29 lipca 2017

W piątek w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy „Prawo o ustroju sądów powszechnych”. Jest to jedna z trzech ustaw zaproponowanych przez parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości. Pozostałe dwie zostały zawetowane przez prezydenta Andrzeja Dudę. W związku z ogłoszeniem ustawy, Komisja Europejska wszczęła przeciwko Polsce postępowanie o naruszenie prawa Unii Europejskiej.  

Reforma sądownictwa zaproponowana przez Prawo i Sprawiedliwość wywołała falę protestów środowisk skupionych wokół dzisiejszej opozycji, a także stała się powodem głębokiego zainteresowania ze strony Komisji Europejskiej i jej wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa. Pomimo prezydenckiego weta dla dwóch ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, wiceszef KE nie dał za wygraną i zapowiedział wszczęcie postępowania o naruszenie unijnego prawa. W związku z ogłoszeniem nowych regulacji w Dzienniku Ustaw, Komisja Europejska poinformowała o rozpoczęciu procedury.

Wesprzyj nas już teraz!

Ministerstwo Sprawiedliwości podaje, że podstawowym celem nowych regulacji jest usprawnienie działania sądów, tak aby zaczęły działać szybko, efektywnie, a wyroki wydawane przez sędziów budziły zaufanie. „Zmiany uniezależniają sędziów od nacisków przełożonych, przywracając bezstronność i prawdziwą niezawisłość. Ustawa wprowadza także zasadę równomiernego obłożenia sędziów obowiązkami i przejrzysty system awansów, który ukróci dzisiejszą patologię, gdy awans zależy wyłącznie od dobrych układów z prezesem sądu czy sędziami wyższej instancji” – czytamy w komunikacie MS.

Resort podkreśla również, że ustawa przewiduje m.in. wprowadzenie losowego przydziału spraw poszczególnym sędziom, zapewnienie równego i sprawiedliwego obciążenia pracą sędziów oraz zagwarantowanie bezstronności stronom postępowań, a także wprowadzenie zasady niezmienności składu orzekającego.

Jak podaje RMF24, Komisja Europejska zaplanowała debatę Komisji Parlamentu Europejskiego ds. wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, w której udział weźmie wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans. Tematem rozmów będzie reforma sądownictwa w Polsce.

 

 

Źródło: wprost.pl, ms.gov.pl, rmf24.pl

WMa

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 044 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram