będzie wiadomo , co robić ?
ponad 4 lata temu / J.M.
 
Dobra ustawa dla Państwa i Obywateli.
ponad 4 lata temu / Polak
 
"Wzywam Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, by...utrzymał niezależnośc publicznej telewizji i radia w Polsce" - czyli co, prezydent ma rozwiązać obecne TV i radio, zależne od PO, by nastąpiła niezależność?
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.