DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2019 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Ustawa o ustroju sądów powszechnych opublikowana w Dzienniku Ustaw. Reakcja Komisji Europejskiej

Ustawa o ustroju sądów powszechnych opublikowana w Dzienniku Ustaw. Reakcja Komisji Europejskiej

W piątek w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy „Prawo o ustroju sądów powszechnych”. Jest to jedna z trzech ustaw zaproponowanych przez parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości. Pozostałe dwie zostały zawetowane przez prezydenta Andrzeja Dudę. W związku z ogłoszeniem ustawy, Komisja Europejska wszczęła przeciwko Polsce postępowanie o naruszenie prawa Unii Europejskiej.  


Reforma sądownictwa zaproponowana przez Prawo i Sprawiedliwość wywołała falę protestów środowisk skupionych wokół dzisiejszej opozycji, a także stała się powodem głębokiego zainteresowania ze strony Komisji Europejskiej i jej wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa. Pomimo prezydenckiego weta dla dwóch ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, wiceszef KE nie dał za wygraną i zapowiedział wszczęcie postępowania o naruszenie unijnego prawa. W związku z ogłoszeniem nowych regulacji w Dzienniku Ustaw, Komisja Europejska poinformowała o rozpoczęciu procedury.


Ministerstwo Sprawiedliwości podaje, że podstawowym celem nowych regulacji jest usprawnienie działania sądów, tak aby zaczęły działać szybko, efektywnie, a wyroki wydawane przez sędziów budziły zaufanie. „Zmiany uniezależniają sędziów od nacisków przełożonych, przywracając bezstronność i prawdziwą niezawisłość. Ustawa wprowadza także zasadę równomiernego obłożenia sędziów obowiązkami i przejrzysty system awansów, który ukróci dzisiejszą patologię, gdy awans zależy wyłącznie od dobrych układów z prezesem sądu czy sędziami wyższej instancji” – czytamy w komunikacie MS.


Resort podkreśla również, że ustawa przewiduje m.in. wprowadzenie losowego przydziału spraw poszczególnym sędziom, zapewnienie równego i sprawiedliwego obciążenia pracą sędziów oraz zagwarantowanie bezstronności stronom postępowań, a także wprowadzenie zasady niezmienności składu orzekającego.


Jak podaje RMF24, Komisja Europejska zaplanowała debatę Komisji Parlamentu Europejskiego ds. wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, w której udział weźmie wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans. Tematem rozmów będzie reforma sądownictwa w Polsce.

 

 

Źródło: wprost.pl, ms.gov.pl, rmf24.pl

WMa
 

 


DATA: 2017-07-29 13:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przecież w Konstytucji RP jest wyodrębnione całkowicie sądownictwo od zależności rządowych.To jest zamach na prawodawstwo w Polsce.Prezydent swoim wetem nie objął sądownictwa powszechnego.Czego domaga się Konstytucja.Więc rzeczą oczywistą jest naruszenia praw sądów powszechnych.
ponad 1 rok temu / nn
 
Ach, gdyby Franca Tuman Z Marsa magicznie wsadzić (o tak pyk! i już) w grupę naszych Narodowców. Ale by się działo!!! Koleś by kompletnie nic nie zrozumiał. Wyszedłby cało, trochę bluzgów by usłyszał, ale nikt by mu gęby nie obił! Bo w Polsce od wieków była rożnorodność. I jest nadal, choć w ukryciu, ale wymaga uczciwości i poszanowania Polskiego interesu, który nie jest zbyt ściśle zdefiniowany ale wyczuwany!! przez osoby na wysokim poziomie cywilizacyjnym i moralnym. Prymitywy tego nie ogarną, ponieważ, ku ich zaskoczeniu, nikt ich bejzbolem zmuszał nie będzie. Dlatego Franco Tuman Marsa nigdy tego nie zrozumiesz i będziesz się sadził na PL. Która kiedyś d... Ci uratuje. Nie wiem jak i kiedy, ale uratuje. Bo jest o wiele większa od Twoich chorych urojeń.
ponad 1 rok temu / Pierre_
 
Co na to Korwin, który tak się zarzekał, że rozwali UE od środka?
ponad 1 rok temu / Hmmm
 
Sytuacja jest obecnie dokładnie taka sama jak kiedyś przed zaborami - wówczas też Niemcy (Prusy) z Rosją były gwarantami polskiej "demokracji" i bardzo pilnowały aby niczego nie dało się w Polsce zreformować (traktat prusko-ruski Poczdam 1720r.). A głównymi narzędziami tej polityki była agentura i przekupna lokalna swołocz, czyli kropka w kropkę jak dzisiaj. Jak się dla Polski skończyło wszyscy wiemy.
ponad 1 rok temu / abc
 
Z TAKIEJ unii to możemy już sobie wyjść. W jednym rwpg już byliśmy.
ponad 1 rok temu / Kazio
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "53433"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.