24 listopada 2016

Papież definitywnie wyrzucił m.in. kardynałów Raymonda Burke’a oraz George’a Pella z Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów – donosi „National Catholic Reporter”. Watykan opublikował nową, oficjalną już listę członków dykasterii.


Tym samym zakończyły się spekulacje na temat ewentualnego odnowienia warunków współpracy ze wszystkimi duchownymi usuniętymi z dykasterii na podstawie decyzji z 28 października.  

Wesprzyj nas już teraz!

Kongregacja Kultu Bożego potwierdziła, że Franciszek postanowił nie przedłużać warunków współpracy z kilkoma biskupami, „preferującymi – jak pisze „NCR” – bardziej tradycjonalistyczne praktyki liturgiczne.”

Franciszek 28 października powołał 27 biskupów jako członków kongregacji, ale informacja o nominacji nie wyjaśniała, czy warunki zawarte w poprzednimi członkami zostaną odnowione.

Kongregacja teraz opublikowała pełną listę tutaj obecnych członków na swojej stronie internetowej. Franciszek zdecydował się nie przedłużyć współpracy z 16 poprzednimi członkami, w tym z amerykańskim kardynałem Raymondem Burke, australijskim hierarchą Georgem Pellem i szefem watykańskiej Kongregacji Biskupów, kanadyjskim kardynałem Marc Ouelletem.

Wśród nowych członków zgromadzenia powołanego przez Franciszka są: Sekretarz Stanu kardynał Pietro Parolin, kard. John Onaiyekan z Nigerii, kard. Gerald Lacroix z Kanady, abp Denis Hart z Australii, bp Artur Serratelli z USA, abp Piero Marini, przewodniczący Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych, który przez ostatnie dwadzieścia lat pełnił funkcję Mistrza Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

Na czele Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów pozostał gwinejski kardynał Robert Sarah. Jego zastępcą jest brytyjski arcybiskup Arthur Roche.

Kardynałowie Burke i Pell są znani ze stawania w obronie życia oraz małżeństwa. Kard. Burke jest jednym z czterech hierarchów, którzy złożyli formalny wniosek, prosząc papieża o skorygowanie stwierdzeń zawartych w „Amoris laetitia” niezgodnych z katolickim nauczaniem moralnym. Wniosek wywołał wielkie niezadowolenie wśród bliskich współpracowników Franciszka. Papież do tej pory nie odpowiedział na list.

Źródło: ncronline.org., lifesitenews.com., AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 784 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram