DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Ustawa dekomunizacyjna nie działa. „Czerwone obeliski” wciąż straszą w polskich miastach i wsiach

Ustawa dekomunizacyjna nie działa. „Czerwone obeliski” wciąż straszą w polskich miastach i wsiach

„Mimo rygorystycznych przepisów, z miast nie zniknęły wszystkie komunistyczne pomniki. Ile ich jest, nie wie nawet IPN”, informuje w poniedziałkowym wydaniu dziennik „Rzeczpospolita”.

 

Jednym z przykładów „czerwonej spuścizny” w Polsce jest Pomnik Czynu Rewolucyjnego, który stoi w centrum Rzeszowa. „Ma 38 metrów, znajdują się na nim postaci chłopa, żołnierza i robotnika ze sztandarem rewolucji, a z uwagi na komunistyczne konotacje, od końca marca 2018 roku powinno go już nie być. Jednak stoi, podobnie jak inne monumenty w centrach miast”, alarmuje dziennik.

 

„Rzeczpospolita” podkreśla, że komunistyczne pomniki, obeliski, tablice pamiątkowe etc. miały zostać usunięte z polskich miast i wsi na mocy uchwalonej w 2017 roku nowelizacji do tzw. ustawy dekomunizacyjnej. „Na ich usunięcie samorządy miały czas do końca marca 2018 r. Później demontażem mieli zająć się wojewodowie”, przypomina dziennik.

 

Gazeta zastanawia się, ile jest wciąż w Polsce takich miejsc. „W sierpniu ambasador Rosji w Warszawie Siergiej Andriejew podawał liczbę 134 pomników, nie licząc tych na cmentarzach. Zaznaczył jednak, że to dane za 2018 r. A aktualnych wyliczeń nie ma nawet IPN, którego opinia jest kluczowa przy dekomunizacji”, informuje.

 

„Z racji, że ustawa (...) nie nakłada obowiązku prowadzenia ewidencji przez Instytut Pamięci Narodowej obiektów wymienionych w ustawie, nie posiadamy wykazu jednostkowego ani liczbowego obiektów sławiących Armię Czerwoną. Takie wykazy, w myśl ustawy, powinny znajdować się w Urzędach Wojewódzkich”, odpowiedział „Rzeczpospolitej” Instytut Pamięci Narodowej.

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

TK


DATA: 2019-12-30 08:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

ustawa nie dziala, bo rzad w tej sprawie nie dziala. gdyby rzad byl prawdziwie patriotyczny to juz nie bylo by tych straszydel na terenie Polski.
8 miesięcy temu / LOGAN
 
Jeden z braci paulinów wspomina: Przed godziną 23 Niemcy wytoczyli na dziedziniec klasztorny osiem beczek z benzyną. I te beczki odkorkowali i tak to wszystko się lalo. Jednocześnie tam gdzie Arsenał, była wywleczona ogromna sterta kocy, też zlana benzyną. A na wprost, gdzie taka mozaika ułożona z kamieni, to zastopowali ciężarowe auto, naładowane wybuchowymi materiałami ?? 24 stycznia marszałek Iwan Koniew w otoczeniu sztabu oficerów wkroczył do jasnogórskiego sanktuarium. Stanąwszy przed obrazem Matki Bożej, powiedział: Eto Ona w tot dień była u mienia To Ona tamtego dnia była u mnie! Pociągnął ręką dwa razy po twarzy, zdjął czapkę, pokłonił się nisko i wyszedł. A za nim sztab. Oficerowie byli poważnie zaniepokojeni zachowaniem Koniewa i jego zadziwiającą wypowiedzią. Koniew wyjaśnił: Tak, jak na tym obrazie, wyglądała kobieta, która dala mi tak stanowcze polecenie, że innej myśli już nie miałem, jak tylko tę, aby natychmiast rozkazać ofensywę na Częstochowę!
8 miesięcy temu / Ryś
 
Przecież łatwo przerobić go na obelisk ofiar komunizmu. Może odrobinę kreatywności? Skoro zrobiliśmy święto Józefa robotnika to tu się nie da?
8 miesięcy temu / Jot
 
W Poznaniu na Cytadeli stoi kilka takich pomników.
8 miesięcy temu / Ala
 
W sprawie demontażu pomników chwały ZSRR działa czynnie znany opozycjonista niepodległościowy Adam Słomka z grupa przyjaciół. Niestety nie spotyka się z przychylnoscia władz i mediów, prześladuje Go policja, prześladują sądy. Niejednokrotnie za te działania trafiał do aresztu i to specjalnie w czasie np.Świąt Wilelkanocnych
8 miesięcy temu / Czesław
 
Ale mają teraz styropianowe ludziki problemy. A to że mieszkania są kosmicznie drogie tego nikt nie widzi.
8 miesięcy temu / Aldona 27
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.